Велика розборка: що таке торгові війни – битва мит і ембарго

Британія, Франція і Іспанія платили піратам, щоб ті атакували судна конкурентів і заважали отримувати вигоду від торгівлі з колоніями

У тонкощах ведення торгових воєн новини "Сьогодні" розбиралися за підтримки економіста Івана Нікітченка.

Що таке торгові війни

Торгові війни – це комплекс дій (економічних, фіскальних, адміністративних) для досягнення необхідного статусу і балансу в торгових відносинах з іншими країнами або країнами/торговим блоком. Наприклад, уряду країни не подобається, що її торговий баланс з іншими країнами, оскільки він сильно негативний. Уряд оцінює товарну структуру експорту та імпорту, виділяє в своєму імпорті ті позиції, які можна прибрати без сильного збитку своїй економіці. Скажімо, країна імпортує багато рису, хоча вона і сама може його виробляти. Приймається рішення: підвищити ввізні мита на рис або посилити фітосанітарний контроль при ввезенні крупи (частину поставок почнуть "завертати", а інші будуть довго простоювати на кордоні); або на внутрішньому ринку вводяться різні ставки податків для рису з певної країни, інші вимоги щодо маркування тощо. У підсумку вітчизняні виробники отримують захист від імпорту, починають більше виробляти своєї продукції і витісняють з ринку імпорт. Завдяки цим заходам торговий баланс з іншими країнами вирівнюється (звичайно, якщо інша країна у відповідь не введе свої заходи).

Реклама

Які торгові війни торкнулися України

Торгова війна, яка ведеться безпосередньо Україною проти Росії. І з боку Росії йде торгова війна проти нас. При цьому РФ практикувала торгові війни проти України і до 2014 року. Йдеться про заборону на ввезення сирів, "закручування" газового вентиля тощо. Варто відзначити, що проміжні підсумки поточної торгової війни – частка Росії в товарообігу України знизилася з 30-35% до 10-12%, в 2019 році РФ вперше опустилася на 2-е місце в рейтингу країн – торговельних партнерів України (на 1-е місце вийшла Польща). А заборона на ввезення в Україну нафти і палива з боку Росії ще більше підвищить частку ЄС в нашій торгівлі.

Війна США і Китаю також впливає на Україну. По-перше, через уповільнення глобального економічного зростання. По-друге, через ситуацію на ринку сталі, адже американська "атака" почалася з цієї торгової позиції китайців. В результаті конкуренція на зовнішніх ринках стали стала сильнішою, а металургійна продукція є 2-ю за обсягом експортною статтею України.

Коли вперше виникло це економічне явище

Торгові розборки є складовою частиною більш масштабних геополітичних і економічних конфліктів окремих країн або економічних союзів. Перші торгові війни почалися одночасно з початком торгівлі між різними країнами/регіонами. Але масштабно торгові війни розгорнулися після інтенсифікації світової торгівлі, після початку експансії європейських держав в XV-XVI століттях. Всім відомі пірати Карибського моря – приклад ведення торгових воєн ще й "гібридними" методами. Британія, Франція і Іспанія платили піратам, які здійснювали атаки на судна своїх конкурентів, заважаючи їм отримувати вигоду з торгівлі та забезпечувати заморські колонії.

Реклама

Опіумні війни Китаю і Британії в XIX столітті. В результаті перемоги європейців Британія і європейські держави отримали право вільної торгівлі з Китаєм і взяли під контроль стратегічно важливі порти Китаю (Гонконг, Макао тощо). В результаті Китай перетворився в економічно слабку державу, тільки в кінці XX століття почав відвойовувати втрачені позиції. Варто відзначити, Світова організація торгівлі асоціація (СОТ) була створена саме для зниження "активності" держав у веденні торгових воєн.

З найбільш відомих сучасних великих торгових воєн слід зазначити протистояння Китаю і США. Перший крок в цій історії був зроблений США, яким не подобається величезний торговий дефіцит. Тому були введені додаткові мита на тисячі товарних позицій, що ввозяться з Китаю. Китай у відповідь ввів аналогічні мита на американські товари. Війна двох найбільших економік впливає на весь світ: за оцінками МВФ, це може коштувати світу до 1% світового ВВП, а це близько 850 млрд доларів.

Які інструменти частіше використовуються у війнах, які заходи найбільш ефективні

Найпопулярніші заходи в торгових війнах – це додаткові мита на певні види товарів або пряма заборона на експорт/імпорт. Також можуть застосовуватися квоти, демпінгові ціни і, відповідно, антидемпінгові мита. Ще один інструмент – блокування ввезення продукції на кордоні через невідповідність товару екологічним або санітарним нормам. Як правило, у взаємній торгівлі країн у кожної з них існують ключові позиції фірми, натиснувши на які, інша країна завдасть удар її економіці і/або поліпшить ситуацію для вітчизняних виробників. Тому торгова війна майже завжди є ланкою більш глобальних політичних процесів.

Реклама

Ситуація в торгівлі стає додатковим важелем тиску, аргументом при переговорах з інших питань. Але не варто забувати, що друга сторона майже завжди буде вводити заборони/обмеження зі свого боку. Щоб уникнути таких проблем свого часу країни ЄС вирішили створити єдиний економічний простір, не вести торговельні війни і активно працювати над угодами про зону вільної торгівлі з іншими країнами.

Як торгові війни впливають на світову економіку

В економічній теорії вважається, що лібералізація торгівлі завжди чинить позитивний вплив на економіки країн. А все тому, що зростання товарообігу, як правило, веде до підвищення виробництва, доходів від торгівлі і зростання доходів населення, яке, в свою чергу, може купувати ще більше товарів. Якщо ж дві країни вводять в своїй торгівлі обмежувальні заходи, дана ситуація, відповідно, має зворотний для економіки ефект.

Але важливо пам'ятати, що будь-які торгові війни можуть бути предметом торгів, переговорів і компромісів. І це не дивно, адже на практиці кожна країна повинна переслідувати свій національний інтерес, тому може і поступатися в певних питаннях виключно в обмін на поступки другої сторони. Тому чия позиція в переговорах щодо конкретної торгової війни виявляється сильнішою, та країна фактично виграє і політично, і економічно.

Варто відзначити, що лібералізація торгівлі все ж більш вигідна для глобальної економіки. Але в даних ситуаціях одні розвинені країни виграють від неї сильніше за інших, тому що для великих виробників повна лібералізація вигідніша з точки зору збуту їх продукції. Тому якщо говорити про розвиток глобальної економіки, то у взаємних торговельних відносинах країн оптимальним варіантом є дотримання балансу і врахування інтересів усіх сторін.

Нагадаємо, раніше Міжнародний валютний фонд (МВФ) опублікував доповідь про перспективи світової економіки, оновивши дані і по країнах. У своїй липневій доповіді "Перспективи розвитку світової економіки" МВФ в черговий раз погіршив прогноз зростання світової економіки. І, хоча зміна прогнозу в порівнянні з попередньою, квітневою доповіддю невелике – всього мінус 0,1%, але МВФ погіршує прогноз не вперше. Тобто світова економіка продовжує погіршуватися швидше, ніж очікувалося.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
51,54
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

69886.42

Dogecoin (DOGE)

0.15

Ethereum (ETH)

3635.61

Litecoin (LTC)

79.08

Ripple (XRP)

0.5

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти