Обвинувачення в незаконності формули "Роттердам +" безпідставні – європейські експерти

27 серпня 2019 21:30

Затверджена НКРЕКП формула відображає вартість вугілля, вважає генеральний секретар EURACOAL Брайан Ріккетс

Звинувачення в незаконності формули "Роттердам +" безпідставні. А резонанс навколо цієї справи створено штучно.

Реклама

Так одноголосно стверджують європейські експерти. Тепер і вони підключилися до обговорення справи НАБУ проти "Роттердам +", і нагадують: вартість вугілля в Україні і низці європейських країн розраховувалася за одними і тими ж принципами.

Чому те, що для Європи найкращий вибір, в Україні причина для переслідування, з'ясовували кореспонденти "Сьогодні".

Щорічно Україна спалює на теплоелекростанціях близько мільйона тонн вугілля. Електроенергію в свої будинки ми отримуємо безперервно. Після окупації частини Донбасу Україна не може повністю забезпечити себе власним вугіллям, тому частину доводиться купувати за кордоном.

За імпортоване вугілля Україна платить дорожче, ніж за вітчизняне. Хоча могло б бути навпаки.

"У нас тонкі пласти. Видобуток вугілля ведеться з пластів, що залягають на найбільшій глибині в світі", – пояснює голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Реклама

Собівартість видобутку українського вугілля висока – майже 4000 гривень за тонну. Під тиском Міненерго вітчизняне вугілля продавали втричі дешевше за його собівартість до 2016 року. Різницю покривали дотаціями з держбюджету.

Починаючи з 2016 року, в Україні ввели європейську формулу визначення об'єктивної ціни на вугілля. Так звану "Роттердам +", яка в Європі відома під трохи іншою назвою.

"Відповідна методика називається API 2. За цими методиками визначається вартість енергетичного вугілля по всіх країнах Європи", – говорить директор спеціальних проектів Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Ця формула підтягла до об'єктивного рівня ціну і на українське вугілля. Державні шахти заробили на зарплати шахтарям і оновлення обладнання. З тим, що формула була необхідна для впровадження, згодні і європейські експерти. Те, що в Україні стало предметом маніпуляцій, для них – звичайний економічний крок країни.

"Вибір API 2 виправданий, але відображає вартість вугілля, що доставляється в порти АРА (Амстердам, Роттердам, Антверпен) на північному заході Європи, а не в українські порти, тільки один з яких може розвантажувати великотоннажні судна. Думка експертів, отримана EURACOAL, підтверджує , що вартість доставки в Україну вища, залежно від походження конкретної партії і розміру судна. Таким чином, приблизна оцінка різниці у вартості доставки, зроблена НКРЕКП, відображає фактичну величину", – стверджує генеральний секретар Європейської асоціації вугілля та лігніту EURACOAL Брайан Ріккетс.

Незважаючи на зрозумілі пояснення, необхідність і об'єктивність формули поставили під сумнів слідчі НАБУ. І хоча довести це їм поки не вдалося, експерти бачать у цьому небезпечний прецедент.

"Вся ця історія вже з якоїсь дискусії на ринку вугілля перетворилася просто в елемент політичного протистояння. Тобто, окремі фінансово-промислові групи намагаються лобіювати свої інтереси щодо закріплення хорошого для них зручного тарифу на електроенергію", – говорить співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

З 1 липня цього року формула "Роттердам +" не діє. В Україні відбулася енергореформа. Втім, експерти впевнені: формула і була необхідним кроком для переходу до ринку електроенергії, який зробили багато європейських країн.

Реклама

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що формула "Роттердам +" дозволила українським шахтарям отримувати справедливу зарплату за свою працю.

Нагадаємо, НАБУ направила повідомлення про підозру не тільки екс-главі НКРЕКП Дмитру Вовку, а й співробітникам ДТЕК. У компанії вважають, що ніякої обґрунтованої причини для подібних слідчих дій немає, а підозри слідства є безпідставними.

"Роттердам +" – ринкова формула, по якій визначалася оптова ціна вугілля в Україні. Враховувала вартість палива на провідному європейському хабі Амстердам-Роттердам-Антверпен, його доставки до складів вітчизняних ТЕС. При цьому застосовувалася тільки для розрахунку цін на вугілля та електроенергію для промислових підприємств і не впливала на тарифи для населення України. Вони вже кілька років поспіль залишаються найнижчими в Європі.

Згідно з висновками НКРЕКП, розрахунок "Роттердам +" заощадив Україні близько 40 мільярдів гривень. Після скасування цієї формули держава стала закуповувати вугілля дорожче, що найближчим часом позначиться на тарифах для населення.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти