Пенсії знову зростають: кому і скільки додадуть з 1 липня

27 червня 2019 7:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Кабмін обіцяє з 1 липня збільшити виплати тим, хто півжиття відпрацював

Частина українських пенсіонерів отримає з 1 липня додаткове підвищення пенсій, заявив прем'єр Володимир Гройсман. Йдеться про ветеранів праці, які мали невелику зарплату і отримують мінімальну пенсію або трохи більше. Тепер їм платитимуть за стаж не менше 2000 грн. Експерти кажуть, що пенсії підвищувати треба, але ініціативу прем'єра називають несистемною і побоюються зростання зрівнялівки в пенсіях. 

Кому і скільки

Гройсман уточнив, що на додаткове зростання пенсій з 1 липня можуть розраховувати чоловіки-пенсіонери, які мають понад 35 років стажу, і жінки-пенсіонерки зі стажем більше 30 років. Але за умови, що зараз їх пенсія менше 2000 грн. За словами прем'єра, додаткове підвищення стало можливим завдяки зростанню економіки. Яким буде механізм, прем'єр не уточнив, лише зазначив, що всі процедурні моменти планується завершити на наступному засіданні уряду, тобто 3 липня. Нагадаємо: з 1 липня разом з іншими соцстандартами підвищаться на 67 грн і мінімальні пенсії – з 1 497 до 1564 грн. А 65-річні пенсіонери і старше з 2018 року отримують пенсію не менше 40% мінзарплати, це на сьогодні 1669 грн. Тобто при наявності наднормативного стажу (понад 35/30 років. – Авт.) вони теж отримають з липня не менше 2000 грн. А ось ветеранам праці, у яких пенсія більше 2000 грн, схоже, мало що додадуть: їм лише збільшать одержувану доплату за кожен рік понад 35/30 років стажу (1% від мінпенсії). Якщо мінпенсія зросте на 67 грн, то за кожен рік понаднормового стажу доплатять більше на 67 коп. – не 14,97 грн, а 15,64 грн.

Потрібно міняти закон

Пенсійні експерти визнають, що невеликі пенсії підвищувати треба, але не рішенням Кабміну, а зміною самого закону про пенсії.

"Це не системне рішення проблеми, – каже екс-заступник голови Пенсфонду Віктор Колбун. – Формула розрахунку пенсій, прописана в законодавстві, не дозволяє підняти пенсії одним людям і не підняти іншим. Тобто в даному випадку може йтися не про перерахунок, а тільки про цільові доплати з держбюджету, які можуть бути припинені в будь-який момент". 

З цим згодна і керівник Інституту цивільних свобод, а раніше експерт реанімаційного пакету реформ щодо пенспитань Галина Третьякова. На її думку, пенсії підвищувати потрібно, але не дискримінуючи при цьому інші категорії пенсіонерів, інакше в результаті вийде зрівнялівка.

"Я не проти політичної тези: людина працювала багато, а отримувала мало, треба їй допомогти, – аналізує Третьякова. – Але не аргументований вибір критеріїв "багато" чи "мало". Той, хто відпрацював 35 років, – це, на думку Кабміну, багато, а 34 роки і 11 місяців – це мало. Нинішня формула розрахунку пенсій передбачає: чим людина більше працює, тим більше у неї пенсія". 

Виконавчий директор економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що доплати недостатньо:

"У більшості одержувачів її відберуть восени, коли призначатимуть субсидії на компослуги, оскільки держдопомога зменшиться на величину додаткових доходів субсидіантів".   

Додадуть по 300-500 грн

За останніми даними Пенсфонду, на 1 квітня в Україні налічується 11,4 млн пенсіонерів, це на 100 тис. менше, ніж на початок року. Пенсії в 5-10 тис. грн отримують 7% (800 тис. осіб), понад 10 тис. грн – 1,2% (137 тис. осіб). До 2000 грн отримують більше половини – 52% (5,9 млн осіб). Претендувати на підвищення пенсії можуть не більше 77% від цієї кількості, оскільки у інших пенсії – по інвалідності (11%), в зв'язку з втратою годувальника (5 %), військові пенсії (4%), за вислугою років (2%), нарешті 1% не мають достатнього стажу, і їм виплачують так звані соціальні пенсії – від 1300 до 1497 грн. За оцінками експертів, серед одержувачів невеликих трудових пенсій близько 30% (1,5 млн осіб) матимуть з 1 липня не більше 1564 грн. На добавку Кабміну (330-500 грн) можуть розраховувати близько 3 млн пенсіонерів.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" докладно розбиралися в пенсійному питанні: чи вистачить у бюджеті грошей до кінця року. Експерти кажуть, що наразі ситуація не критична, але Україні як повітря потрібне відчутне зростання економіки.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Читайте Segodnya.ua у Google News

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти