Грецька криза: уроки для України і наслідки для Євросоюзу

Грецька історія одночасно демонструє небезпеку популізму політиків і ризики прийому масштабної зовнішньої фінансової допомоги

До нуля годин 1 липня Греція повинна була здійснити плановий платіж на користь МВФ у розмірі 1,54 млрд євро. Цього не сталося. Вранці представник фонду офіційно повідомив про факт (не використовуючи термін "дефолт") і підкреслив, що тепер Греція зможе отримати фінансову допомогу від міжнародних кредиторів тільки після погашення заборгованості.

Грошей у грецького уряду немає, тому наростає ймовірність дефолту Афін за держзобов'язаннями, сукупний обсяг яких становить величезну суму – 323 млрд євро.

Реклама

Боротьба навколо програми допомоги

Реклама

Єврогрупа, в яку входять 19 країн, що використовують євро, ще в лютому прийняла програму фінансової підтримки Греції, щоб врятувати країну від можливого дефолту. Але для її запуску і отримання останнього траншу за чинною програмою потрібно було до 1 липня узгодити довгострокову програму глибоких і непопулярних реформ економіки і фінансової системи країни. Лівий уряд Алексіса Ціпраса не захотіло зробити цього, замість цього прем'єр-міністр вдався до шантажу: 28 июня він оголосив про проведення 5 липня референдуму за пропозиціями кредиторів. І додав, що якщо греки проголосують за підтримку програми жорсткої економії, то він піде у відставку. Стало зрозуміло, що країна не розрахується з МВФ, і в короткостроковій перспективі їй загрожують банкрутство і вихід з єврозони. Економісти і політики почали обговорювати можливі варіанти розвитку подій.

30 червня вранці Ципрас продовжив свою гру – новий план для Євросоюзу. Згідно з ним, ЄС повинен задовольняти всі фінансові потреби Греції протягом наступних двох років за допомогою коштів Європейського фонду фінансової стабільності, а також реструктуризувати її борги. Для представлення своїх інтересів на переговорах з кредиторами грецьке уряд найняв американо-французький банк Lazard. Його глава банку вже заявив, що не тільки можна, а й "абсолютно необхідно" скоротити заборгованість Греції на 100 млрд євро. Цікаво, що цього ж банку уряд України доручив вести переговори зі своїми кредиторами.

Цей "план" в ЄС ввічливо завернули, сказавши, що до референдуму взагалі немає про що говорити. Потім же Греція може запросити у кредиторів нову програму допомоги, проте їй при цьому будуть висунуті умови, можливо, більш жорсткі.

Реклама

Тоді ввечері того ж дня Ципрас направив новий лист, в якому погодився прийняти пропозиції кредиторів за умови внесення в них низки змін. У відповідь він просив продовжити програму фінансової допомоги. 1 липня з'явилися повідомлення про те, що референдум може бути скасований або перенесений, якщо будуть відновлені переговори щодо програми порятунку країни. Ці пропозиції почала розглядати Єврогрупа.

Можливі варіанти розвитку подій

Нинішня ситуація в Греції багато в чому нагадує ту, яка була в країні в 2011-2012 рр. Тоді кредитори пішли на поступки, щоб не ризикувати стабільністю єврозони. Грецькі проблеми могли повторитися в Португалії, Іспанії та Італії, під загрозою були найбільші європейські банки, що тримали грецькі облігації. Дефолт Греції міг обвалити ринки держборгу в інших країнах периферії ЄС.

Але зараз Європейський центробанк в рамках боротьби з дефляцією (програма кількісного пом'якшення) купує на свій баланс держоблігації країн єврозони в обсязі 60 млрд євро на місяць, і буде це робити як мінімум до вересня 2016 Тому у випадку розпродажі приватними інвесторами будь-яких держоблігацій ЄЦБ цілком зможе підтримати "слабких".

Зараз сплеск прибутковості по грецьких держоблігаціях не супроводжується аналогічним рухом в інших цінних паперах. Динаміка пари євро-долар майже не реагує на грецькі події. Це говорить про те, що інвестори з приводу можливого дефолту сильно не переймаються. Так 1 червня, після отримання звісток про дефолт Греції за боргами перед МВФ і припинення міжнародної допомоги, фондові ринки ЄС не впали, а додали від 1,5% до 2,5%. Золото і нафта, які в цій ситуації сприймаються як тиха гавань, знову дешевшають.

Значно нижче зараз і ризики банківського сектору: у 2008 р європейські банки тримали грецьких облігацій майже на 300 млрд євро, а зараз їх всього на суму близько 30 млрд євро. Основний же борг накопичився у офіційних інститутів, насамперед у МВФ і Європейського фонду фінансової стабільності.

Голова Єврогрупи Йерун Дейсселблум у своїх заявах постійно транслює переконаність, що Єврогрупа має поле для маневру, вона зміцнилася, обросла новими інститутами, здатними пом'якшувати фінансові удари.

Глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер ставить у приклад Греції інші країни ЄС – Ірландію, Іспанію, Португалію, Латвію, Кіпр, які "пройшли через дуже складні часи, їх уряди прийняли важкі рішення. Деякі заплатили високу політичну ціну за свою солідарність і фінансову підтримку". Додамо, що тепер Португалія та Іспанія знаходяться в числі кредиторів Греції.

Втрати європейців у разі списання боргу Греції, євро на душу населення

Нідерланди

708

Німеччина

700

Фінляндія

687

Австрія

683

Бельгія

646

Франція

642

Італія          

623

Іспанія

531

Словаччина

278

Португалія

105

 Джерело: Euronews 2015

Здавалося б, якщо Греція відмовиться від євро, то спекулянти на світовому фінансовому ринку перестануть асоціювати з її борговими проблемами Францію і Німеччину, позбуватися акцій їх компаній і банків, грати на пониження курсу євро. Але лідери ЄС не хочуть такої відмови.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель: "Якщо потерпить невдачу євро, і буде втрачена здатність пошуку компромісів, то зазнає невдачі Європа".

Жан-Клод Юнкер: "На кону дух європейської солідарності і відповідальності".

Але політики згущують фарби – єврозоні в цілому ситуація не загрожує. Та й грецькі керівники і не хочуть відмовлятися від євро, а якщо їх спробують виключити з валютного блоку, то загрожують звернутися до суду. Вони розуміють, що для Греції вихід із зони євро буде означати втрату можливості отримувати зовнішні кредити, потенційний крах банківської системи і хвилю судових розглядів з кредиторами та постачальниками. Перехід на власну валюту (драхму) буде супроводжуватися її різкою девальвацією. В результаті сильно постраждає купівельна спроможність населення, грецькі активи знеціняться. Головна проблема Греції не євро, а борг, який номінований в євро. І якщо країна перейде на драхму, то це тільки ускладнить процес виплати такого боргу.

Ситуація в Греції вимагає швидкого вирішення. Адже в липні країну чекають нові виплати кредиторам на суму вже кілька мільярдів євро. Причому якщо не буде виплачений платіж 10 липня (2 млрд євро), то дефолт країни вже офіційно оголосять міжнародні рейтингові агентства.

Зв'язок економіки і політики

Грецька боргова криза – це не лише економіка, а й велика міжнародна політика. Саме прийняття Греції в ЄС і потім в зону євро було радше політичним рішенням, тому за економічними критеріями країна ніяк не підходила для цього. І за роки членства вона не тільки сама не наблизилася до "ядра" ЄС, але завзято опиралася всім спробам привести її в "капіталістичне почуття". Соціалістичні ідеї лівих там були сильні завжди, а нинішній уряд довело їх просто до верху популістського досконалості.

В результаті в нинішній ситуації, мабуть, грають роль і суб'єктивні чинники: прем'єр Ципрас і його лівацький рух "СІРІЗА" є "чужими" для ЄС в цілому і Меркель зокрема (на канцлера Німеччини в Греції навіть малюють карикатури зі свастикою). До того ж Ципрас намагається дружити з Путіним в надії отримати від нього грошей (поки, щоправда, безуспішно). У цьому зв'язку нагадаємо, що Греція ще навіть не розпочала процедуру ратифікації Угоди про асоціацію України та ЄС.

Проблеми Греції – це один із проявів кризи ЄС. Адже одночасно з цим відзначається політичний і економічний занепад Франції, Великобританія має намір поставити питання про вихід з ЄС, відбуваються бродіння серед частини нових членів ЄС у зв'язку з російською агресією в Україні. Ще недавно вважалося, що багато внутрішні проблеми Євросоюзу можуть бути вирішені за рахунок його розширення і втягування нових країн до зони дії загальноєвропейських норм і правил. Зараз же з цього приводу наростають сумніви.

Тому Україні потрібно бути готовою до того, що питання її членства в ЄС буде весь час відкладатися. Але в цьому не тільки немає трагедії, але є і свої плюси, як показує досвід тієї ж Греції. Адже зберігаючи суверенітет над власною економікою і фінансами, країна має більше ступенів свободи для вирішення власних завдань.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62585.88

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3431.81

Litecoin (LTC)

84.49

Ripple (XRP)

0.6

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти