Платити за опалення тільки своєї квартири: чи завжди це вигідно

Нове законодавство дає таку можливість

Жителі старих будинків отримали право встановлювати індивідуальні лічильники тепла. Про це днями повідомив віце – прем'єр – міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства Геннадій Зубко .

"Відтепер українці можуть самостійно обирати оптимальну систему індивідуального обліку тепла. Це можливість економити споживання тепла і платити виключно за власним лічильником. На засіданні Кабміну прийняли важливу постанову, якою затвердили відповідний порядок!", -написав Геннадій Зубко на своїй сторінці в Facebook.

Реклама

1539962935.3358

Міністр нагадав, що раніше індивідуальний (поквартирний) облік був доступний тільки для жителів порівняно нових будинків, з горизонтальною системою опалення. Жителі старих будинків, де відсутня технічна можливість встановити індивідуальний лічильник, платили за будинковим лічильником, пропорційно площі квартири. Після прийняття Закону "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" в минулому році жителі будинків з вертикальною розводкою також можуть встановлювати прилади-розподілювачі, які також дозволять регулювати температуру в квартирах і економити на оплаті за тепло. Постанова Кабміну №829 від 10 жовтня регулює правила і порядок установки таких приладів.

"Доплачувати потрібно буде лише за обігрів загальних місць користування і допоміжних приміщень, згідно площі квартири", - попередив Геннадій Зубко.

Реклама

"Сама по собі поява можливості для споживачів самостійно вирішувати, як їм краще оплачувати за тепло – тільки за показаннями загальнобудинкового лічильника або відповідно до показань індивідуальних приладів обліку – це однозначно позитив. Люди з розподільниками будуть більше мотивовані економити теплову енергію, підвищувати енергоефективність свого житла. Але буму установки розподільників тепла в найближчий рік по ряду причин очікувати не доводиться. Це можливість на перспективу, навіть не найближчий рік-два, а набагато довше", – вважає енергоаудитор, менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк .

Як будуть рахувати тепло для кожної квартири

У більшості будинків, побудованих після 2009 року, система опалення горизонтальна, і поставити індивідуальні теплові лічильники, які будуть фіксувати різницю між теплом на вході і виході труби з квартири, можна без проблем. Але таких будинків в Україні – всього близько 10% від загального числа багатоповерхівок. У решти 90% житлових будинків – з вертикальною розводкою – тепло в кожне приміщення надходить по окремих стояках, і тут одним лічильником не обійдешся. Тому до останнього часу жителям таких будинків відмовляли в праві на індивідуальні лічильники тепла.

Однак технічна можливість індивідуального підрахунку спожитого тепла в будинках з вертикальною розводкою існує ( hit cost avocators ), і в багатьох європейських країнах нею давно користуються. Тепер це можливо і в Україні .

Як розповіла директор Офісу підтримки реформ при Мінрегіонбуді Юлія Перчук, для індивідуального обліку тепла в будинках з вертикальною розводкою потрібно буде ставити на кожну батарею прилад – розподільник. А крім того – терморегулятор .

Реклама

"Перш ніж ставити прилад – розподільник, на кожній батареї потрібно буде встановити терморегулятор. Це обов'язкова умова. Тому що індивідуальний облік тепла вводиться саме заради того, щоб жителі могли економити ", – пояснює Юлія Перчук.

Встановлювати терморегулятори краще до початку опалювального сезону або після його закінчення, тому що такі роботи вимагають розгерметизації системи опалення. А от прилади – розподілювачі встановлюються зовні батареї і кріпляться до них магнітами або болтами. Виглядають вони як пульт від кондиціонера, тільки без кнопок. Показники висвічуються на екрані приладу .

"Крім того, в будинку встановлюється прилад, який зчитує сигнали з індивідуальних розподільників. І вони працюють як одна система. Причому чим більше квартир оснащені такими індивідуальними приладами обліку, тим вище точність показань. В ідеалі до системи повинні бути підключені хоча б 75% квартир. Але, з урахуванням наших реалій, в постанові закладена норма про те, що будинок може перейти на індивідуальну систему обліку тепла тільки за умови, що хоча б 50% квартир дадуть на це свою згоду. При цьому поверховість будинку ролі не грає", – говорить Юлія Перчук.

"Практика європейських країн показує, що краще, щоб в будинку 100% квартир були обладнані розподільниками. Це впливає на точність розрахунків і обліку тепла, а також мінімізує залежність від "недоброчесних сусідів"які можуть просто перекрити у себе регулятор, щоб зігріватися за рахунок квартир збоку, зверху, знизу ... ", – зазначає Сергій Свистюк
.

Розподільники коштують близько 600-1000 грн. на за прилад. Для трикімнатної квартири необхідно буде встановити мінімум 4 розподільника ( на батареї в кожній кімнаті плюс кухня ). Тобто бюджет тільки на розподільники складе близько 2400-4000 грн. Але цю суму необхідно помножити в кілька разів, оскільки крім розподільників необхідно ще встановити терморегулятори і байпаси на батареї, якщо їх немає. Це дозволить жителям квартир регулювати температуру батарей і впливати таким чином на обсяги споживаного тепла .

До цього необхідно буде додати вартість концентраторів інформації з розподільників через радіозв'язок і доступом в інтернет. Не кожна сім'я буде готова викласти за раз від 6 до 12 тис. грн. на такий, здавалося б, корисний захід .

"При цьому, необхідно знати і розуміти, що 100 % перекриття регулятора на батареї не забезпечить " нульовий " платіж за теплову енергію, оскільки є ще опалення місць загального користування, втрати в внутрішньобудинкових мережах, які фіксуватиме загальнобудинковий прилад обліку ", – застерігає менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк.

Установкою приладів – розподільників в Україні поки займаються лічені компанії. У Мінрегіоні розраховують, що, коли норми закону почнуть реалізовуватися, таких пропозицій на ринку стане більше і ціни знизяться .

Про технічну можливість та економічну доцільність

"Вибрати оптимальну систему індивідуального обліку можна за технічною можливістю інженерних систем в будинку", -заявив Геннадій Зубко.

Постановою Кабміну №829 якраз затверджений " Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності установки приладів – розподільників теплової енергії " .

В " Порядку ... " говориться, що визначати наявність технічної можливості для установки вузлів розподільного обліку будуть ліцензовані інженери по внутрішніх мережах. За результатами перевірки вони складають акт відповідності будинку наступним критеріям :

  • - окреме відгалуження системи опалення для окремого приміщення, наявність якого встановлено під час візуального огляду і яке передбачено принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення;
  • - принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення передбачена технічна можливість установки автоматичних регуляторів температури в приміщеннях, що не призведе до порушення гідравлічного режиму внутрішньобудинкової системи опалення;
  • - під час установки вузла розподільного обліку буде забезпечено дотримання вимоги застосування засобу вимірювальної техніки та умов його належної експлуатації, які вказані в технічній документації на цей прилад;
  • - можливість забезпечення вільного доступу для зняття показань приладу обліку, його обслуговування і заміни.

У постанові зазначено, що розподільні прилади обліку можуть бути встановлені тільки в тих будинках, які відповідають всім перерахованим критеріям. Якщо ж якомусь із критеріїв будинок не відповідає, в акті можуть бути запропоновані заходи, здійснення яких дозволить встановити вузли розподільного обліку .

А ось економічна доцільність установки розподільників теплової енергії в багатоквартирному будинку визначається " власником ( власниками ) будинку або іншою особою, яка визначена власниками ", йдеться в постанові. Критерієм економічної доцільності вважається термін окупності установки приладів. Якщо прилади окупаються за термін своєї служби, встановлювати можна .

"Оцінку можливості і економічної доцільності установки розподільників можуть виконувати енергоаудитори в рамках комплексного енергетичного обстеження всього будинку. Серед інших заходів з енергоефективності та енергозбереження, енергоаудитор може запропонувати і установку розподільників і зробити попереднє техніко – економічне обґрунтування даного заходу ", – говорить Сергій Свистюк.

Що потрібно зробити, щоб прибори окупились

Експерт з ЖКГ Андрій Никончук вважає, що можливістю встановлювати індивідуальні прилади обліку тепла захочуть скористатися багато хто.

"Недогріви – це бич сучасної системи централізованого опалення. Установка лічильників і розподільників на батарею дозволить людям економити, так що це буде користуватися попитом. Звичайно, якщо будуть чітко визначені зобов'язання установників лічильників і схеми розподілу рахунків, які будуть приходити на споживачів. З урахуванням тих квартир, хто встановив, і хто не встановив лічильники, як буде оплачуватися опалення за місця загального користування, на які лічильники не будуть ставитися, і т.д. ", – говорить експерт.

Найбільші можливості по економії теплової енергії лежать далеко за межами окремих квартир – на рівні всього будинку. Стіни, інженерні комунікації, горище, підвал, дах, під'їзд у всього будинку загальні. Тому без енергоаудиту всієї будівлі жителям не обійтися. У звіті про енергоаудит можуть бути запропоновані заходи для досягнення максимального ефекту від поквартирного обліку. А це загальнобудинкові роботи, наприклад, обладнання автоматизованої системи управління теплоносієм (ІТП), балансування системи (при цьому бажано застосовувати автоматичні клапани), утеплення трубопроводів і забезпечення загальнобудинкового обліку, якщо його немає. ІТП за допомогою погодозалежної автоматики буде сам регулювати витрату і температуру теплоносія в будинку в залежності від температури повітря на вулиці

"Автоматика дозволяє економити від 10 % тепла, і відповідно витрати мешканців на опалення. Балансування стояків за допомогою спеціальних клапанів дозволяє вирівняти гідравліку, щоб було однаково не жарко і не холодно, а на рівні комфортних 18-21 градусів. Можливо, десь доведеться модернізувати або замінити насоси циркуляції теплоносія, встановити перетворювачі частоти. Всі ці заходи, їх доцільність, вартість і терміни окупності повинен розрахувати енергоаудитор ", – говорить менеджер ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк.

Заходи по модернізації ІТП і балансуванню стояків можуть обійтися для одного будинку від 300 до 700 тис . грн ., що можна порівняти з витратами половини мешканців на установку розподільників. Може виявитися, що набагато простіше об'єднати сусідів навколо ідеї модернізації ІТП і балансування для користі і економії на рівні всього будинку. Профінансувати такі роботи можна або за рахунок " теплих кредитів ", міських грантів за програмами " 70/30 ", або енергосервісні компанії ( ЕСКО ) зможуть профінансувати і виконати під ключ такі заходи .

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Кабмін на екстреному засіданні 19 жовтня підвищив ціну на газ для населення.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61225.41

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3370.65

Litecoin (LTC)

85.43

Ripple (XRP)

0.59

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти