Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати

28 серпня 2019 21:33

Собівартість українського палива значно вища від собівартості іноземного

Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати. Доводиться докуповувати за кордоном – близько 20%. Але і власні 80% – на вагу золота. Роками гірники скаржилися: вітчизняне вугілля на внутрішньому ринку продається за безцінь. Хоча вартість його видобутку – занадто дорога. З чого складається ціна кожної вуглинки, і чому собівартість українського палива значно вища від собівартості іноземного? "Сьогодні" спробували дізнатися про справжню ціну чорного золота.

Реклама

Наприклад, в Австралії близько половини вугілля видобувають так званим відкритим способом. Шахту не викопують. Тому що паливо можна знайти на глибині декількох метрів. Собівартість видобутку австралійського вугілля – 20-30 доларів за тонну.

Українське вугілля дістається в рази важче і дорожче. На державних шахтах його собівартість в 5 разів вища від австралійської. Тобто більше 150 доларів за тонну. Абсолютна більшість вугілля в Україні видобувається не відкритим, а закритим способом – в шахтах. Якщо в Китаї або Південно-Африканській Республіці середня глибина, з якої "піднімають" вугілля, 200-300 метрів, то в Україні – треба спускатися на 600. А ось, якщо товщина пластів вугілля в Україні близько метра, в тому ж Китаї вона більша в рази.

Щодо продуктивності праці на державних шахтах говорити не доводиться. Замість роботизованих комбайнів – дідівський спосіб.

"Відбійним молотком видобувають вугілля ... Ну скільки він може добути? Дістав вугілля, а потім ще треба вручну його занурити, тому що електровозів не вистачає, щоб везти його. І штовхає шахтар цей вагон", – говорить Віктор Турманов, голова профспілки працівників вугільної промисловості України.

Додамо високі витрати через старе обладнання, якому 30-40 років. Воно споживає в 5-6 разів більше кіловат, ніж сучасне. Воно неефективне і енергозатратне.

"Постійно працює вентилятор головного провітрювання, головна компресорна установка, головний підйомник – найбільш енергоємні машини і установки", – говорить Михайло Волинець, голова незалежної профспілки гірників України.

Реклама

На оновлення обладнання немає коштів. Тому що ціна вугілля держшахт набагато нижча від  собівартості. Немає і особливого бажання чиновників, – кажуть експерти.

"Є питання, пов'язані і з неефективним управлінням, можливо, з корупцією", – вважає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій.

Так якою має бути ціна українського вугілля, щоб шахтарі могли безпечно працювати і отримувати зарплату вчасно? Голова незалежної профспілки гірників Михайло Волинець вважає: близько 2800 гривень за тонну.

Приблизно до цього рівня зросла ціна під час дії формули "Роттердам +".

"Якби не була введена в дію формула" Роттердам + ", то заборгованість по заробітній платі на державних шахтах вже становила б 11 млрд гривень. Фактично, цієї галузі вже не було б. З'явилася формула" Роттердам + "- стабілізували ситуацію на ринку електроенергетики", – відзначає експерт.

Сьогодні в Україні вже діє ринок електроенергії. А значить, тільки попит може визначати ціну. Втім, і в цих умовах звучать пропозиції штучного заниження ціни на електроенергію. Тому ТЕС можуть збанкрутувати, а завжди неприбутковим шахтам на розвиток не вистачить навіть державних дотацій.

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що формула "Роттердам +" дозволила українським шахтарям отримувати справедливу зарплату за свою працю.

Реклама

Нагадаємо, НАБУ направила повідомлення про підозру не тільки екс-главі НКРЕКП Дмитру Вовку, а й співробітникам ДТЕК. У компанії вважають, що ніякої обґрунтованої причини для подібних слідчих дій немає, а підозри слідства є безпідставними.

"Роттердам +" – ринкова формула, по якій визначалася оптова ціна вугілля в Україні. Враховувала вартість палива на провідному європейському хабі Амстердам-Роттердам-Антверпен, його доставки до складів вітчизняних ТЕС. При цьому застосовувалася тільки для розрахунку цін на вугілля та електроенергію для промислових підприємств і не впливала на тарифи для населення України. Вони вже кілька років поспіль залишаються найнижчими в Європі.

Згідно з висновками НКРЕКП, розрахунок "Роттердам +" заощадив Україні близько 40 мільярдів гривень. Після скасування цієї формули держава стала закуповувати вугілля дорожче, що найближчим часом позначиться на тарифах для населення.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти