Реформа ЖКГ: Рада скасувала монополію ЖЕКів

14 травня 2015, 11:31

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Мешканці багатоквартирних будинків будуть самі вибирати обслуговуючі компанії або призначати для себе управителя, а також знати імена сусідів

Верховна Рада України пріяняла у другому читанні урядовий законопроект №1565, який створює умови для реформи ЖКГ і повного переходу на ОСББ в Україні.

Реклама

"За" прогослосовалі 256 депутатів. Прийняття цього документа передбачено коаліційною угодою. У комітеті для підготовки документа до другого читання була створена робоча група з представниками різних регіонів України.

"Метою проекту є вирішення проблем щодо реалізації права власності у багатоквартирному будинку, пов'язаних з необхідністю створення умов для ефективної експлуатації та утримання спільного майна багатоквартирних будинків, а також визначення альтернативних методів управління", – наголошується в пояснювальній записці до документа.

"Власники квартир зможуть реально стати господарями свого житла", – зазначила під презентації законопроекту представник профільного комітету народний депутат Олена Бабак ("Самопоміч").

Вона також підкреслила, що для будинків, які не створили ОСББ і не визначилися з управителем, місцева влада в результаті відкритого конкурсу на рік призначить управителя. Цього управителя можна буде зняти після прийняття відповідного рішення, прийнятого 75% членами ОСББ.

Реклама

Деякі депутати, включаючи Юлію Тимошенко, просили скасувати цю норму. "Голосуючи за цей закон, ми повинні розуміти, що на кожного жителя багатоквартирного будинку покладається цим законом обов'язок платити за все капремонти, дахи, ліфти. Це можна робити, коли люди готові до цього добровільно", – заявила Тимошенко і додала, що законопроект потрібно відправити на повторне друге читання.

"Відповідальність за капремонт і сьогодні знаходиться на власниках житла. Держава та органи місцевого самоврядування цього не фінансують. Мова йде не про жителів, а власників. А ми платимо тільки за обслуговування, і у ЖЕКів немає грошей на копремонт, будинки розвалюються", – пояснила Бабак і підкреслила, що потрібно зруйнувати монополію ЖЕКів.

Вона також уточнила, що поточні ремонти вже і так фінансуються за рахунок жителів багатоквартирних будинків – за рахунок щомісячної оплати.

"Це дуже важливий проект закону. ...Хто з пресутствующіх тут в залі знає 10 будинків, в яких був проведений капремонт за рахунок держави? Немає таких? Я хочу сказати тільки одне – ніхто ніколи не робив капремонт. Мова сьогодні не йде про капітальний і поточний ремонт. Мова йде про одне – це закон, який повністю зруйнує монополію ЖЕКів. Кожен громадянин України повинен мати можливість самостійно вирішити, хто і за якою ціною його обслуговуватиме. ...Я вважаю, що це величезний крок вперед", – зазначив спікер ВР Володимир Гройсман і запропонував удосконалювати та інші аспекти законодавства в сфері ЖКГ.


Реклама

Законопроектом, зокрема, пропонувалося:

 • встановити механізм визначення частки кожного співвласника у спільному майні;
 • ввести в кожному багатоквартирному будинку інституційні можливості для представництва інтересів усіх співвласників;
 • визначити і конкретизувати основні права і обов'язки співвласників багатоквартирного будинку;
 • визначити просте та кваліфіковане (для найважливіших рішень) більшість голосів співвласників для прийняття рішень щодо розпорядження та управління спільним майном у багатоквартирному будинку;
 • ввести принцип пропорційності голосів співвласників згідно їх частки у спільному майні та процедуру письмового опитування одночасно з процедурою скликання загальних зборів;
 • определется альтернативні моделей управління спільним майном в багатоквартирному будинку (самостійно, у тому числі шляхом створення ОСББ, або передачі всіх або частини функцій на підставі договору фізичній особі-підприємцю або юридичній особі (керівнику);
 • визначити порядок розподілу витрат на утримання спільного майна (пропорційно своїй частці у спільному майні) і відповідальність співвласників багатоквартирного будинку;
 • усунути штучне розділення співвласників на повноправних членів і знедолених "не членів" ОСББ;
 • узгодити правової режиму спільної власності в багатоквартирному будинку до положень Цивільного кодексу України;
 • врегулювати питання самостійного забезпечення об'єднанням змісту багатоквартирного будинку;
 • надати право кожному співвласнику багатоквартирного будинку отримувати інформацію про те, хто є власниками інших квартир та нежитлових приміщень у цьому будинку – тобто, хто разом з ним є співвласниками спільного майна в будинку.

"Завдяки прийняттю законопроекту будуть створені більш сприятливі умови для створення та діяльності ОСББ в Україні", – наголошується в пояснювальній записці.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти