Україна більше не може без мит продавати в ЄС курятину, мед, цукор: як працюють квоти

19 березня 2016, 07:35

Олександр Литвин

Європейський ринок захищають від українських виробників

УкраїнапоступововикористовуєквотинареалізаціюпродукціївЄвропейськийСоюзврамкахугодипроЗону вільноїторгівлі(ЗВТ).Так,всьогозакількамісяціввиробникивстигливичерпатиквотинаборошно,цукор,курятину,медіцілийрядіншоїпродукції."Сегодня.ua"з'ясовував,якзачасіснуванняЗВТзміниласяситуаціязекспортомдо країнЄС.

Реклама

Чи заважаютьквоти"завоювати"європейськийринок

За інформацієюМіністерстваекономічногорозвиткуіторгівлі(МЕРТ),в 2014-мі 2015-му рокахУкраїнана100%вичерпалаєвропейськіквотинапродажмеду,борошна,обробленихтоматів,пшениці,цукру,висівок.Прицьомувминуломуроцізалишилосяблизько1%квотинапродажцукру,27%напродажпшениці.Невикористали квотинареалізаціюцукровихсиропів,обробленоїпродукціїзмолочнихвершків,продажгрибів,продукціїзобробленогомолока,сигаретісигар,яєць,крохмалю.

image14030772_b26a8ee95d015c1baa24bb6a4a93598b_4_0_4
Найшвидше ростеекспортпшениці. Фото: agronews.ua

Якпоясниладиректорз наукової роботиІнститутуекономічнихдослідженьіполітичнихконсультаційВеронікаМовчан,за допомогоюквотєвропейськийринокзахищаєтьсявіднапливуукраїнськихтоварів.Європаввела36квотдляУкраїни,аУкраїнадляЄС-всього3."Єтарифніквоти-врамкахквотинульоваставкамита.Апоза квотоювонаваріюється",-розповілаекономіствінтерв'ю "Сегодня.ua".

Більшістьєвропейськихквотстосуютьсясамеаграрногосектора,розповідаєгендиректор"Українськогоклубуаграрногобізнесу"(УКАБ)ТарасВисоцький."РинкиЄСврамкахквотщев2014-муроціводносторонньомупорядкувідкрилисядляУкраїни.Аграріїза фактомкористуютьсяцимиможливостямимайжедвароки.Звичайно,хотілосяб,щобквотибулибільше,алевціломувбільшостінапрямківквоти,особливоврослинництві,заповнюютьсяівідповідноаграріїмаютьможливістьекономити",-говоритьекспертаграрногобізнесу.

Реклама

Деякітовари(яловичина,молоко,вершкитощо)Українане реалізуєвЄС.Післятого,якквотавибрана,виробникамдоводитьсяплатитизаввезенняпродукціїмито.ЯкрозповіливСоюзіптахівників,виробникамкурятиниреалізуватисвоюпродукціювЄвропіпоза квотоюневигідно-митозанадтовисокеітоваристаютьнеконкурентоспроможними.У тойжечас,наприклад,виробникимедувминуломуроціза квотою(знульовим митом)продали5 тисячтоннмеду,азмитомв17,3%-21,1тис.тонн.

За даними Кабінету міністрів, станом на 1 лютого цього року українські птахівники повністю використали квоту на продаж своєї продукції в ЄС. Директор Асоціації Союз птахівників України Сергій Карпенко розповідає, квота на перший квартал 2016- го року на філе птиці і четвертини становить 4 тисячі тонн (за рік – 16 тис.). При цьому попит на українську курятину в першому кварталі складе приблизно 100 тисяч тонн. Після того, як квота вичерпується, за кожну тонну філе курки доводиться платити мито в 1024 євро. "З такою ціною конкурувати з європейськими виробниками нереально", – говорить Сергій Карпенко.

На даний момент українськівиробникиповністювичерпали квоти напоставкицукру(20тис.тонн),ячмінноїкрупиімуки(6,3тис.тонн),обробленітомати(всього10тис.тонн).На74,5%використанаквотанапшеницюм'яку,пшеничне борошноігранули(всього950тис.Тонн).Квотанаовесвикористанана55,9%(з4тис.Тонн).

Запершідвамісяці2016Українаекспортувалав8,5разбільшецукру,ніжзааналогічнийперіод2015 року.Обсягипоставокзрослиз3тис.тоннв2015 до25,9тис. тоннвжев2016 році.Однимз основнихімпортерівукраїнськогоцукрусталаРумунія.Згідно з данимиДФС,сумаекспортуцукрувцюкраїнузапершімісяці2016склала10,млндол.

В тренді
Які продукти дорожчають в Україні? Ми перевірили цінники в супермаркеті

ЯкзачасЗВТзмінивсяекспортвЄСіперспективизТуреччиною

Якповідомилавкоментарі "Укрінформ" торговийпредставникУкраїниНаталіяНікольська,в2015-муроціекспортвЄСскоротивсяна26%."З26%унас10,5%-цепадінняекспортузДонецькоїтаЛуганськоїобластей,тобто40%загальноготемпузменшенняекспорту,це,фактично-російськаагресіянасходіУкраїни",-зазначила Нікольська.Такожобсягиекспортускорочуютьсяврезультатіпадіннясвітовихціннасировину.

Незважаючинаце,ЄСзаймаєперше місцесередторговельнихпартнерівУкраїни(32,8%відусьогоекспорту),надругомумісці,за підсумками2015року,-Росія(16,38%).Натретьомумісці(6,3%)-Туреччина.У2014-муроці,наприклад,всього26%вструктуріекспортузаймаликраїниЄС.НайбільшеУкраїназбільшила продажівЄвропупшениці,телефонівіїхскладовихчастин,брусівзі сталі.Скоротилися продажінапівфабрикатівзі сталі,руди,кукурудзи.

Реклама

news_2_1_12ЯловичинуісвининуУкраїнавЄСне експортує. Фото: russobras.com

ПрезидентПетроПорошенконаспільній конференціїзглавоюТуреччиниЕрдоганомзаявивпро те, щоугодупро зонувільноїторгівліпідпишутьміжкраїнамивжевцьомуроці.  "За підсумками2015ТуреччинаєтретімторговельнимпартнеромУкраїни.Загальнийобсягторгівлів 2015році склав4 млрддоларівСША,щонижченіжу 2014 роціна22 відсотки.Разомзтимміжнашимикраїнамиспостерігаєтьсязростанняобсягівторгівліпослугами(на10%в порівнянніз 2014роком).ТорговельнесальдовторгівлізТуреччиноюзалишаєтьсяпозитивнимістановить1,9 млрддоларівСША",-підкреслилаНаталіяМикольська.

ЯкпідрахуваливУкраїнськомуклубіаграрногобізнесу(УКАБ),вминуломуроцізУкраїнидо Туреччинибулоекспортованотоварівнасуму$2,8 млрд.,Аімпортприцьомусклавлише$0,8 млрд."Такимчином,позитивнеторговесальдосклало$2 млрд.Дляпорівняння:у зовнішній торгівлізЄСторговесальдоУкраїнибулонегативнимісклало$2,5 млрд",-говорятьвУКАБ.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко пояснює, наявність квот не зупиняє торгівлю з ЄС. Вичерпавши квоти, українські виробники продовжують торгівлю з європейськими країнами. "У Євросоюзі дотоване сільське господарство і там досить великі імпортні мита на продукти харчування. Тобто якщо ми завозимо туди свої продукти, то повинні заплатити досить високі мита. Наприклад, за цукор потрібно заплатити 17,5% мита. Це робиться спеціально, щоб не створювати проблеми для власних виробників. Коли підписувалася угода ЄС пішов на зустріч нам і дозволив частину продуктів завозити без мита. Квоти припускають, що ми можемо продавати в ЄС продукцію в певному обсязі, за який мита платити не треба", – говорить експерт.

Експертвпевнений,якщоЄСпереглянеквотидляУкраїнивбік збільшення,відцьогоможутьпостраждатиєвропейськівиробники."Щобпереглянутиквоти,потрібнозвернутисявторговепредставництвоЄС.Євросоюзможевідмовитисяпереглянути.У чомупроблема?ЯкщозбільшуватиквотидляУкраїни,вінстворитьпроблемидляєвропейськихвиробників.Уцьомувипадкуповиннірозуміти,щоцеархіскладно.СвоїжвиробникамстворюватипроблемивЄСне хочуть",-говоритьекономіст.Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти