Чому в Україні низькі зарплати і пенсії: бізнес йде в "тінь", а держава залишається без грошей

29 серпня 2016, 07:52

Олександр Литвин

Практично половина української економіки перебуває в тіні і більше 60% роботодавців приховують реальні зарплати своїх співробітників

В Україні один з найвищих рівнів тіньової економіки в Європі: бізнес приховує свої доходи, а зарплати виплачуються "в конвертах". В результаті левова частина "бюджетників" живе на "мінімалки", а Пенсійний фонд недоотримує мільярди гривень. Українські експерти впевнені: детінізувати українську економіку можна тільки поборовши корупцію, а бізнес повинен звикати до нових умов роботи. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, чому бізнес працює в тіні і до яких наслідків це призводить.

Реклама

60% підприємств платять зарплати "в конвертах"

40% працюючих українців офіційно отримують мінімальну зарплату, розповідає міністр соцполітики Андрій Рева. Серед них є як ті, хто дійсно живе на "мінімалку", так і ті, хто частину своєї зарплати отримує "в конвертах". І других, судячи з даних ДФС, значно більше. Так, з усіх підприємств, які пройшли перевірку податківців, у 60% реальні зарплати виявилися значно вищими за офіційні. А це означає, що податками обкладалася тільки частина суми.

З кожної зарплати необхідно заплатити 41,5% податків: 22% йде до Пенсійного фонду (ЄСВ), 18% до державного бюджету (ПДФО) і 1,5% військового збору. В результаті мінімізації доходів Пенсійний фонд недоотримує мільярди гривень, а пенсіонери живуть на найнижчі в Європі пенсії. Крім того, в держбюджеті немає коштів, щоб підняти зарплати вчителям, вихователям, медикам. Так, ставка вихователя в дитячому саду в регіонах – 1600 гривень, лікаря – 1800 гривень, а вчителя – 2100.

За підсумками цього року дефіцит в бюджеті Пенсійного фонду досяг 145 мільярдів гривень. "Дірку" доводиться компенсувати за рахунок державного бюджету. "Ці гроші мали бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру", – упевнений Андрій Рева.

"Ці гроші повинні мали бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру", – упевнений міністр Андрій Рева.

Реклама

У Горішніх Плавнях Полтавської області знаходиться одне з найбільших в Україні текстильних виробництв. Зараз тут працюють приватники – у кожного своє невелике підприємство, кілька швачок і оборот до мільйона гривень. Велика частина підприємців реальні доходи приховують, а швеям офіційно платять 1450 гривень – мінімальну зарплату. За фактом швачки заробляють до 5 тисяч гривень.

85855-i_009

Фото: e-reading.club

"Я запитувала своїх швачок. Я готова платити білу зарплату, але вичитувати з неї податки. Я запитую у швачки:" Ми показуємо, – (реальні зарплати. – Авт.)?". Ніхто не погоджується. Їй з зарплатою в 4-5 тисяч гривень потрібно прожити. Це не є гідна зарплата, а взимку у неї до 2 тисяч "комуналка", а у неї діти! Більша половина "розлучена", двоє дітей. Податки-то вони самі платять. А у неї ж двоє дітей, вона одиначка! Така сумна арифметика", – пояснює власниця текстильного виробництва в Горішніх Плавнях Альона.

"Я готова платити білу зарплату, але вичитувати з неї податки. Я питаю у швачки:" Ми показуємо, – (реальні зарплати, – Авт.)? ". Ніхто не погоджується", – розповідає підприємець

Директор департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС Павло Дроняк переконаний: українці, які погоджуються отримувати зарплати в "конвертах", позбавляють себе гідної пенсії в майбутньому. Так, як відомо, розмір пенсії залежить від розміру заробітної плати по відношенню до середньої зарплати по країні. Ті, хто заробляє "мінімалку", ризикують на заслуженому відпочинку отримати мінімальну пенсію (зараз 1130 гривень).

Реклама

Керівник однієї з найбільших в Україні регіональних бізнес-спілок Олена Єременко вважає: єдиний вихід в ситуації, що склалася, – знизити податкове навантаження. Бізнес дійсно працює "в тіні", проте іншого виходу, за словами Олени Єременко, зараз немає.

Підприємствам доводиться боротися за ринки збуту. І найчастіше перемагає той, у кого продукція дешевша. Один з найпростіших способів знизити собівартість виробництва – мінімізувати доходи. Ті, хто працює "по-білому", програють в конкуренції з "сірим" бізнесом.

"Але навіть якщо весь бізнес одночасно почне працювати "по-білому", податки будуть перекладені на собівартість і буде інша проблема – купівельна спроможність низька і якщо це не продукція першої необхідності, люди перестануть її купувати. Сплата "в білу" всіх податків – це зменшення можливості внутрішніх інвестицій, не буде коштів для розширення свого бізнесу. Це все замкнене коло", – пояснює Олена Єременко.

"Але навіть якщо весь бізнес одночасно почне працювати "по-білому", податки будуть перекладені на собівартість і буде інша проблема – купівельна спроможність низька і якщо це не продукція першої необхідності, люди перестануть її купувати", – говорить експерт.

Крім того, як зазначає керівник бізнес-спілки, самі співробітники зацікавлені в низькому офіційному доході – це дозволяє отримувати субсидії.

Бізнес скаржиться: існувати можна тільки приховуючи свої доходи, а експерти говорять про боротьбу з корупцією

Реклама

"Якщо я заплачу всі податки, доведеться звільнити третину співробітників або взагалі закрити контору", – розповідає "Сегодня.ua" один з українських підприємців. За даними статистики, за підсумками першого кварталу цього року тисячі українських великих і середніх підприємств знаходяться в збитках. Частка збиткових підприємств при цьому скоротилася з 46,6% в 1 кварталі 2015-го до 39,7% 2016-го.

Як зазначають в Мінекономрозвитку, найвищий показник "тіні" – у добувній промисловості (62%), фінансовому секторі (61%), переробній промисловості (58%). Бізнесмени намагаються знизити собівартість свого продукту для того, щоб бути конкурентоспроможними на внутрішньому ринку.

85855-i_003

Фото: e-reading.club

Для того, щоб не допустити збитків, бізнес скорочує свої витрати за рахунок податків. Гендиректор аудиторської компанії "Бейкер Тіллі Україна" Олександр Почкун вважає, що в ситуації, що склалася, просто знизити податки – недостатня міра. За словами експерта, необхідно боротися з корупцією і створити ефективні механізми впливу на бізнес.

"Це елемент довіри до держави, чим вища довіра до держави, тим нижче тіньова економіка. Я не схильний пов'язувати тіньову економіку з питанням виживання підприємств. На бізнес потрібно впливати нормальними, цивілізованими механізмами контролю для того, щоб бізнес розумів – що перебувати в тіньовий зоні може бути дорожче, ніж перебувати на "світлі", – розповідає податковий експерт.

"На бізнес потрібно впливати нормальними, цивілізованими механізмами контролю для того, щоб бізнес розумів – що перебувати в тіньовий зоні може бути дорожче, ніж перебувати на "світлі", – розповідає податковий експерт.

Водночас Олена Єременко впевнена, що без зниження податкового навантаження малий і середній бізнес продовжить йти в "тінь".

"Сьогодні ми побачили статистику: 73% всіх найманих працівників в Запорізькій області працюють в малому та середньому бізнесі, і тільки 27% – на великих підприємствах. Більше 50% надходження до місцевих бюджетів – надходження від малого і середнього бізнесу, решта – це не тільки великий бізнес, це і комунальні підприємства, податки від зарплат бюджетників і так далі. На сьогодні економіка тримається на малому і середньому бізнесі. Саме цей бізнес найстійкіший до перепадів і змін. Якщо ми не зменшимо податкове навантаження, вони будуть йти в тінь" , – говорить експерт.

Як пояснили в ДФС, підприємцям, які працюють "в тіні", загрожує штраф – від 25 до 75% від суми податку. Якщо попалися вперше, доведеться заплатити і податок, і штраф в розмірі 25% від того ж податку. Для "рецидивістів" штраф збільшується до 50 і 75% від суми податку.

"Руйнування схем ухилення від оподаткування – один із пріоритетних напрямків діяльності ДФС. Зокрема, введена 2015 року система електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою викорінення в правовому полі передумов функціонування тіньових схем відомство направило до Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України ряд пропозицій про необхідність внесення змін до законодавчих актів", – відповіли на запит" Сегодня.ua "в ДФС.

Нагадаємо, за підрахунками експертів Мінфіну, рівень тіньової економіки в Україні перевищує офіційні дані Міністерства економічного розвитку і торгівлі, згідно з яким тіньова економіка в країні становить 42%. У Міністерстві фінансів повідомляли, що тіньовий бізнес в Україні сягає 67% економіки. За інформацією МЕРТ, рівень тіньової економіки в Україні 2014 року зріс на 7 відсоткових пунктів порівняно з 2013 роком – до 42% від ВВП і став рекордним з 2007 року.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти