Доля гривні вирішиться в найближчі кілька місяців – експертний прогноз

6 вересня 2018 7:40

Олександра Романюк Олександра Романюк

Наразі великих стрибків курсу валют аналітики не очікують, проте подальша стабільність гривні залежить від кредиту МВФ

За останніх півтора місяця долар додав в ціні більше 2 грн 30 копійок. Тільки за останній тиждень курс зріс майже на 50 копійок. Минулої середи "офіційний" долар тільки-тільки подолав психологічну позначку в 28 грн, а 5 вересня курс американської валюти, встановлений Нацбанком, становив вже 28,49 грн.

Реклама

Якщо подорожчання долара триватиме такими ж темпами, то до кінця вересня долар досягне показника, який закладався до держбюджету як середньорічний курс – 29,3 грн. А до листопада подолає прогнозний показник для кінця року – 30,1 грн.

Але осіннє зростання курсу відбувається не рівномірно, а стрибкоподібно. Різке подорожчання курсу може змінитися таким же істотним відкотом назад. Наприклад, на 6 вересня НБУ знизив курс долара відразу на 8 копійок – до 28,41 грн. Випадково чи ні – але це помітне зміцнення гривні збіглося з приїздом до України технічної місії МВФ, яка перебуватиме у нас з 6 по 19 вересня і яка визначить, чи є підстави для виділення Україні чергового кредитного траншу.

Чи варто очікувати найближчим часом ще серйознішого зміцнення гривні, чи триватиме девальвація? Яким буде курс долара наприкінці вересня і як він поводитиметься потім?

Більшість опитаних нами економічних аналітиків вважають, що підстав для серйозного зміцнення гривні найближчим часом немає. Тобто українська валюта продовжить втрачати свої позиції. Але наскільки швидко – багато в чому залежить від кредиту МВФ.

"За серпень долар на міжбанку зріс з 26,95 до 28,22 гривень, або на 4,7%. До кінця вересня він може коштувати 29 гривень", – прогнозує старший аналітик групи "Альпарі" Вадим Іосуб%.

"Великих стрибків курсу не буде. Але сезонний тиск на гривню триватиме, це зазвичай відбувається до середини жовтня. А потім серйозним фактором впливу на курс буде кредит МВФ. Якщо ми домовимося з Фондом, девальвація відбуватиметься повільніше. І після отримання кредиту гривня навіть трохи зміцниться. Хоча зворотною стороною кредиту стане підвищення тарифів, зокрема на газ", – говорить економіст, експерт-аналітик Борис Кушнірук.

Реклама

Пізніше вступить в силу інший фактор – очікування виборів, каже експерт.

"Зазвичай, в грудні і січні гривня знецінюється, а з лютого починає зміцнюватися. Але якщо пов'язані з виборами очікування будуть негативними, то бізнес почне досить активно "йти" в долар, і це істотно позначиться на курсі", – попереджає він.

Економічний експерт Тарас Козак взагалі вважає, що до вирішення питання з кредитом від МВФ робити прогнози безглуздо.

"Я вважаю, що прогнози зараз давати недоцільно, тому що є декілька факторів, які критично впливатимуть на курс долара в найближчі 2-3 місяці. І перший з них – це кредит МВФ. Це найважливіший показник. Якщо Україна отримає кредит, він піде в золотовалютний резерв Нацбанку і у НБУ будуть кошти для підтримки долара. Це допоможе уникнути спекулятивної "атаки" і утримати курс в рамках. Крім того, в разі отримання кредиту від МВФ ми відразу отримаємо мільярдні кредит від Світового банку і від Євросоюзу, а також низку інших. Ті кредити дозволять уряду виконати свої бюджетні зобов'язання цього і на початку наступного року. Якщо ж кредиту МВФ не буде – курс протягом короткого часу може стати дуже високим. Буде спекулятивна атака на гривню, невиконання бюджетних зобов'язань, непогашення зовнішніх боргів, тобто дефолт, і це призведе до того, що курс підскочить дуже серйозно. Ми не знаємо, до яких величин. Але за прогнозом НБУ – курс може бути вище 40 грн", – говорить Тарас Козак.

Втім, приїзд технічної місії МВФ до України, на думку економіста, свідчить про те, що МВФ схильний виділити Україні кредит.

"У мене таке відчуття, що дадуть. Бо не тільки Україна зацікавлена у співпраці з МВФ. МВФ також зацікавлений в успіхах України. Якщо Україна не виконає програму реформ і не усуне проблеми в економіці, це означатиме, що Фонд не зміг підтримати Україну на шляху реформ. А успіх України – це успіх керівництва Фонду. Тому я думаю, що кредит все-таки дадуть і суттєвої девальвації не буде", – розмірковує Тарас Козак.  

А ось впливу виборів на курс долара він не прогнозує.

"Уже є певні показники, які свідчать, що кошти для виборів в Україні вже починають заходити. Вони підтримуватимуть гривню. Але є і протилежний потік: кошти, які" бояться "цих виборів, випливатимуть з країни. І, хоча це буде ближче до виборів, ці потоки врівноважуватимуть один одного, а тому не зроблять особливого впливу на курс гривні", – говорить експерт.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що, крім інших факторів, курс долара багато в чому визначається політикою Нацбанку, який також може його "підкоригувати".

"Жодних макроекономічних чинників для подорожчання долара влітку не було. Але Нацбанк робить дуже багато помилок, і ми вже скоро побачимо долар по 29 грн. Не можна виходити на торги, кажучи, що продає 100, а продавати 40. Краще вже не виходити. Це тільки шкодить. Можна поміняти нормативи покупки валюти для експортерів, для банків. Але цього не робиться. Якби влітку, скажімо, НБУ хоча б тричі вийшов на міжбанк і наситив ринок повністю, долар був би і зараз по 26. Навіть виходячи з розрахункового показника Нацбанку, закладеного до бюджету, курс сьогодні не повинен перевищувати 27 грн 20 коп", – говорить експерт.  

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти