Що таке енергоаудит і як дізнатися, куди йде тепло з будинку

15 січня 2017, 09:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

У звичайному будинку витрати на енергію можна знизити на 25-30%

З підвищенням тарифів на "комуналку" українці все частіше скаржаться на невідповідність сум у платіжках за опалення того комфорту, який ми отримуємо. Як співвласники будинку, в якому проживаємо, ми володіємо широким спектром можливостей для того, щоб платити менше, а жити тепліше. Ніхто, крім нас самих, не заважає нам зробити свій будинок захищеним від холоду, а систему опалення – ефективнішою. Але для цього потрібно знати, де ми втрачаємо і на чому можемо придбати. Йдеться про енергоаудит будинку. З ним є сенс познайомитися ближче ще й тому, що у можновладців руки сверблять зробити його для нас обов'язковим – принаймні, така норма містилася в проекті Закону "Про енергетичну ефективність будівель", який поки повернули на доопрацювання. Щоб розібратися, що таке енергоаудит, ми, озброївшись тепловізором, разом з менеджером компанії "ДТЕК ЕСКО" Сергієм Свистюк вирушили вивчати тепловтрати.

Реклама

ЯК ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ

Енергоаудит будівлі починається з бажання його власника, оскільки справа ця у нас добровільна. Наприклад, власника не влаштовує, що в квартирі холоднувато якось, чи доводиться занадто багато платити за тепло, або і те й інше одночасно. Якщо такі питання мучать, можна звернутися в спеціалізовану компанію, що займається енергозбереженням, або в свою енергопостачальну компанію (наприклад, в Києві енергоаудит можна замовити в будь-якому з центрів обслуговування клієнтів "Київенерго" або прямо на сайті цієї організації, там же можна глянути карту енергоефективності – раптом уже є дані по вашому будинку).

АНКЕТА.Далі йде етап збору інформації. Замовнику треба заповнити опитувальний лист – докладну анкету, де, зокрема, потрібно вказати такі дані: рік здачі будівлі в експлуатацію; типовий проект; кількість поверхів, під'їздів, квартир, жителів; опалювальна площа і опалювальний об'єм; розміри будівлі; опис системи опалення (марка котла, тип і кількість батарей, ізоляція труб і т.д.) і системи гарячого водопостачання; споживання основних видів енергії за останні 3 роки тощо. "Замовник не завжди може зібрати сам стільки інформації, тому робимо це разом", – говорить Сергій Свистюк.

ОБСТЕЖЕННЯ.Є державні будівельні норми, які так і називаються – "Теплова ізоляція будівель". Вони регламентують кількість теплоенергії на опалення, яка повинна бути в будинку. І вже аналіз даних в анкеті дозволяє зробити ряд висновків. "Коли ми порівнюємо фактичний стан справ з нормативом, ми відзначаємо, що або ця будівля відповідає нормам, або в ньому є потенціал для економії", – говорить Свистюк. Далі слід обстеження з використанням тепловізора: воно показує реальний стан справ з втратами тепла. При цьому обстежуються всі конструкції будівлі. Після цього розробляється система заходів, які повинні усунути втрати енергії: по стінах і вікнах, по системі вентиляції, опалення та гарячого водопостачання. На все про все – збір інформації, аналіз, розрахунки, формування звіту, – відводиться 15 днів.

Реклама

ВАРТІСТЬ.У скількиобійдетьсяаудит,залежитьвідрозмірівбудівлі.Звичайнастарап'ятиповерхівкаможепотягнутиблизько 9,5тис.грн,асучасна будівля-12тис.грн.Приватнийбудинокплощеюв150кв.м-приблизно6тис.грн.Звичайнакиївськаквартира-не більше2тис.грн,алеточнуцінуаудитувкожномувипадкувизначається індивідуально.

НАОЧНО: ЧЕРВОНЕ ЗНАЧИТЬ ГАРЯЧЕ

Надисплеїтепловізораможнаспостерігатирозподілтемпературина досліджуванійповерхні.Унашомувипадкумовайдепробудівельніконструкціїіелементиінженерноїінфраструктурибудівлі.Прицьому,чимтеплішеколірділянкикартинки,тимвищетемпературанареальномуоб'єкті.Цедозволяєзпершогопогляду нетількипобачитизонивитокутепла,а йоцінитиїхвнесоквцювакханаліюмарнотратства.

new_image_282

ХОЛОД: КОЛІР СТІН МАЄ БУТИ СИНІМ

Реклама

Якщостінибудівлімаютьдійснохорошутеплоізоляцію,тонаїхзовнішній поверхніповиннабутита жтемпература,щоінавулиці.Надисплеїтепловізора,відеалі,колірстінповиненбутисиній-якнаційфотографії.Алене поспішайтезаздритижителямцихквартир:насправдівцеймоменттепловізор"вдивляється"вхолоднийстовпвдекількохметрахпередсобою.Коливін"переведепогляд"нарозташованудалістіну,дисплейрозквітне"теплими"плямами-на2градусивище,ніжнавколишнє повітря.

new_image2_272

ПРІРВА: КУДИ ЙДУТЬ ГРОШІ ЗА ОПАЛЕННЯ

Усерединіпід'їздутемператураповиннабути15-16 °С,анавнутрішній поверхнізовнішньоїстіни-на4 °Снижче.Насправдівцьомупід'їзді-7-8 °С,анастіні-4 °С.Прицьомупорядзнаходитьсярозпеченабатареяопалення.Виходить,все,щолюдиплатятьзацеопалення,йдевтакідіркивскліінеутепленіінещільнозакритувхідні металеві двері,навнутрішній поверхніякої-мінусоватемпература.Цеіназивається"опалювативулицю".

new_image6_129

Реклама

РОЗКІШ: ПОДАРУНОКТВАРИНАМВІДМЕШКАНЦІВ

В тренді
Шалені знижки і "незручні" купюри ПриватБанку – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Упідваліповиннабутитемпература11-13°С.Уцьомупідвалі,незважаючинанаскрізнідіриввікнах,черезякідмехолодом,набагатотепліше-22°С.Сюдиможнаспускатисяпогрітисязквартирбудинку:свогородугуманітарнадопомогавідмешканців будинкукотам.Джерелозайвоготепла-недостатньозаізольованітруби.Нафотографіївидновідкритіметалевідеталі,тодіякзакритаутеплювачеммаєбутивсе-іфланці,іболти.Ручкизнімаються,щобчерезних нейшлотепло,іставлятьзнімнуізоляцію-"шкаралупу".

new_image7_113

Є ДЕ ЗАОЩАДИТИ

Якубільшостібудинківстарої споруди,тутєвеликийпотенціалдлязниженнявитратнаенергію.Найбільш очевиднікроки-теплоізоляціяконструкцій:стін,віконідверей,перекриттів,трубопаленнятагарячоговодопостачання.Крімтого,вцьомубудинкунемаєпогодногорегулюванняопалення,йоготепловий пунктне автоматизовано.

new_image8_86

БЕТОН: ВІТЕР ПО ГОЛОВАХ

Ацевженовебудівництво-конструкціякаркасноготипу.Червонілініїнадисплеїтепловізора(ісвітло-сірінастінібудинку)-цебетонперекриттівміжповерхами.Він неізольований,томучерезньогойдутьвтратитепланавулицю.Цетакзванімісткихолоду.Якщовентиляціявприміщенняхквартирорганізовананеправильно,покутахбудезбиратисяволога.

"ПОРТРЕТ": ТАК ВИГЛЯДАЄ ЗВІТ

Осьтакприблизновиглядаєбільшістьсторінокзвітупро випробуваннязвикористаннямтепловізійноїкамери.Всіцідесяткисторінокскладаютьтепловийпортретзовнішніхповерхонь,під'їздівтасходовихклітин,підвалівітехнічнихповерхів.До речі,звернітьувагунахрестикнатермографії,позначенийМ1:цеприкладтого,якрадіаторцентральногоопалення"просвічує"тепломпрямонавулицю,щобпідтримуватиназовнішній стороністінитемпературув1,2°C.

new_image10_57

ЗВІДКИ РУКИ?

З одного боку – очевидно, що енергетичний аудит в першу чергу повинен бути цікавий мешканцям будинків старої, ще радянської побудови. Мовляв, про ціну енергоносіїв тоді думати було не прийнято, тому тодішні норми щодо енергозбереження були нескінченно далекі від нинішніх уявлень про ефективність. Плюс знаменита радянська кампанійщина, "виконаємо і перевиконаємо!", "Суддями достроково!", аврали в кінці кварталу і взагалі відверто байдуже ставлення до якості робіт у всіх галузях – крім військової та космічної. Та й час не робить будівлі кращими, вони ще й занепадають природним чином. Але при цьому не потрібно думати, що всі старі добрі радянські традиції в нашому будівництві благополучно почили.

Вище ми вже наводили приклад нового будинку, де бетонні перекриття перетворені в гігантські містки холоду. Але ж люди напевно платили чималі гроші, в тому числі і за те, щоб жити в теплих квартирах, які відповідають сучасним стандартам. Але в даному випадку грубі помилки були допущені вже на етапі проектування. Теоретично покупці (будь вони достатньо обізнані в цих питаннях) могли б з самого початку запитати у забудовника: "Милий мій, а що це в тебе тут за недоладності в проекті?" На практиці абсолютна більшість простих громадян на такі деталі уваги просто не звертають. Крім того, часто забудовники вносять зміни в проект прямо по ходу будівництва: малювали одне – а побудували трохи інше, щоб було дешевше.

Але навіть якщо ви (або запрошений вами експерт) уважно вивчили проект, якщо в нього не було внесено жодних змін, це ще не означає, що з теплом у будинку у вас не буде проблем. Сергій Свистюк наводить приклад обстеження, яке проводили в одному недавно побудованому, теоретично дуже добре утепленому будинку – будівля була ощасливлена так званим вентильованим теплим фасадом. "Люди купили нову квартиру на останньому поверсі, а їм некомфортно, – розповідає Свистюк. – Ми провели тепловізійне обстеження. Виявилося, що є два місця, де під зовнішнім фасадом відсутня теплоізоляція. Але і це ще не все. Квартира дворівнева, і на другому рівні чомусь холодно. Як з'ясувалося, перекриття взагалі не було утеплено". Куди поділася теплоізоляція з-під фасаду і чому її взагалі не виявилося на перекритті – вкрали, забули, не встигли або не зуміли нормально зробити, – це загадка. І тепер відповідь на неї шукають нещасні мешканці.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти