Як 2016-го подорожчала комуналка і що змінилося: підсумки року

31 грудня 2016, 18:36

Олександр Литвин

За рік зросли тарифи на всі комунальні послуги. Платити більше довелося за світло, газ, опалення, гарячу і холодну воду

Україна з 2015-го поступово відходить від дотації низьких тарифів. Так, вартість комунальних послуг поступово підвищували до рівня ринкових. "Найболючішим" для українців виявився 2016 рік. На початку уряд прийняв рішення практично вдвічі підняти тариф на газ, а після Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), підвищила тарифи на воду, опалення та електроенергію.

Світло дорожчало тричі

Реклама

До лютого 2016-го кожен кВт*год електроенергії при споживанні менше 100 кВт обходився українцям в 45,6 копійки, при споживанні понад 100 кВт*год – 78,9 копійки. Так, сім'я, яка витрачала 200 кВт*год електроенергії на місяць, платила за світло 124,5 гривні. Згідно з постановою Нацкомісії №220, вже з першого березня кожен кіловат при споживанні до 100 кВт*год подорожчав до 57 копійок, а при споживанні понад 100 кВт – до 99 копійок. Родині, яка витрачає 200 кВт*год, довелося платити 156 гривень, замість звичних 124,5 гривні.

.png_49

Вже у вересні, згідно з тією ж ухвалою, світло знову подорожчало. Тепер за кожен кВт при споживанні до 100 кВт*год доводиться платити 71,4 копійки, а якщо спалювати більше електроенергії – за кожен наступний кВт доводиться платити 129 копійок. В результаті сім'ї, яка витрачає 200 кВт*год, доводиться платити 200,4 гривні. Відповідно, світло для них за рік подорожчало з 124,5 до 200,4 гривні.

Чому дорожчає електроенергія. Українці, як зазначають в НКРЕКУ, до перегляду тарифу платили тільки 21% від реальної вартості світла. В результаті бізнес був змушений доплачувати за населення, а додаткові витрати компенсувати за рахунок кінцевої ціни на товари.

Холодна вода подорожчала через світло

Реклама

Тарифи на водопостачання також встановлює Нацкомісія. У червні 2016 року в зв'язку подорожчанням електроенергії та зростанням зарплат компанії-постачальники звернулися до комісії з проханням переглянути їхні тарифи. При цьому для кожного підприємства собівартість їхнього товару (води) різна. Так, "Київводоканал" попросив замість 10,2 гривні за кубометр продавати воду по 13,43 гривні. Наприклад, сім'я, яка споживає 6 кубометрів води на місяць, до подорожчання платила 61,2 гривні, а після – 80,58 гривні.

c__-04_01

Чому дорожчає вода. У структурі тарифу на воду 34% – оплата енергоресурсів, які значно подорожчали. Старий тариф не покривав собівартість водопостачання, включаючи витрати на електроенергію. Через що водоканали накопичили більше 5 млрд грн боргів за електроенергію перед обленерго.

Газ подорожчав майже вдвічі

На початку 2016-го українці взимку платили за кожен кубометр газу 3,6 гривні ("соціальний тариф"), з травня за кубометр газу довелося платити 6,8 гривні. Наприклад, сім'я, яка спалює 10 кубометрів газу на місяць, до подорожчання платила 36 гривень, а після – 68.

Варто відзначити, що тариф на газ з початку 2016-го встановлює не Нацкомісія, а уряд своєю постановою. Частина газу Україна імпортує (власного видобутку на потреби країни не вистачає), Кабмін прийняв рішення продавати весь газ (і український, і імпортний) за ціною імпортного.

Реклама

c__-03_02

Чому дорожчає блакитне паливо. Новий ринковий тариф сформований згідно з імпортним паритетом: українцям продають газ за закупівельними цінами + транспортування і податки. До перегляду тарифу значні кошти мав виділяти з бюджету на дотації близько 100 млрд гривень, не було грошей на розвиток власного видобутку газу.

Гаряча вода подорожчала через газ

Після подорожчання газу, в липні 2016-го, вартість підігріву води значно зросла. В результаті більшість компаній-постачальників змушені були звертатися до Нацкомісії з проханням переглянути їхні тарифи. Так, клієнти "Київенерго" після перегляду тарифу платять за кубометр 83,1 гривні замість 40,9 гривні. У структурі тарифу 58% – вартість газу, 17% – податки, 7% – зарплати і тільки 6% – вартість самої води. Відповідно до прийнятої Кабінетом міністром норми споживання, в середньому сім'я з трьох осіб використовує за місяць 5 кубометрів гарячої води. За старим тарифом, для киян це 204,6 гривні (40,92 за кубометр). Після подорожчання – 415,5 гривні.

c__-05_02

Обсяг стандартної ванни – 350 літрів. Щоб прийняти гарячу ванну, жителям столиці доведеться заплатити близько 29,7 гривні (один літр гарячої води за новим тарифом обходитиметься приблизно в 8,5 копійки). Приблизно 30 літрів води українці витрачають на умивання і чищення зубів щодня – це приблизно 2,5 гривні.

Реклама

Чому дорожчає гаряча вода. У структурі тарифу на гарячу воду більше 50% – вартість газу. Для підігріву води доводиться витрачати більше грошей. Без перегляду тарифу виробники тепла не зможуть купувати блакитне палива – українці залишаться без гарячої води

Опалення вдарило по гаманцях найсильніше

Тариф на опалення також переглянули в липні 2016-го. В середньому на опалення, підрахував менеджер ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, сім'я у звичайній квартирі площею 50 квадратних метрів може витрачати від 0,9 до 1,7 Гкал тепла на місяць. Згідно з тарифом "Київенерго", 1 Гкал коштує 1416,9 гривні. Якщо врахувати, що в опалювальний сезон в середньому сім'я використовує 1,3 Гкал, цієї зими доведеться платити 1841,9 гривні за тепло (торік – 854,3 гривні).

Варто зазначити, що в кожному місті НКРЕКУ затвердила свій тариф на тепло для конкретного постачальника (залежить від того, який енергоресурс використовує постачальник).

c__-06_04

Чому подорожчало опалення. На опалення доводиться витрачати більше грошей через дорогий газ. Без перегляду виробники тепла не зможуть купувати газ, а українці залишаться без тепла.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти