Чому авіакомпанії не хочуть літати в Україну

Розвиток ринку авіаперевезень стримується не тільки падінням платоспроможного попиту, а й спробами видати необґрунтовані преференції одному з гравців

На цьому тижні в Державній авіаційній службі почне перевірку комісія Кабміну. Її поява ініційована авіаперевізниками (МАУ, нинішній лідер ринку, не входить до них). Претензій у перевізників до Державіаслужбі кілька, але головна – нібито створення преференцій для МАУ, включаючи розробку нових правил призначення перевізників на маршрути.

26 березня група Wizz Air назвала "невизначеність нових порядків для авіації і обмежень, які можуть бути цим викликані" в числі причин, за якими вона прийняла рішення з 20 квітня закрити свою українську авіакомпанію "Візз Ейр Україна". Але група не йде з ринку: буде збережена половина рейсів, які буде виконувати авіакомпанія Wizz Air Hungary. Перевізник вже повідомив про зниження цін на деякі квитки (в угорської компанії нижча собівартість), але всім пасажирам при цьому доведеться оплачувати провезення навіть одного місця багажу (такої вимоги не було в української "дочки"). Правда, при цьому виникає питання, на підставі якого нормативного документа буде виконувати рейси з України угорська компанія? При виході на український ринок Wizz Air довелося зареєструвати місцеву "дочку", яка і отримала сертифікат експлуатанта, який дає право юридичній особі виконувати польоти у повітряному просторі України. Інші компанії групи поки такого документа не мають.

Реклама

У числі причин свого рішення Wizz Air також назвала "тривалу напруженість у Східній Україні, девальвацію і нестійкість гривні, обмеження платежів постачальникам у зв'язку з контролем за іноземною валютою". Ці фактори, а також різкий спад попиту на авіаперевезення (ринок впав на 40% в порівнянні з минулим роком) зараз набагато важливіші, ніж порядок призначення на нові маршрути, хоча б тому, що у авіакомпаній в Україні (включаючи МАУ) є багато призначень, які в осяжному майбутньому вони не збираються реалізовувати через економічну недоцільність. Так що боротьба за порядок призначення на маршрути – це багато в чому боротьба за майбутній ринок.

Новий порядок

Реклама

Авіаційні маршрути – обмежений ресурс, тому практично у всьому світі він так чи інакше регулюється.

В Україні призначення на маршрути відбувається двома способами. Зарубіжні авіакомпанії, що літають на основі двосторонніх міжурядових угод, отримують призначення від своїх національних регуляторів. Для польотів поза цих угод компанія повинна отримати призначення відповідно до встановленого в Україні порядком. Ще недавно цей порядок встановлювався наказом Мінінфраструктури №245. Призначення видавалися міжвідомчою комісією, до якої входили і представники Державіаслужби (вона підзвітна Мінінфраструктури), на підставі публічного обговорення заявок.

Ринок авіаперевезень впав на 40% порівняно з минулим роком

Влітку ж був опублікований розроблений Державіаслужбою проект нового порядку. За одними повідомленнями, Мін'юст зареєстрував цей порядок 13 листопада. Документ повинен був вступити в силу з моменту його публікації в офіційній пресі. Але за іншими, Мін'юст відмовився реєструвати порядок в нинішньому вигляді і 26 листопада повернув його на доопрацювання до Державіаслужби. Як би там не було, юридично поки новий порядок (наказ Державіаслужби №686) не набув чинності.

Реклама

Старий же порядок скасований 13 березня цього року Окружним адміністративним судом, після позову МАУ. Авіаперевізник почав домагатися скасування наказу №245 після того, як діяла згідно з цим документом міжвідомча комісія у липні 2014-го скоротила МАУ квоти на виконання рейсів по ряду маршрутів і передала їх "Атласджет України". Однак Мінінфраструктури має намір оскаржити це рішення суду.

Проект нового порядку відразу після публікації викликав неоднозначну реакцію ринку. "Я вважаю, що ці правила – спроба першої реальної реформи в Україні, яка поки що не здійснилася", – заявив Арон Майберг, співвласник МАУ. Але критиків набагато більше: авіакомпанії "Атласджет України", "Візз Ейр Україна", "ЮТейр Україна", "Хорс", UM Air – всього близько 10 операторів ринку, які об'єдналися в Асоціацію авіапідприємств України.

Головним чином перевізників не влаштовують три положення:

   1. Право на видачу призначення переходить від Мінінфраструктури до Державіаслужбі. Таким чином, служба скасувала наказ № 245, порахувавши, що право скасовувати чужі накази їй дає Повітряний кодекс. Але ряд юристів вважає, що в даному випадку служба перевищила свої повноваження. Крім того, деякі експерти кажуть, що Державіаслужба повинна займатися питаннями безпеки польотів, а економічними питаннями галузі – Мінінфраструктури.

    2. Якщо авіакомпанія хоче отримати призначення на регулярний міжнародний рейс, вона повинна спочатку відлітати один рік по внутрішніх маршрутах, після чого отримає право виконувати чартерні рейси за кордон. І тільки через два роки авіакомпанія може претендувати на міжнародні регулярні лінії. "Претендувати", а не отримати таке право, адже якщо заявок на один маршрут кілька, проводитиметься конкурс, в якому враховується використання раніше виданих призначень, кількість виконаних польотів всередині України за останні три роки, розмір флоту і штат персоналу, кількість виплачених податків тощо. Тобто велика компанія завжди переможе маленьку або новачка. Тому учасники ринку побоюються, що МАУ може завжди абсолютно законно перемагати. Великі заперечення викликає і вимога польотів по внутрішніх лініях. Ці лінії завжди були в Україні якщо і не збитковими, то мало дохідними, а після закриття двох найбільш значущих внутрішніх маршрутів (Київ – Донецьк і Київ – Сімферополь), внутрішні перевезення практично втратили економічний сенс і можуть виконуватися хіба що МАУ в рамках їх мережевої моделі (тобто авіакомпанія підвозить внутрішніх пасажирів до своїх міжнародних рейсів). Щоб зробити польоти по внутрішніх лініях цікавими для перевізників, слід скористатися досвідом Європи, де держава у разі необхідності визнає такі лінії державно значущими, проводить тендери і дотує польоти. Приватний же інвестор навряд чи захоче дотувати такі перевезення в обмін на обіцянку можливості коли-небудь заробити.

      3. Вводиться вимога, щоб кінцевим власником авіакомпанії був громадянин України, незважаючи на те, що він реєструє в Україні юрособа, яка платить податки і працює. У Повітряному кодексі при цьому зазначено, що не менше 50% (а не 100%) авіакомпанії-претендента на отримання ліцензії перевізника має належати українцям. В результаті може вийти так, що компанія отримає ліцензію на перевезення, але не зможе літати, оскільки у неї не буде призначення на маршрути.

Критики нового порядку одностайні – якщо він буде введений, то шанси на появу в Україні нових авіакомпаній і розширення бізнесу вже існуючих – мінімальні.

Це неминуче призведе до посилення на ринку великих гравців і послаблення конкуренції з усіма витікаючими "принадами" для пасажирів у вигляді погіршення сервісу та зростання цін.

Безумовно, МАУ як найбільший національний перевізник в умовах кризи потребує захисту з боку держави, проте цього разу воно, схоже, може перестаратися з протекціонізмом. Підігріває дискусії і те, що на ринку і в ЗМІ фактичним власником МАУ вперто називають Ігоря Коломойського (офіційно це заперечується), а Денис Антонюк, нинішній керівник Державіаслужби, прийшов на цю посаду з посади директора з розвитку маршрутної мережі МАУ.

Невеликі коректування

Боротьба з новим порядком дала перший результат – 26 березня на сайті Державіаслужби з'явився проект наказу "Про внесення змін до авіаційні правила" Порядок надання та анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній". У ньому пропонується не вимагати вже 100% української власності в перевізника, а дублюється норма Повітряного кодексу.

Також пропонується:

  • виключити норму про необхідність вказувати в заяві на видачу маршруту кількість працюючого авіаційного персоналу;
  • виключити з критеріїв, які повинні враховуватися комісією при розгляді заяви про надання прав на експлуатацію повітряних ліній за бальною системою, пункти про кількість виконаних авіаперевізником польотів в межах України за останні 12 місяців; кількості повітряних суден власного парку або отриманих в лізинг без екіпажу; кількості працюючого авіаперсоналу;
  • враховувати кількість за останні 12 місяців авіаційних подій, про які авіаперевізник зобов'язаний звітувати до Державіаслужби, а також враховувати дані про регулярність виконання рейсів за останні шість місяців.

Тобто, принципово правила не змінюються. Уникнути ж загрози монополізації ринку можна тільки приєднанням України до єдиного європейського авіаційного простору ("відкритого неба").

Відкрите небо

Фото: isrageo.com

Режим "відкритого неба" передбачає виконання польотів в аеропорт будь-яким іноземним перевізником майже без обмежень. Авіакомпанія може виконувати рейси усередині єдиного авіаційного простору за заявкою і погодженням рейсу з аеропортом призначення. У світі цю практику зараз використовують близько 100 держав.

Парафування документа про приєднання України до "відкритого неба" пройшло 28 листопада 2013-го у Вільнюсі в рамках Саміту східного партнерства (тоді ж очікувалося, що Україна підпише Угоду про асоціацію з ЄС). Його підписання було заплановано на березень 2014-го, а вступ в силу – у березні 2015-го. Після ратифікації документа будь-який авіаперевізник ЄС і Україною зміг би виконувати необмежену кількість рейсів між будь-якими містами ЄС і Україною (правда, із застереженням, що європейські компанії могли б літати між містами України, а українські – всередині ЄС – ні).

Але договір на сьогодні не підписаний. Офіційною причиною називається "незавершення стороною Євросоюзу процесу внутрішнього узгодження редакції визначення "територія" в контексті питання Гібралтару", тобто Іспанія і Великобританія не можуть домовитися про статус Гібралтару.

Поки ж Мінінфраструктури повідомляє, що планує ряд заходів щодо лібералізації ринку повітряних перевезень, щоб українське небо стало більш привабливим для авіаперевізників. Також заявляється, що міністерство спільно з "Украерорухом", Державіаслужбою та учасниками ринку працює над програмою розвитку внутрішніх аеропортів і активізацією авіаперевезень в цілому. Обговорюється і можливість відкрити українське небо на рівні окремих українських аеропортів, зокрема, аеропорту "Львів". Мер Львова Андрій Садовий нещодавно написав на своїй офіційній сторінці в Facebook: "Починаємо працювати над новими угодами з новими авіакомпаніями, в тому числі лоукостами".

Крім того, на сьогоднішній день Україна лібералізувала авіасполучення з 32 країнами.

З Грузією, Іспанією, Росією, Словаччиною, Румунією та ОАЕ фактично запроваджено режим "відкритого неба".

Для польотів між Україною і цими державами зняті обмеження на число авіаперевізників, рейсів і можливих маршрутів. З 13 країнами домовилися про зняття обмежень на число призначених авіакомпаній і число рейсів із збереженням обмеження на число маршрутів. Ще 13 країнами зняті деякі обмеження.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62853.05

Dogecoin (DOGE)

0.15

Ethereum (ETH)

3477.89

Litecoin (LTC)

90.48

Ripple (XRP)

0.63

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти