"Нічний" бюджет-2019: чи вистачить грошей на всі субсидії та що буде після верифікації

23 листопада 2018, 15:50

Дмитро Дубенський

За оцінками експертів, є ризики, що держдопомога охопить не всіх, але Кабмін зможе знайти додаткові кошти

Підвищеннясуминафінансуваннясубсидійз55-тидо58 млрдгрнпісляприйнятия Радою держбюджету-2019 всеоднозаниженонатлінеобгрунтованих витратдержавинаутриманнята організаціюроботиапаратудержслужбовців.

Реклама

Про цевкоментарісайту"Сегодня"розповівколишнійміністрекономікиУкраїниВолодимир Лановий .

"На мій погляд, сума на субсидії занижена, оскільки відбувається зростання тарифів, а реальна середня зарплата не підвищується. Тому буде не менша кількість тих субсидіантів, які потребують субсидії. Уряд має намір заощадити на цих субсидіях, бо чиновникам потрібно реалізовувати інші "цікаві" проекти. Наприклад, виділяти гроші дороги, на яких "з'їдається" найбільше коштів; на армію, якій недодають засобів; витрачати гроші на поліцію (і невідомо, куди ці великі кошти взагалі йдуть) та ін. Таким чином, в частині субсидій суму витрат занижують. Роблять це також з жорсткістю вимог, підвищуючи планку і відмовляючи тим, хто раніше отримував субсидію, вносячи якісь "нульові" субсидії, на які пізніше нібито дадуть гроші і т.д. Але це з іншого боку закономірно, адже не може існувати економіка і вся країна тільки за рахунок держбюджету. Люди повинні заробляти, а не чекати милостині від природи", – зазначив він.

Екс-главаМінекономікидодав,щоперерозподілбюджетнихкоштіввідбуваєтьсяне зовсімсправедливо,апризростаннітарифівповиннобутивідчутнезбільшеннявитратнаутриманнясфериЖКГ.

"Потрібно, звичайно ж, скорочувати витрати на держапарат: на адміністративні потреби, ненормальні зарплати чиновників, надмірну кількість поліцейських/нацгвардійців (проти кого вони тут збираються воювати ?!), надмірні витрати на інші силові органи і прокуратуру. Ми ж знаємо, що чиновники вищого розряду про себе не забувають, коли говорять про зарплати. Також там купуються лімузини, робляться якісь ненормальні ремонти, соціальні пакети. Ніхто з більшості громадян цього не знає, а уряд закриває на це очі. А ми потім дивуємося, що у деяких чиновників (або топ-менеджерів з держсектора економіки) зарплата в тисячу разів вище мінімальної зарплати в країні", – сказав Лановий.

Коментуючивціломуприйняттяпроектудержбюджетуна2019рік,вінзазначив,щоне виключено:вякійсь міріінаякомусьрівні"вінбудезбігатисяза доходами і видатками,хочадефіцитколосальний-близько100 млрдгрн".

"Але це так, офіційно, а неофіційно, напевно – більше. І при такому величезному дефіциті бюджету гроші з фінансової, банківської, інвестиційної сфер мобілізуються в казну, а Нацбанк працює на облігації, "держкошторис", і тому коштів для кредитування промисловості і інших галузей, природно, не вистачає. Процентні ставки дуже високі, тому що саме уряд готовий платити підвищені відсотки. Ще є одна хитрість в тому, хто саме вкладає гроші (в держоблігації, – Авт.), які банки і інвестиційні компанії, кому НБУ допомагає, а кому ні. Тут ми можемо дізнатися багато цікавих прізвищ, які нібито купують цінні папери під високі відсотки. Повторюся, що і Мінфін і Нацбанк зацікавлені у високих відсотках. Тобто, якби у нас не було зовнішніх і внутрішніх боргів, які і в 2019-му, і в 2020-му будуть великі, то можна було б говорити про те, маленький це або великий дефіцит бюджету. А якщо у нас немає звідки взяти гроші, щоб старі борги обслуговувати (погашати), то як можна накопичувати нову заборгованість через такий дефіцит бюджету?!", – підкреслив екс-міністр.

По-друге,продовживвін,вКабміністверджують,щоінфляціяв 2019році складе7%,"хочагазіпослугиз теплопостачанняподорожчаютьна25%ібільше,алеяквонизбираютьсязабезпечити7%-незрозуміло".

"Інфляціябудебільше.Якщобудебільшеінфляція,тодоходіввбюджетібудебільше.ТобтоГройсманправ,щовйогопараметрахмислення-акумулюватикошти,піднятиціни,тарифитощо.-дійснобудебільшегрошей.І,мовляв,не хвилюйтеся,бюджет-збалансований.Таккомупотрібнатаказбалансованість,якщоцепідриваєгрошовусистему,інвестиційнийпотенціалкраїниікожногогромадянина,не даючиніякоїперспективидлярозвитку,модернізаціїітакдалі?!",-аргументувавЛановий.

Реклама

УсвоючергувиконавчийдиректорЕкономічногодискусійногоклубуОлег Пендзинспрогнозувавсайту"Сегодня":якщознадобитьсябільшекоштіввдержбюджетінафінансуваннясубсидій,Кабмінможеініціювативнесеннязміндо головного фінансового документакраїни,знайшовшипідцювидатковустаттюнеобхіднийобсягкоштів.

"Потрібно розуміти, що кількість одержувачів субсидій залежить від двох чинників: по-перше, це – гроші, а по-друге – верифікація. Тобто, з одного боку, є сума в держбюджеті, яку потрібно поділити, а з іншого – є жорсткий відбір тих, хто ці гроші буде отримувати. Так ось, якщо ви помітили, зараз Кабмін взявся за досить серйозний аналіз одержувачів держдопомоги, і вже виявлені понад 80 тисяч осіб, які несправедливо отримують субсидії в різних частинах країни. Вже на сьогоднішній день є приклади, коли людям субсидії не дають через, наприклад, дорогі покупки. Є досить багато критеріїв, за якими переглядається право на субсидію. Швидше за все, уряд піде двома шляхами: контроль за одержувачами і механізм виділення цих коштів. Ми також повинні розуміти, що бюджет-2019 – документ не в остаточній редакції. Якщо буде не вистачати коштів на субсидії, думаю, що на майбутній рік ми побачимо внесення змін до "держкошторису", які будуть підтримані", – зазначив він.

ЯкдодавПендзин,ранішевпланахвладибулопідвищенняціннагазна15%втравнінаступногороку,алетодіврамкахпроведеноїверифікаціїбудезрозуміло,скількибудевистачати/не вистачатигрошей.

"Тим більше, що в КМУ хочуть з 1 січня почати перший етап монетизації пільг, що теж в якійсь мірі змусить людей заново подавати заявки на субсидії. Як відомо, особливість монетизації полягає в тому, що відбувається відшкодування витрат всім тим, хто буде подаватися перший раз. Другий же її етап охопить основну масу людей. І поки незрозуміло, чи буде необхідність подавати заново дані. Швидше за все, що так, і швидше за все тих, хто захоче переходити на "монетизовані субсидії", попросять подати повторно документи. Вважайте це черговим процесом верифікації. Думаю, що тих грошей, які виділили, на перших порах вистачить. Потім – подивимося", – резюмував експерт

Як повідомлялося, пленарне засідання, на якому приймався головний фінансовий документ країни, тривало загалом 20 годин.ЩевчоравранціВерховнаРадапроголосувала(хочаізтретьоїспроби)запропозиціюглавипарламентуАндріяПарубіяне закривативечірнє засідання,поки небудеприйнятийбюджет.Читайтедетальніше, як приймався бюджет України на 2019 рік.

Прицьомупісляпозитивногоголосуваннязапроектдержбюджету-2019міністрфінансівОксанаМаркаровазапевнила,щопрограма надання субсидій буде розширена в плані переходу на монетизацію.

Нагадаємо,передвнесеннямдо Радипроектурішенняпро"держкошторис"нанаступнийрікнадруге читанняпрезидентПетроПорошенкозажадав від уряду розширити фінансування програми субсидій, атакожпригрозив,щоне підпишебюджет,якщо небудерозширенапрограмасубсидійдлянаселення.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти