Чому в Україні низькі зарплати і пенсії: бізнес йде в "тінь", а держава залишається без грошей

Практично половина української економіки перебуває в тіні і більше 60% роботодавців приховують реальні зарплати своїх співробітників

В Україні один з найвищих рівнів тіньової економіки в Європі: бізнес приховує свої доходи, а зарплати виплачуються "в конвертах". В результаті левова частина "бюджетників" живе на "мінімалки", а Пенсійний фонд недоотримує мільярди гривень. Українські експерти впевнені: детінізувати українську економіку можна тільки поборовши корупцію, а бізнес повинен звикати до нових умов роботи. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, чому бізнес працює в тіні і до яких наслідків це призводить.

60% підприємств платять зарплати "в конвертах"

Реклама

40% працюючих українців офіційно отримують мінімальну зарплату, розповідає міністр соцполітики Андрій Рева. Серед них є як ті, хто дійсно живе на "мінімалку", так і ті, хто частину своєї зарплати отримує "в конвертах". І других, судячи з даних ДФС, значно більше. Так, з усіх підприємств, які пройшли перевірку податківців, у 60% реальні зарплати виявилися значно вищими за офіційні. А це означає, що податками обкладалася тільки частина суми.

З кожної зарплати необхідно заплатити 41,5% податків: 22% йде до Пенсійного фонду (ЄСВ), 18% до державного бюджету (ПДФО) і 1,5% військового збору. В результаті мінімізації доходів Пенсійний фонд недоотримує мільярди гривень, а пенсіонери живуть на найнижчі в Європі пенсії. Крім того, в держбюджеті немає коштів, щоб підняти зарплати вчителям, вихователям, медикам. Так, ставка вихователя в дитячому саду в регіонах – 1600 гривень, лікаря – 1800 гривень, а вчителя – 2100.

За підсумками цього року дефіцит в бюджеті Пенсійного фонду досяг 145 мільярдів гривень. "Дірку" доводиться компенсувати за рахунок державного бюджету. "Ці гроші мали бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру", – упевнений Андрій Рева.

Реклама

"Ці гроші повинні мали бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру", – упевнений міністр Андрій Рева.

У Горішніх Плавнях Полтавської області знаходиться одне з найбільших в Україні текстильних виробництв. Зараз тут працюють приватники – у кожного своє невелике підприємство, кілька швачок і оборот до мільйона гривень. Велика частина підприємців реальні доходи приховують, а швеям офіційно платять 1450 гривень – мінімальну зарплату. За фактом швачки заробляють до 5 тисяч гривень.

85855-i_009

Фото: e-reading.club

Реклама

"Я запитувала своїх швачок. Я готова платити білу зарплату, але вичитувати з неї податки. Я запитую у швачки:" Ми показуємо, – (реальні зарплати. – Авт.)?". Ніхто не погоджується. Їй з зарплатою в 4-5 тисяч гривень потрібно прожити. Це не є гідна зарплата, а взимку у неї до 2 тисяч "комуналка", а у неї діти! Більша половина "розлучена", двоє дітей. Податки-то вони самі платять. А у неї ж двоє дітей, вона одиначка! Така сумна арифметика", – пояснює власниця текстильного виробництва в Горішніх Плавнях Альона.

"Я готова платити білу зарплату, але вичитувати з неї податки. Я питаю у швачки:" Ми показуємо, – (реальні зарплати, – Авт.)? ". Ніхто не погоджується", – розповідає підприємець

Директор департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС Павло Дроняк переконаний: українці, які погоджуються отримувати зарплати в "конвертах", позбавляють себе гідної пенсії в майбутньому. Так, як відомо, розмір пенсії залежить від розміру заробітної плати по відношенню до середньої зарплати по країні. Ті, хто заробляє "мінімалку", ризикують на заслуженому відпочинку отримати мінімальну пенсію (зараз 1130 гривень).

Керівник однієї з найбільших в Україні регіональних бізнес-спілок Олена Єременко вважає: єдиний вихід в ситуації, що склалася, – знизити податкове навантаження. Бізнес дійсно працює "в тіні", проте іншого виходу, за словами Олени Єременко, зараз немає.

Підприємствам доводиться боротися за ринки збуту. І найчастіше перемагає той, у кого продукція дешевша. Один з найпростіших способів знизити собівартість виробництва – мінімізувати доходи. Ті, хто працює "по-білому", програють в конкуренції з "сірим" бізнесом.

"Але навіть якщо весь бізнес одночасно почне працювати "по-білому", податки будуть перекладені на собівартість і буде інша проблема – купівельна спроможність низька і якщо це не продукція першої необхідності, люди перестануть її купувати. Сплата "в білу" всіх податків – це зменшення можливості внутрішніх інвестицій, не буде коштів для розширення свого бізнесу. Це все замкнене коло", – пояснює Олена Єременко.

"Але навіть якщо весь бізнес одночасно почне працювати "по-білому", податки будуть перекладені на собівартість і буде інша проблема – купівельна спроможність низька і якщо це не продукція першої необхідності, люди перестануть її купувати", – говорить експерт.

Крім того, як зазначає керівник бізнес-спілки, самі співробітники зацікавлені в низькому офіційному доході – це дозволяє отримувати субсидії.

Бізнес скаржиться: існувати можна тільки приховуючи свої доходи, а експерти говорять про боротьбу з корупцією

"Якщо я заплачу всі податки, доведеться звільнити третину співробітників або взагалі закрити контору", – розповідає "Сегодня.ua" один з українських підприємців. За даними статистики, за підсумками першого кварталу цього року тисячі українських великих і середніх підприємств знаходяться в збитках. Частка збиткових підприємств при цьому скоротилася з 46,6% в 1 кварталі 2015-го до 39,7% 2016-го.

Як зазначають в Мінекономрозвитку, найвищий показник "тіні" – у добувній промисловості (62%), фінансовому секторі (61%), переробній промисловості (58%). Бізнесмени намагаються знизити собівартість свого продукту для того, щоб бути конкурентоспроможними на внутрішньому ринку.

85855-i_003

Фото: e-reading.club

Для того, щоб не допустити збитків, бізнес скорочує свої витрати за рахунок податків. Гендиректор аудиторської компанії "Бейкер Тіллі Україна" Олександр Почкун вважає, що в ситуації, що склалася, просто знизити податки – недостатня міра. За словами експерта, необхідно боротися з корупцією і створити ефективні механізми впливу на бізнес.

"Це елемент довіри до держави, чим вища довіра до держави, тим нижче тіньова економіка. Я не схильний пов'язувати тіньову економіку з питанням виживання підприємств. На бізнес потрібно впливати нормальними, цивілізованими механізмами контролю для того, щоб бізнес розумів – що перебувати в тіньовий зоні може бути дорожче, ніж перебувати на "світлі", – розповідає податковий експерт.

"На бізнес потрібно впливати нормальними, цивілізованими механізмами контролю для того, щоб бізнес розумів – що перебувати в тіньовий зоні може бути дорожче, ніж перебувати на "світлі", – розповідає податковий експерт.

Водночас Олена Єременко впевнена, що без зниження податкового навантаження малий і середній бізнес продовжить йти в "тінь".

"Сьогодні ми побачили статистику: 73% всіх найманих працівників в Запорізькій області працюють в малому та середньому бізнесі, і тільки 27% – на великих підприємствах. Більше 50% надходження до місцевих бюджетів – надходження від малого і середнього бізнесу, решта – це не тільки великий бізнес, це і комунальні підприємства, податки від зарплат бюджетників і так далі. На сьогодні економіка тримається на малому і середньому бізнесі. Саме цей бізнес найстійкіший до перепадів і змін. Якщо ми не зменшимо податкове навантаження, вони будуть йти в тінь" , – говорить експерт.

Як пояснили в ДФС, підприємцям, які працюють "в тіні", загрожує штраф – від 25 до 75% від суми податку. Якщо попалися вперше, доведеться заплатити і податок, і штраф в розмірі 25% від того ж податку. Для "рецидивістів" штраф збільшується до 50 і 75% від суми податку.

"Руйнування схем ухилення від оподаткування – один із пріоритетних напрямків діяльності ДФС. Зокрема, введена 2015 року система електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою викорінення в правовому полі передумов функціонування тіньових схем відомство направило до Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України ряд пропозицій про необхідність внесення змін до законодавчих актів", – відповіли на запит" Сегодня.ua "в ДФС.

Нагадаємо, за підрахунками експертів Мінфіну, рівень тіньової економіки в Україні перевищує офіційні дані Міністерства економічного розвитку і торгівлі, згідно з яким тіньова економіка в країні становить 42%. У Міністерстві фінансів повідомляли, що тіньовий бізнес в Україні сягає 67% економіки. За інформацією МЕРТ, рівень тіньової економіки в Україні 2014 року зріс на 7 відсоткових пунктів порівняно з 2013 роком – до 42% від ВВП і став рекордним з 2007 року.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

63642.3

Dogecoin (DOGE)

0.16

Ethereum (ETH)

3483.33

Litecoin (LTC)

90.22

Ripple (XRP)

0.63

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти