Куди вкласти гроші восени: поради експертів

8 вересня 2016, 07:46

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Долари радять нести на депозити, а до кінця року – задуматися про покупку золота

Про те, куди вкладати гроші найближчими місяцями, "Сегодня" розповіли начальник відділу депозитів та поточних рахунків Ірина Стрепетова, голова правління Ігор Волох, викладач систем обробки економічної інформації СГУ Артем Колдовський, керівник консалтингової компанії Павло Мельник, заступник голови правління банку Андрій Мойсеєнко, член українського товариства фінаналітиків Віталій Шапран і провідний експерт інформаційно-аналітичного центру Андрій Шевчишин.

Реклама

ВАЛЮТА ПОДОРОЖЧАЛА ПЕРЕДБАЧУВАНО

"Порівняно з динамікою минулого року, сьогодні валютний ринок в Україні став більш прогнозованим, – вважає Андрій Мойсеєнко. – Навіть коливання, які відбуваються зараз, вже далеко не так критичні і в цілому відповідають поточній економічній і політичній ситуації". До того ж, як зазначає Андрій Шевчишин, курс продажу долара на міжбанку за 8 місяців 2016 року зріс на 9,3%, євро – на 11,2%. Не занадто багато, за нашим-то мірками, зате з невеликою інтригою.

"За перші 2 місяці 2016 року курс долара зріс на 13% порівняно з початком року. Починаючи з березня, ми спостерігали поступове зниження на 9% з досягненням мінімального значення за рік до серпня. З середини серпня курс знову досить швидко зростає, і вже досяг значення середини березня", – описує процес Ірина Стрепетова.

1_15

Реклама

ФАКТОРИ. Те, що протягом літа гривня зміцнювалася і утримувала свої позиції, на думку Андрія Мойсеєнка, було обґрунтовано сезонними факторами: активним експортним сезоном у металургійних компаній на тлі слабкої активності в інших сферах. Тобто експортери металу вливали в економіку валюту, тоді як імпортери не встигали її витратити на придбання будь-якої зарубіжної мішури через слабку споживчу і ділову активність в жарку пору року. А чому гривня раптом стала слабшати? Не тільки тому, що закінчилося літо, є і ґрунтовніші причини.

"Передумовою до ослаблення гривні виступила слабкість українського експорту і несприятливі цінові тенденції на світових ринках за основними напрямками, – перераховує Андрій Шевчишин. – Ембарго з боку РФ, блокування транзиту через РФ, слабкості близькосхідних ринків і середземноморських напрямків, важке і повільне проникнення на європейський ринок обмежують наш експорт. Крім цього, на різних етапах курс перебуває під впливом логістичних проблем гірничо-металургійного сектора, економічних і політичних рішень, повільних реформ, відсутність співпраці з кредиторами, в тому числі з МВФ".

БЛАГОРОДНІ МЕТАЛИ СТАЛИ ПРИВАБЛИВІШИМИ

Уявімо собі, що на початку цього року ми вклали свої заощадження в усі найпопулярніші інструменти інвестування і тепер вирішили порівняти, що з цього всього на сьогодні принесло б найбільші плоди. "Найвигіднішими виявилися вкладення в золото і покупка валюти з розміщенням її на валютному депозиті (8 місяців). Дані вкладення принесли б 32,9% і 14,6% відповідно. Трохи менше приніс гривневий депозит за 8 місяців – 13,6%", – говорить Андрій Шевчишин.

"Динаміка ціноутворення на дорогоцінні метали і, зокрема, на золото в Україні залежить від цін на світових ринках, а також внутрішніх курсів валют", – пояснює Андрій Мойсеєнко. Але абсолютно очевидно, що золото дорожчало, помітно випереджаючи зростання курсу долара після досить тривалого періоду, коли воно виявлялося серед інвестиційних аутсайдерів.

Реклама

ПРИЧИНИ. "Такий динаміці сприяла позитивна тенденція вартості дорогоцінного металу на світових ринках. Нестабільність світових ринків капіталу, терористичні загрози, Brexit, криза біженців в Європі, гальмування економіки Китаю, розширення стимулюючих програм Центробанків сприяє перетіканню капіталу в тихі гавані, в тому числі в золото", – розповідає Андрій Шевчишин.

"Сьогодні основні центробанки світу (США, ЄС, Японія) йдуть шляхом ослаблення валют, скуповуючи в тому числі неякісні активи і тим самим викидаючи на ринок значні обсяги грошової маси. Всі прагнуть піти від ризику дефляції, наповнюючи ринки грошима. Такі дії в кінцевому рахунку провокують зростання цін на дорогоцінні метали. І подібна динаміка простежуватиметься найближчим часом", – розвиває тему Андрій Мойсеєнко.

ІНШІ. Хоча Андрій Шевчишин згадав з дорогоцінних металів тільки золото, як найзвичніший у нас метал для інвестування, інші члени цього благородного братства також проявили завидну спритність. Так, платина з початку року по початок серпня подорожчала в гривні на 33,5%, а срібло і того більше – на 49,2%. Щоправда, останнього місяця літа ці два метали трохи просіли в ціні, тож підсумкове подорожчання становило для срібла 46,7%, а для платини – 31%. В цілому, хоча золото користується соліднішою репутацією як об'єкт інвестування, іноді на певних відрізках часу інші дорогоцінні метали можуть забезпечувати вищу прибутковість.

ДЕПОЗИТИ СКРОМНІШАЮТЬ, АЛЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ДУЖЕ ВИГІДНИМИ

"Ставки по депозитах в українських банках стійко скорочуються, – зазначає Андрій Шевчишин. – Із середніх рівнів грудня о 21,3% до нинішніх 18,6% в гривні і з 8,3% до 6,2% в доларах. Головним драйвером такого зниження виступає слабкість економічного зростання і криза довіри кредиторів і позичальників, які не дозволяють банкам нарощувати кредитну активність і заробляти".

Реклама

Проте навіть нинішні ставки якомусь європейцеві здадуться фантастично вигідними. "І хоча вже майже як рік ставки по вкладах у всіх валютах в Україні продовжують знижуватися в середньому на 0,5-1% щомісяця, вони все ще перебувають на досить високому рівні", – говорить Андрій Мойсеєнко.

По клику – большое изображение.

ВПОДОБАННЯ. "Зараз більше всіх можуть заробити вкладники, які розміщують депозити на рік. Але найбільшим попитом поки що користується вклад на шість місяців – з нього ставка вище, ніж на три місяці, але "видимість майбутнього" краще, ніж в 12-місячній перспективі. Це дає вкладникам більше впевненості в здатності контролювати ситуацію і через шість місяців прийняти рішення про перерозміщення, враховуючи стан речей", – розповідає Ірина Стрепетова.

При цьому народ все-таки тягнеться до рідної валюті: "Ставки по внесках в гривні в рази вище, ніж в інвалюті, що поряд з літнім періодом курсової стабільності пояснює значне зростання гривневої депозитної бази в цілому по ринку, – говорить Андрій Мойсеєнко. – Не варто упускати і той факт, що традиційно прибутковість по строкових вкладах в рази вище, ніж за депозитами до запитання. І ця різниця може становити близько 5%. Українці в більшості віддають переваги вкладами без можливості дострокового зняття і вищою відсотковою ставкою".

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

РІЗНИЦЯ. Зв'язок прибутковості і ступеня ризикованості вкладу присутній і сьогодні. "При цьому навіть на сьогодні рівень ставок в різних банках істотно відрізняється, відображаючи їх сильну або слабку позицію ліквідності. Так, у стабільних банків з достатнім рівнем капіталу і ліквідності ставки по депозитах в іноземній валюті знаходяться на рівні, близькому до 0 (0,25-4%. – Ред.), а ставки за депозитами в національній валюті – на рівні 14-17 % річних", – стверджує Ігор Волох.

СУМ: ФОНДОВИЙ І РИНОК НЕРУХОМОСТІ

Український фондовий ринок у всіх відносинах залишається малопривабливим для інвестування. Як вказує Ігор Волох, хоча прибутковість ряду ПІФів номінально вище за прибутковість банківських вкладів, а й ризики подібних вкладень незрівнянно вищі. "При цьому клієнти вкрай рідко усвідомлюють їх повною мірою", – каже Ігор Волох. Втім, якщо говорити про реальну прибутковість фондів, то, за словами Андрія Шевчишина, залежно від структури портфеля ПІФ її можна оцінити в районі 2-7%.

"За нинішніх умов вкладення в інвестиційні фонди, що працюють з акціями, – досить ризикована операція, яка може принести негативну прибутковість. Останніми роками акції українських компаній значно впали в ціні, – каже Андрій Мойсеєнко. – Особливо це стосується підприємств, що перебувають на прифронтових територіях, не кажучи вже про зону АТО. Серйозний вплив на фондовий ринок продовжує надавати загроза загострення військових дій. Тому якщо вибирати для себе як отримання додаткової дохідності варіант інвестування, то надійніший механізм – це інвестиції в державні цінні папери".

НЕРУХОМІСТЬ. За словами Андрія Шевчишина, з початку року нерухомість впала в ціні на 8% в доларі і на 6,2% в гривні. І хоча є й інші оцінки динаміки цін (хоча б тому, що серед фахівців немає єдиної думки про те, де брати правильну середню ціну на ринку), очевидно одне: квадратні метри поки що тільки дешевшають. "На сьогоднішній момент такі інструменти, як нерухомість і ПІФ, близькі до свого дна, – зауважує Андрій Шевчишин. – Втім, це не означає, що вони демонструватимуть зростання (можливо, через 1,5-2 роки, при економічному відновленні). Поки що ж є ризик, що ціни на нерухомість можуть впасти ще трохи. Аналогічна ситуація і з фондовим ринком".

1225847_1__

Біля самого дна. Ринки нерухомості і цінних паперів не зростають.

ЗАХИСТИТИ "КРОВНІ" І ЗАРОБИТИ

Відповідь на запитання "Куди нести гроші?" залежить від того, яким ми бачимо найближче майбутнє.

ДОЛАР. Більшість експертів сходяться в тому, що курс долара до гривні в цьому році ще зростатиме. "Ніяких передумов для зміцнення гривні немає, – вважає Артем Колдовський. – Тому заощадження варто вкладати у валюту, яку поміщати на банківський депозит".

"Попит на долар продовжуватиме зростати під закупівлю енергоресурсів, тоді як пік надходження валюти на внутрішні ринки припаде на зиму, коли основні експортери країни – агровиробники – заводитимуть валютну виручку", – пояснює Андрій Мойсеєнко.

Як далеко піде долар, запитаєте ви? "Потенціал зростання вартості долара і євро обмежений 4-8%, – вважає Андрій Шевчишин. – Водночас при реалізації значущих економічних або політичних ризиків для України курс може показати істотне зростання". "Цілком можливо, що до кінця року курс досягне значення 27 грн за долар", – припускає Ірина Стрепетова.

Свою версію пропонує і Андрій Мойсеєнко: "Якщо виключити ризики військової агресії, то зростання курсу валюти цієї осені буде в районі 1-1,5 грн за долар США".

ФРС. На думку Віталія Шапрана, долар найближчими місяцями почне зростати по відношенню не тільки до гривні, але і до інших валют. "Як тільки в США пройдуть вибори, у федерального резерву будуть розв'язані руки для того, щоб підвищити облікову ставку", – пояснює Віталій Шапран.

Про необхідність такого підвищення говорять уже давно, але напередодні виборів не з руки було приймати відповідальне рішення, яке може сильно вплинути на економіку всього світу. Коли недавно представник ФРС тільки заїкнувся про можливість підвищення ставки, наступного дня обрушилися індекси азіатських ринків. Підвищення облікової ставки призведе до зміцнення долара. Тому, радить Віталій Шапран, 80% своїх заощаджень слід обертати в долари і відправляти на банківський депозит. А ось Павло Мельник обережніший: він пропонує розміщувати кошти на депозитах в трьох валютах: гривні, доларах і євро.

МЕТАЛ. Багатообіцяючим інструментом інвестування знову стає золото, хоча його варто все-таки розглядати як довгострокове вкладення. Віталій Шапран, втім, радить не поспішати з його придбанням. Якщо ставки в США таки піднімуть, то з ростом долара золото почне дешевшати. І ближче до нового року, можливо, досягне свого мінімуму – ось тоді його і варто купувати.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти