Чотири робочих дні замість п'яти – чекати не так довго, як здається

Скільки працюють люди в різних країнах і хто в Україні вже може взяти собі "зайвий" вихідний

Думка про перехід на чотириденний робочий тиждень, висловлена ​​на Всесвітньому форумі в Давосі цього року, зацікавила багатьох і викликала гарячі дискусії.

Одні сперечаються про те, чи українці витрачатимуть "зайвий" вихідний за прямим призначенням – на відпочинок або самоосвіту, – чи ж скористаються ним "в корисливих цілях": щоб заробити на стороні. Інші підраховують, на скільки в разі впровадження такого нововведення зменшиться ВВП, який і при п'ятиденці зростає більш ніж скромними темпами.

Реклама

Треба сказати, що п'ятиденний робочий тиждень хоча і вважається світовим стандартом, але дотримується далеко не в усіх країнах. Є держави, які вже давно перейшли на 4-денку або зменшили кількість робочих годин на день. В інших же п'ять робочих днів по 8 годин – "блакитна мрія" трудящих, які сьогодні проводять на робочих місцях по 10-11 годин або працюють практично без вихідних.

"Найвідпочиваючіші" і "найпрацюючіші" країни

Статистику середньої зайнятості людей в різних країнах світу веде Міжнародна організація праці (МОП). За даними цієї організації, середня кількість робочих годин на тиждень, залежно від країн, коливається між 30 (острівна держава Мікронезія в Океанії) і 54 (Непал). Причому пряму залежність між кількістю робочих годин на тиждень і благополуччям країн виявити не вдалося. Втім, зворотної залежності – теж.

Реклама

Наприклад, серед країн з найдовшим робочим тижнем виявилися і найбагатша нафтова держава ОАЕ з ВВП на душу населення 68-71 тис. доларів (за різними підрахунками), і найбідніша Гамбія з ВВП на душу населення 1,7 тис. дол. В ОАЕ середній робочий тиждень триває 53 години, а в Гамбії – 50 годин.

У той же час до країн з найкоротшим робочим тижнем належать такі небагаті країни, як Тувалу і острівна держава Мікронезія в Океанії (їх достаток – по 3,6 тис. дол. ВВП на душу населення). Але одночасно – і такі благополучні країни, як Нідерланди (52,5 тис. дол. на душу населення і Норвегія (60-93 тис. дол. на людину, за різними підрахунками МВФ і СБ). Жителі Мікронезії працюють в середньому по 30 годин на тиждень, Тувалу – 31 годину, Нідерландів – 32 години, Норвегії – 34 години.

В Україні робочий тиждень триває в середньому 39 годин. Стільки ж працюють громадяни більшості інших пострадянських держав. А ось в більшості країн Західної Європи робочий тиждень трохи менше. Наприклад, в Австрії, Німеччині, Данії – 35 годин, у Франції та Великій Британії – 36, в Бельгії, Італії – 37. У США робочий тиждень триває в середньому 37 годин, в Канаді – 36. Це ще раз підтверджує, що приказка "хто багато працює, той добре їсть" в даному випадку не працює.

Реклама

Від чого залежить тривалість робочого тижня

Є точка зору, що в країнах, які ставлять перед собою високі цілі розвитку, робочий тиждень довше, ніж в інших. Або так: в країнах, які хочуть досягти великого економічного прогресу, не може бути короткого робочого тижня.

З одного боку, такі країни, як Китай чи Польща, підтверджують цю сентенцію. У Китаї, наприклад, робочий тиждень одна з найдовших – 46 робочих годин. У Польщі теж більше, ніж в Україні, – 40 годин. Але є країни, в яких і такий взаємозв'язок не працює. Наприклад, за підсумками 2017 року істотний економічний прогрес демонструвала Ефіопія, де річне зростання ВВП було одним з найвищих в світі – 10,9%. Разом з тим робочий тиждень в цій країні триває всього 33 години. У Гані, яка 2017-го показала приріст ВВП 8,4%, працюють в середньому 35 годин на тиждень, а кожен третій – і того менше.

Звісно, в різних країнах, на різних континентах свої традиції, умови праці та рівень розвитку і традиції. Але якщо подивитися на наших найближчих сусідів, Європу, скоріше, можна говорити про те, що менше часу проводять на роботі жителі високорозвинених, технологічних країн, де продуктивність праці досить висока.

До того ж треба зазначити, що скорочення тривалості робочого тижня з року в рік простежується в багатьох країнах світу. Так, за даними МОП, в тій же Австрії ще 1991 року тривалість робочого тижня становила 41 годину, 2007 року вона вже скоротилася до 38 годин, а з 2017-го – до 35 годин. У Бельгії 1992-го працювали в середньому по 39 годин на тиждень, як зараз в Україні, а за 25 років робочий тиждень скоротився на 2 години (до 37 годин). У Канаді 1990-го працювали по 38 годин, зараз – по 36 годин на тиждень. У Китаї в 2005-го робочий тиждень становив 48 годин, зараз – в середньому 46.

Але є країни і з зворотними тенденціями, хоча таких набагато менше. Наприклад, в Азербайджані 2009 році працювали в середньому 35 годин на тиждень, а 2017-г7о тривалість робочого тижня в цій країні збільшилася до 37 годин.

Як звільнити один день

Говорячи про скорочення робочого тижня до чотириденки, зазвичай мають на увазі, що кількість годин зменшиться пропорційно. Наприклад, в країнах, де зараз працюють по 40 годин, працюватимуть по 32 години, де працюють 33 години – працюватимуть всього по 26-27 годин на тиждень. Однак якщо говорити про розвинені європейські країни, де, як уже зазначалося, люди зайняті на роботі по 33-37 годин на тиждень, є можливість скоротити число робочих днів, збільшивши час і не змінюючи загальну кількість робочих годин. Наприклад, ті, хто працює сьогодні по 7 годин 5 днів на тиждень (загальні трудовитрати – 35 годин на тиждень), можуть отримати 8,5-годинний робочий день і 3 вихідних дні.

Звісно, так в країнах з 50-годинним робочим тижнем таку перестановку не зробиш, але напевно першими про скорочення робочих днів задумаються саме розвинені, технологічні країни, а у них в більшості випадків робочий тиждень триває менше 40 годин. А в деяких країнах – наприклад, в Нідерландах – багато працівників і так зайняті на виробництві 4 дні на тиждень.

"Головний офіс нашого банку знаходиться в Голландії, і я повинна сказати, що в цій країні давно багато хто працює 4 дні на тиждень", – говорить генеральний директор ING Bank Ukraine Саїда Джарболова.

Коли це станеться у нас

Стосовно України, то експерти вважають, то найближчим часом нам така радість не "світить".

"Я думаю, для України це зараз не актуально. Може, коли буде ВВП на душу населення, як в Швейцарії, тоді можна буде про це думати. Але на найближчі років десять, думаю, працюватимемо по 5 днів на тиждень", – сказав, наприклад, на нещодавньому форумі Європейської бізнес-асоціації її голова Томаш Фіала.

Разом з тим експерти зазначають, що скорочення тривалості праці – світовий тренд, і в епоху 4-ої науково-технічної революції, на порозі якої, на їхню думку, стоїть людство, ефективність роботи вимірюватиметься аж ніяк не часом, проведеним в офісах. А отже, не варто стверджувати, що скорочення робочого тижня така вже казка для України.

"Я згодна з тим, що Україна наразі не готова. Але в найближчому майбутньому ефективність бізнесу визначатиметься не кількістю робочих днів. Вона вимірюватиметься інакше. Все менше ми говоритимемо про те, чи потрібен 40-годинний робочий тиждень або 20-годинний. Тому що світ йде абсолютно в інші принципи роботи. Важливо, щоб поставлене завдання було виконано. Тому я думаю, ситуація в світі змінюватиметься, і, якщо Україна знаходиться в тренді, вона не зможе залишитися осторонь", – спрогнозувала гендиректор International Finance Corporation Олена Волошина.

На деяких підприємствах чотириденка – вже реальність, хоча і "прихована"

Представники бізнесу визнали, що вже зараз багато підприємств практикують "приховану чотириденку" або ж роботу поза офісом.

"Цього року наш банк почав експеримент, запропонувавши менеджменту один день на тиждень працювати поза офісом. Інфраструктура і технології це дозволяють. І це зроблено для того, щоб дозволити менеджерам побути далеко від плинності офісу, від тих несподіванок і маленьких проблем, з якими доводиться стикатися. З тим, щоб подумати стратегічно, щось почитати і розкрити свою креативність. І ми розраховуємо на результат", – розповіла Саїда Джарболова.

"Ми давно дозволяємо співробітникам працювати віддалено. Дійсно, технології зараз це дозволяють, і кожен співробітник може працювати віддалено. Скільки днів на тиждень – кожен визначає самостійно, звісно, з огляду на графік і коло своїх обов'язків. У багатьох відрядження, зустрічі, складний графік. Але це можливо, і, мені здається, від розуміння, що є така можливість, співробітникам вже морально легше. І навіть якщо хоча б раз на місяць людина скористається цією можливістю, мені здається, індекс щастя вже почне зростати, а адже саме це важливо", – ділиться досвідом Інга Андреєва, генеральний директор Mastercard в Україні.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, чи чекати підвищення рівня зарплат в Україні 2019 року.

Крім того, ми писали про важливі нововведення для гаманців українців 2019 року, а також про те, який прогноз для української економіки зробили представники вітчизняного бізнесу.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62202.69

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3431.56

Litecoin (LTC)

91.95

Ripple (XRP)

0.63

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти