Що таке енергоаудит і як дізнатися, куди йде тепло з будинку

У звичайному будинку витрати на енергію можна знизити на 25-30%

З підвищенням тарифів на "комуналку" українці все частіше скаржаться на невідповідність сум у платіжках за опалення того комфорту, який ми отримуємо. Як співвласники будинку, в якому проживаємо, ми володіємо широким спектром можливостей для того, щоб платити менше, а жити тепліше. Ніхто, крім нас самих, не заважає нам зробити свій будинок захищеним від холоду, а систему опалення – ефективнішою. Але для цього потрібно знати, де ми втрачаємо і на чому можемо придбати. Йдеться про енергоаудит будинку. З ним є сенс познайомитися ближче ще й тому, що у можновладців руки сверблять зробити його для нас обов'язковим – принаймні, така норма містилася в проекті Закону "Про енергетичну ефективність будівель", який поки повернули на доопрацювання. Щоб розібратися, що таке енергоаудит, ми, озброївшись тепловізором, разом з менеджером компанії "ДТЕК ЕСКО" Сергієм Свистюк вирушили вивчати тепловтрати.

ЯК ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ

Реклама

Енергоаудит будівлі починається з бажання його власника, оскільки справа ця у нас добровільна. Наприклад, власника не влаштовує, що в квартирі холоднувато якось, чи доводиться занадто багато платити за тепло, або і те й інше одночасно. Якщо такі питання мучать, можна звернутися в спеціалізовану компанію, що займається енергозбереженням, або в свою енергопостачальну компанію (наприклад, в Києві енергоаудит можна замовити в будь-якому з центрів обслуговування клієнтів "Київенерго" або прямо на сайті цієї організації, там же можна глянути карту енергоефективності – раптом уже є дані по вашому будинку).

АНКЕТА.Далі йде етап збору інформації. Замовнику треба заповнити опитувальний лист – докладну анкету, де, зокрема, потрібно вказати такі дані: рік здачі будівлі в експлуатацію; типовий проект; кількість поверхів, під'їздів, квартир, жителів; опалювальна площа і опалювальний об'єм; розміри будівлі; опис системи опалення (марка котла, тип і кількість батарей, ізоляція труб і т.д.) і системи гарячого водопостачання; споживання основних видів енергії за останні 3 роки тощо. "Замовник не завжди може зібрати сам стільки інформації, тому робимо це разом", – говорить Сергій Свистюк .

ОБСТЕЖЕННЯ.Є державні будівельні норми, які так і називаються – "Теплова ізоляція будівель". Вони регламентують кількість теплоенергії на опалення, яка повинна бути в будинку. І вже аналіз даних в анкеті дозволяє зробити ряд висновків. "Коли ми порівнюємо фактичний стан справ з нормативом, ми відзначаємо, що або ця будівля відповідає нормам, або в ньому є потенціал для економії", – говорить Свистюк. Далі слід обстеження з використанням тепловізора: воно показує реальний стан справ з втратами тепла. При цьому обстежуються всі конструкції будівлі. Після цього розробляється система заходів, які повинні усунути втрати енергії: по стінах і вікнах, по системі вентиляції, опалення та гарячого водопостачання. На все про все – збір інформації, аналіз, розрахунки, формування звіту, – відводиться 15 днів.

Реклама

ВАРТІСТЬ.У скільки обійдеться аудит , залежить від розмірів будівлі . Звичайна стара п'ятиповерхівка може потягнути близько 9,5 тис . грн , а сучасна будівля – 12 тис . грн . Приватний будинок площею в 150 кв.м – приблизно 6 тис . грн . Звичайна київська квартира – не більше 2 тис . грн , але точну ціну аудиту в кожному випадку визначається індивідуально .

НАОЧНО: ЧЕРВОНЕ ЗНАЧИТЬ ГАРЯЧЕ

На дисплеї тепловізора можна спостерігати розподіл температури на досліджуваній поверхні . У нашому випадку мова йде про будівельні конструкції і елементи інженерної інфраструктури будівлі . При цьому , чим тепліше колір ділянки картинки , тим вище температура на реальному об'єкті . Це дозволяє з першого погляду не тільки побачити зони витоку тепла , а й оцінити їх внесок в цю вакханалію марнотратства .

Реклама

new_image_282

ХОЛОД: КОЛІР СТІН МАЄ БУТИ СИНІМ

Якщо стіни будівлі мають дійсно хорошу теплоізоляцію , то на їх зовнішній поверхні повинна бути та ж температура , що і на вулиці . На дисплеї тепловізора , в ідеалі , колір стін повинен бути синій – як на цій фотографії . Але не поспішайте заздрити жителям цих квартир : насправді в цей момент тепловізор " вдивляється " в холодний стовп в декількох метрах перед собою . Коли він " переведе погляд " на розташовану далі стіну , дисплей розквітне " теплими " плямами – на 2 градуси вище , ніж навколишнє повітря .

new_image2_272

ПРІРВА: КУДИ ЙДУТЬ ГРОШІ ЗА ОПАЛЕННЯ

Усередині під'їзду температура повинна бути 15-16 ° С , а на внутрішній поверхні зовнішньої стіни – на 4 ° С нижче . Насправді в цьому під'їзді – 7-8 ° С , а на стіні – 4 ° С . При цьому поряд знаходиться розпечена батарея опалення . Виходить , все , що люди платять за це опалення , йде в такі дірки в склі і неутеплені і нещільно закриту вхідні металеві двері , на внутрішній поверхні якої – мінусова температура . Це і називається " опалювати вулицю " .

new_image6_129

РОЗКІШ: ПОДАРУНОК ТВАРИНАМ ВІД МЕШКАНЦІВ

У підвалі повинна бути температура 11-13 ° С . У цьому підвалі , незважаючи на наскрізні діри в вікнах , через які дме холодом , набагато тепліше – 22 ° С . Сюди можна спускатися погрітися з квартир будинку : свого роду гуманітарна допомога від мешканців будинку котам . Джерело зайвого тепла – недостатньо заізольовані труби . На фотографії видно відкриті металеві деталі , тоді як закрита утеплювачем має бути все – і фланці , і болти . Ручки знімаються , щоб через них не йшло тепло , і ставлять знімну ізоляцію- " шкаралупу " .

new_image7_113

Є ДЕ ЗАОЩАДИТИ

Як у більшості будинків старої споруди , тут є великий потенціал для зниження витрат на енергію . Найбільш очевидні кроки – теплоізоляція конструкцій : стін , вікон і дверей , перекриттів , труб опалення та гарячого водопостачання . Крім того , в цьому будинку немає погодного регулювання опалення , його тепловий пункт не автоматизовано .

new_image8_86

БЕТОН: ВІТЕР ПО ГОЛОВАХ

А це вже нове будівництво – конструкція каркасного типу . Червоні лінії на дисплеї тепловізора ( і світло – сірі на стіні будинку ) – це бетон перекриттів між поверхами . Він не ізольований , тому через нього йдуть втрати тепла на вулицю . Це так звані містки холоду . Якщо вентиляція в приміщеннях квартир організована неправильно , по кутах буде збиратися волога .

"ПОРТРЕТ": ТАК ВИГЛЯДАЄ ЗВІТ

Ось так приблизно виглядає більшість сторінок звіту про випробування з використанням тепловізійної камери . Всі ці десятки сторінок складають тепловий портрет зовнішніх поверхонь , під'їздів та сходових клітин , підвалів і технічних поверхів . До речі , зверніть увагу на хрестик на термографії , позначений М1 : це приклад того , як радіатор центрального опалення " просвічує " теплом прямо на вулицю , щоб підтримувати на зовнішній стороні стіни температуру в 1,2 °C .

new_image10_57

ЗВІДКИ РУКИ?

З одного боку – очевидно, що енергетичний аудит в першу чергу повинен бути цікавий мешканцям будинків старої, ще радянської побудови. Мовляв, про ціну енергоносіїв тоді думати було не прийнято, тому тодішні норми щодо енергозбереження були нескінченно далекі від нинішніх уявлень про ефективність. Плюс знаменита радянська кампанійщина, "виконаємо і перевиконаємо!", "Суддями достроково!", аврали в кінці кварталу і взагалі відверто байдуже ставлення до якості робіт у всіх галузях – крім військової та космічної. Та й час не робить будівлі кращими, вони ще й занепадають природним чином. Але при цьому не потрібно думати, що всі старі добрі радянські традиції в нашому будівництві благополучно почили.

Вище ми вже наводили приклад нового будинку, де бетонні перекриття перетворені в гігантські містки холоду. Але ж люди напевно платили чималі гроші, в тому числі і за те, щоб жити в теплих квартирах, які відповідають сучасним стандартам. Але в даному випадку грубі помилки були допущені вже на етапі проектування. Теоретично покупці (будь вони достатньо обізнані в цих питаннях) могли б з самого початку запитати у забудовника: "Милий мій, а що це в тебе тут за недоладності в проекті?" На практиці абсолютна більшість простих громадян на такі деталі уваги просто не звертають. Крім того, часто забудовники вносять зміни в проект прямо по ходу будівництва: малювали одне – а побудували трохи інше, щоб було дешевше.

Але навіть якщо ви (або запрошений вами експерт) уважно вивчили проект, якщо в нього не було внесено жодних змін, це ще не означає, що з теплом у будинку у вас не буде проблем. Сергій Свистюк наводить приклад обстеження, яке проводили в одному недавно побудованому, теоретично дуже добре утепленому будинку – будівля була ощасливлена так званим вентильованим теплим фасадом. "Люди купили нову квартиру на останньому поверсі, а їм некомфортно, – розповідає Свистюк. – Ми провели тепловізійне обстеження. Виявилося, що є два місця, де під зовнішнім фасадом відсутня теплоізоляція. Але і це ще не все. Квартира дворівнева, і на другому рівні чомусь холодно. Як з'ясувалося, перекриття взагалі не було утеплено". Куди поділася теплоізоляція з-під фасаду і чому її взагалі не виявилося на перекритті – вкрали, забули, не встигли або не зуміли нормально зробити, – це загадка. І тепер відповідь на неї шукають нещасні мешканці.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,66
25,59
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,61
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65054.85

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3523.88

Litecoin (LTC)

74.77

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти