Куди вкласти гроші восени: поради експертів

Долари радять нести на депозити, а до кінця року – задуматися про покупку золота

Про те, куди вкладати гроші найближчими місяцями, "Сегодня" розповіли начальник відділу депозитів та поточних рахунків Ірина Стрепетова, голова правління Ігор Волох, викладач систем обробки економічної інформації СГУ Артем Колдовський, керівник консалтингової компанії Павло Мельник, заступник голови правління банку Андрій Мойсеєнко, член українського товариства фінаналітиків Віталій Шапран і провідний експерт інформаційно-аналітичного центру Андрій Шевчишин.

ВАЛЮТА ПОДОРОЖЧАЛА ПЕРЕДБАЧУВАНО

Реклама

"Порівняно з динамікою минулого року, сьогодні валютний ринок в Україні став більш прогнозованим, – вважає Андрій Мойсеєнко. – Навіть коливання, які відбуваються зараз, вже далеко не так критичні і в цілому відповідають поточній економічній і політичній ситуації". До того ж, як зазначає Андрій Шевчишин, курс продажу долара на міжбанку за 8 місяців 2016 року зріс на 9,3%, євро – на 11,2%. Не занадто багато, за нашим-то мірками, зате з невеликою інтригою.

"За перші 2 місяці 2016 року курс долара зріс на 13% порівняно з початком року. Починаючи з березня, ми спостерігали поступове зниження на 9% з досягненням мінімального значення за рік до серпня. З середини серпня курс знову досить швидко зростає, і вже досяг значення середини березня", – описує процес Ірина Стрепетова.

1_15

Реклама

ФАКТОРИ. Те, що протягом літа гривня зміцнювалася і утримувала свої позиції, на думку Андрія Мойсеєнка, було обґрунтовано сезонними факторами: активним експортним сезоном у металургійних компаній на тлі слабкої активності в інших сферах. Тобто експортери металу вливали в економіку валюту, тоді як імпортери не встигали її витратити на придбання будь-якої зарубіжної мішури через слабку споживчу і ділову активність в жарку пору року. А чому гривня раптом стала слабшати? Не тільки тому, що закінчилося літо, є і ґрунтовніші причини.

"Передумовою до ослаблення гривні виступила слабкість українського експорту і несприятливі цінові тенденції на світових ринках за основними напрямками, – перераховує Андрій Шевчишин. – Ембарго з боку РФ, блокування транзиту через РФ, слабкості близькосхідних ринків і середземноморських напрямків, важке і повільне проникнення на європейський ринок обмежують наш експорт. Крім цього, на різних етапах курс перебуває під впливом логістичних проблем гірничо-металургійного сектора, економічних і політичних рішень, повільних реформ, відсутність співпраці з кредиторами, в тому числі з МВФ".

БЛАГОРОДНІ МЕТАЛИ СТАЛИ ПРИВАБЛИВІШИМИ

Реклама

Уявімо собі, що на початку цього року ми вклали свої заощадження в усі найпопулярніші інструменти інвестування і тепер вирішили порівняти, що з цього всього на сьогодні принесло б найбільші плоди. "Найвигіднішими виявилися вкладення в золото і покупка валюти з розміщенням її на валютному депозиті (8 місяців). Дані вкладення принесли б 32,9% і 14,6% відповідно. Трохи менше приніс гривневий депозит за 8 місяців – 13,6%", – говорить Андрій Шевчишин.

"Динаміка ціноутворення на дорогоцінні метали і, зокрема, на золото в Україні залежить від цін на світових ринках, а також внутрішніх курсів валют", – пояснює Андрій Мойсеєнко. Але абсолютно очевидно, що золото дорожчало, помітно випереджаючи зростання курсу долара після досить тривалого періоду, коли воно виявлялося серед інвестиційних аутсайдерів.

ПРИЧИНИ. "Такий динаміці сприяла позитивна тенденція вартості дорогоцінного металу на світових ринках. Нестабільність світових ринків капіталу, терористичні загрози, Brexit, криза біженців в Європі, гальмування економіки Китаю, розширення стимулюючих програм Центробанків сприяє перетіканню капіталу в тихі гавані, в тому числі в золото", – розповідає Андрій Шевчишин.

"Сьогодні основні центробанки світу (США, ЄС, Японія) йдуть шляхом ослаблення валют, скуповуючи в тому числі неякісні активи і тим самим викидаючи на ринок значні обсяги грошової маси. Всі прагнуть піти від ризику дефляції, наповнюючи ринки грошима. Такі дії в кінцевому рахунку провокують зростання цін на дорогоцінні метали. І подібна динаміка простежуватиметься найближчим часом", – розвиває тему Андрій Мойсеєнко.

ІНШІ. Хоча Андрій Шевчишин згадав з дорогоцінних металів тільки золото, як найзвичніший у нас метал для інвестування, інші члени цього благородного братства також проявили завидну спритність. Так, платина з початку року по початок серпня подорожчала в гривні на 33,5%, а срібло і того більше – на 49,2%. Щоправда, останнього місяця літа ці два метали трохи просіли в ціні, тож підсумкове подорожчання становило для срібла 46,7%, а для платини – 31%. В цілому, хоча золото користується соліднішою репутацією як об'єкт інвестування, іноді на певних відрізках часу інші дорогоцінні метали можуть забезпечувати вищу прибутковість.

ДЕПОЗИТИ СКРОМНІШАЮТЬ, АЛЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ДУЖЕ ВИГІДНИМИ

"Ставки по депозитах в українських банках стійко скорочуються, – зазначає Андрій Шевчишин. – Із середніх рівнів грудня о 21,3% до нинішніх 18,6% в гривні і з 8,3% до 6,2% в доларах. Головним драйвером такого зниження виступає слабкість економічного зростання і криза довіри кредиторів і позичальників, які не дозволяють банкам нарощувати кредитну активність і заробляти".

Проте навіть нинішні ставки якомусь європейцеві здадуться фантастично вигідними. "І хоча вже майже як рік ставки по вкладах у всіх валютах в Україні продовжують знижуватися в середньому на 0,5-1% щомісяця, вони все ще перебувають на досить високому рівні", – говорить Андрій Мойсеєнко.

По клику – большое изображение.

ВПОДОБАННЯ. "Зараз більше всіх можуть заробити вкладники, які розміщують депозити на рік. Але найбільшим попитом поки що користується вклад на шість місяців – з нього ставка вище, ніж на три місяці, але "видимість майбутнього" краще, ніж в 12-місячній перспективі. Це дає вкладникам більше впевненості в здатності контролювати ситуацію і через шість місяців прийняти рішення про перерозміщення, враховуючи стан речей", – розповідає Ірина Стрепетова.

При цьому народ все-таки тягнеться до рідної валюті: "Ставки по внесках в гривні в рази вище, ніж в інвалюті, що поряд з літнім періодом курсової стабільності пояснює значне зростання гривневої депозитної бази в цілому по ринку, – говорить Андрій Мойсеєнко. – Не варто упускати і той факт, що традиційно прибутковість по строкових вкладах в рази вище, ніж за депозитами до запитання. І ця різниця може становити близько 5%. Українці в більшості віддають переваги вкладами без можливості дострокового зняття і вищою відсотковою ставкою".

РІЗНИЦЯ. Зв'язок прибутковості і ступеня ризикованості вкладу присутній і сьогодні. "При цьому навіть на сьогодні рівень ставок в різних банках істотно відрізняється, відображаючи їх сильну або слабку позицію ліквідності. Так, у стабільних банків з достатнім рівнем капіталу і ліквідності ставки по депозитах в іноземній валюті знаходяться на рівні, близькому до 0 (0,25-4%. – Ред.), а ставки за депозитами в національній валюті – на рівні 14-17 % річних", – стверджує Ігор Волох.

СУМ: ФОНДОВИЙ І РИНОК НЕРУХОМОСТІ

Український фондовий ринок у всіх відносинах залишається малопривабливим для інвестування. Як вказує Ігор Волох, хоча прибутковість ряду ПІФів номінально вище за прибутковість банківських вкладів, а й ризики подібних вкладень незрівнянно вищі. "При цьому клієнти вкрай рідко усвідомлюють їх повною мірою", – каже Ігор Волох. Втім, якщо говорити про реальну прибутковість фондів, то, за словами Андрія Шевчишина, залежно від структури портфеля ПІФ її можна оцінити в районі 2-7%.

"За нинішніх умов вкладення в інвестиційні фонди, що працюють з акціями, – досить ризикована операція, яка може принести негативну прибутковість. Останніми роками акції українських компаній значно впали в ціні, – каже Андрій Мойсеєнко. – Особливо це стосується підприємств, що перебувають на прифронтових територіях, не кажучи вже про зону АТО. Серйозний вплив на фондовий ринок продовжує надавати загроза загострення військових дій. Тому якщо вибирати для себе як отримання додаткової дохідності варіант інвестування, то надійніший механізм – це інвестиції в державні цінні папери".

НЕРУХОМІСТЬ. За словами Андрія Шевчишина, з початку року нерухомість впала в ціні на 8% в доларі і на 6,2% в гривні. І хоча є й інші оцінки динаміки цін (хоча б тому, що серед фахівців немає єдиної думки про те, де брати правильну середню ціну на ринку), очевидно одне: квадратні метри поки що тільки дешевшають. "На сьогоднішній момент такі інструменти, як нерухомість і ПІФ, близькі до свого дна, – зауважує Андрій Шевчишин. – Втім, це не означає, що вони демонструватимуть зростання (можливо, через 1,5-2 роки, при економічному відновленні). Поки що ж є ризик, що ціни на нерухомість можуть впасти ще трохи. Аналогічна ситуація і з фондовим ринком".

1225847_1__

Біля самого дна. Ринки нерухомості і цінних паперів не зростають.

ЗАХИСТИТИ "КРОВНІ" І ЗАРОБИТИ

Відповідь на запитання "Куди нести гроші?" залежить від того, яким ми бачимо найближче майбутнє.

ДОЛАР. Більшість експертів сходяться в тому, що курс долара до гривні в цьому році ще зростатиме. "Ніяких передумов для зміцнення гривні немає, – вважає Артем Колдовський. – Тому заощадження варто вкладати у валюту, яку поміщати на банківський депозит".

"Попит на долар продовжуватиме зростати під закупівлю енергоресурсів, тоді як пік надходження валюти на внутрішні ринки припаде на зиму, коли основні експортери країни – агровиробники – заводитимуть валютну виручку", – пояснює Андрій Мойсеєнко.

Як далеко піде долар, запитаєте ви? "Потенціал зростання вартості долара і євро обмежений 4-8%, – вважає Андрій Шевчишин. – Водночас при реалізації значущих економічних або політичних ризиків для України курс може показати істотне зростання". "Цілком можливо, що до кінця року курс досягне значення 27 грн за долар", – припускає Ірина Стрепетова.

Свою версію пропонує і Андрій Мойсеєнко: "Якщо виключити ризики військової агресії, то зростання курсу валюти цієї осені буде в районі 1-1,5 грн за долар США".

ФРС. На думку Віталія Шапрана, долар найближчими місяцями почне зростати по відношенню не тільки до гривні, але і до інших валют. "Як тільки в США пройдуть вибори, у федерального резерву будуть розв'язані руки для того, щоб підвищити облікову ставку", – пояснює Віталій Шапран.

Про необхідність такого підвищення говорять уже давно, але напередодні виборів не з руки було приймати відповідальне рішення, яке може сильно вплинути на економіку всього світу. Коли недавно представник ФРС тільки заїкнувся про можливість підвищення ставки, наступного дня обрушилися індекси азіатських ринків. Підвищення облікової ставки призведе до зміцнення долара. Тому, радить Віталій Шапран, 80% своїх заощаджень слід обертати в долари і відправляти на банківський депозит. А ось Павло Мельник обережніший: він пропонує розміщувати кошти на депозитах в трьох валютах: гривні, доларах і євро.

МЕТАЛ. Багатообіцяючим інструментом інвестування знову стає золото, хоча його варто все-таки розглядати як довгострокове вкладення. Віталій Шапран, втім, радить не поспішати з його придбанням. Якщо ставки в США таки піднімуть, то з ростом долара золото почне дешевшати. І ближче до нового року, можливо, досягне свого мінімуму – ось тоді його і варто купувати.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62406.32

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3431.9

Litecoin (LTC)

84.85

Ripple (XRP)

0.6

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти