Великий разбір: акцизний податок від "А" до "Я"

26 серпня 2018, 07:40

Христина Коновалова

У Швеції акцизом оподатковуються азартні ігри, а в США – солодка газована вода

З тим, що із себе представляє акцизний податок в Україні ми розбиралися за підтримки директора юркомпанії "Прима лідер груп" Діни Дрижакової.

1. Що таке акцизи?

Реклама

Акцизи – різновид непрямих податків на товари і послуги, які включено до цінь або тарифу. Такі податки обмежені певними видами товарів: тих, споживання яких завдає шкоди здоров'ю людей або навколишньому середовищу. І якщо держава не може заборонити виробництво або споживання шкідливих товарів, вона може стягувати акцизи, що дозволяє компенсувати наслідки від використання неякісної продукції. Таким чином влада регулює попит і пропозицію, поповнює бюджет.

Перелік підакцизних товарів наведено в ст. 215 Податкового кодексу України. Сюди відносять етиловий спирт, алкоголь, пиво; тютюн і сигарети; бензин, нафтопродукти, скраплений газ; легкові авто, причепи, мотоцикли; електроенергію.

Згідно з даними МЕРТ, на початку липня-2018 до держбюджету надійшло акцизів від вироблених в Україні товарів на 28,5 млрд грн. Це тягне на 6,6% від загальних податкових надходжень. А з ввезених в країну підакцизних товарів сплачено в казну 21,2 млрд грн, або 4,73% від загальних податкових надходжень. Для порівняння: в 2017-му держава отримала акцизу з вироблених в країні підакцизних товарів на 66,3 млрд грн, а в 2016-му – 55,1 млрд грн.

2. Коли в історії з'явився акцизний збір?

У розвинених країнах акциз є постійним джерелом податкових надходжень і засобом держрегулювання. Розвиток акцизного оподаткування бере початок з часів Римської імперії – там існував податок з продажу звільнених/проданих рабів. А в Китаї був акциз на чай і очерет. Акцизи також служили джерелом доходів за часів Богдана Хмельницького. Тоді існували податки на мед, пиво і горілку. В сучасній Україні акцизний збір був введений Законом №1996-XII "Про акцизний збір" від 18.11.1991 рю Тоді в переліку акцизних товарів було 27 позицій з категорії "товари розкоші": килими, кришталь, ікра, шоколад, вироби з хутра. Ці предмети були включені в список невипадково, адже так держава могла швидко поповнити бюджет і мінімізувати інфляційні ризики періоду після розпаду СРСР. А вже в 1999-му перелік підакцизних товарів скоротився. Основними джерелами поповнення бюджету стали алкоголь, пиво, сигарети, автомобілі. У 2015 році до цього списку додали електроенергію (3,2%). І надходження від е/е зростають: в 2016-му – 4,19 млрд грн, в 2017-му – 4,7 млрд грн. А в 2018 році держбюджет планує отримати 5,1 млрд грн.

3. Хто фактично сплачує акциз на різні товари – виробники, продавці або покупці?

Реклама

Акциз – це податок споживання. Раз він непрямий, то платниками є покупці (споживачі) акцизного товару. При цьому виробники/продавці виступають в якості податкових агентів, адже свої витрати вони закладають до роздрібної ціни продукції. Платники акцизу визначені в ст. 212 ПКУ. Ними є зокрема виробники акцизних товарів. Сплачують податки і юрособи, і підприємці, які ввозять в Україну підакцизні товари. Платниками податку є фізичні особи (в тому числі нерезиденти), які ввозять в Україну підакцизні товари, що підлягають оподаткуванню. Платять податки і особи, що реалізують конфісковане або безгоспну акцизну продукцію/товар. Платниками податку є і юрособи, фізособи-підприємці, які зареєстровані суб'єктами роздрібної торгівлі підакцизними товарами. І це не весь перелік осіб, які оплачують акцизи. У Податковому кодексі зазначено: різні категорії платників можуть сплачувати акцизи по-різному. Наприклад, виробники та імпортери алкоголю, і сигарет сплачують податок при купівлі акцизних марок в податковій, а продавці роздрібної торгівлі сплачують акциз щомісяця.

В тренді
Рекорд з 2018 року: ціни на нафту вийшли на доковідний рівень

4. Чим відрізняються акцизи на горілку, сигарети, бензин?

Ставки акцизного податку встановлені Податковим кодексом і є єдиними на всій території України. Так, акциз на сигарети розраховуватиметься залежно від встановленої виробником і зазначеної на упаковці максимальної роздрібної ціни. При цьому розрахунок сум податку на тютюнові вироби здійснюється відразу за адвалорних та специфічних ставок. І з урахуванням всіх цих даних сума акцизного податку має бути розрахована таким чином, щоб не опинитися менше за встановлене мінімальне акцизне податкове зобов'язання.

Якщо ж говорити про податок на алкогольну продукцію, то ставка розраховується, виходячи з обсягу безводного етилового спирту. Водночас ставки акцизу на бензин і дизель визначаються залежно від його класу. А продавцям екологічно чистого палива держава дає податкові преференції.

У чому різниця між адвалорною та специфічною ставками? Специфічна визначається у вартісному вираженні за одиницю товару. Ця ставка застосовується, зокрема, до пива, ігристого вина. Адвалорна визначається в процентному співвідношенні до вартості товару. Ще існує комбінований спосіб встановлення акцизу. Він працює за принципом більшої суми, як у випадку з сигаретами. Тобто яка сума акцизу більша, та і підлягає сплаті. Приклад. У 2018-му специфічна ставка акцизу на сигарети і акцизне зобов'язання зросли на 29,7%. Тому мінакціз на пачку (20 шт.) зріс з 12 до 15,5 грн. Але адвалорний акциз в Україні кілька років не підвищувався (ставка 12%) і тому втратив сенс. Тобто адвалорний акциз майже не нараховується, адже він рідко буває вище за специфічну ставку.

5. Чи потрібен Україні механізм для скасування акцизу?

Зараз немає можливості відмовитися від акцизу, адже він має низку плюсів у порівнянні з іншими податками. Наприклад, цей збір після реалізації підакцизної продукції/послуги відразу надходить до бюджету. І такий дохід для держави постійний, оскільки попит на акцизні товари серед населення завжди високий. Але існує така проблема, як "тіньовий ринок" алкогольної продукції та тютюнових виробів. Тому податкова і митна служби повинні посилити заходи по боротьбі з незаконним виробництвом, обігом та ввезенням в Україну акцизних товарів.

Реклама

В цілому за кордоном роль непрямих податків у бюджетоутворенні вельми велика, адже частка акцизних зборів у доходах скарбниці тієї чи іншої держави становить 7-12% від усіх податкових надходжень. Базовими підакцизними товарами майже у всіх країнах є алкоголь і тютюнові вироби. Наприклад, у Франції акцизний збір є другим за питомою вагою непрямим податком. До підакцизних товарів належать не тільки алкоголь і сигарети, а й сірники, вироби з дорогоцінних металів, цукор, кондитерські вироби. А в Швеції акцизом оподатковуються азартні ігри, виграші. У США ж діє акциз на виготовлення солодких безалкогольних напоїв. Таким чином влада хоче збільшити податкове навантаження на виготовлення товару й оздоровити населення за рахунок зниження споживання солодкої газованої води.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти