Пенсії, кредити, податки, обмін валют: що змінилося за тиждень

Всі подробиці про податкові канікули і пільги по кредитах

Чому ПриватБанк перестав продавати у відділеннях валюту і кому саме з пенсіонерів доплатять тисячу – читайте ТОП-5 економічних новин тижня, що минає, у спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Через пандемію коронавірусу в Україні без роботи можуть залишитися близько півмільйона людей

В Україні без роботи внаслідко кризиможуть залишитися від 170 до 500 тисяч чоловік. Таку оцінку зробив економіст, ексміністр економіки Тимофій Милованов.

Реклама

"У Китаї безробіття зросло за місяць на 1% – до 6,2%. В Україні безробіття приблизно 8,6%, що становить близько 1,5 млн осіб. Якщо безробіття зросте так само, як в Китаї – на 1%, це буде означати, що 170 тисяч осіб втратять роботу", – написав Милованов в Facebook.

За його словами, найбільш уразливими до втрати роботи під час кризи є люди без офіційного працевлаштування.

"У Китаї таких приблизно 291 млн осіб. В Україні це близько 20% від загальної кількості працівників, або 3,4 млн осіб. З них 22-23% працюють в сферах торгівлі, дрібного ремонту, харчування, готелів і транспорту. Тобто приблизно 700 тисяч осіб", – зазначив Милованов.

Реклама

Чверть або половину таких співробітників можуть звільнити під час кризи.

"Дійсно, в Китаї, за опитуванням рекрутингового агентства Zhaopin.com, 40% робітників працюють в нормальних умовах, 25% втратили роботу, 17% не отримують зарплату, а 20% мають затримку з зарплатою. Тому припущення, що роботу втратять від чверті до половини неформально зайнятих працівників в найбільш уразливих галузях, може бути прийнято як обгрунтоване і консервативне", – додав Милованов.

При такому сценарії це буде від 175 до 350 тисяч чоловік.

Зеленський пообіцяв швидку індексацію пенсій і одноразову виплату пенсіонерам

Реклама

З 1 квітня 2020 року уряд буде готовий виплатити додаткову 1 тис. гривеньтим українцям, які отримують пенсію менше 5 тисяч гривень. Таку заяву зробив президент України Володимир Зеленський.

"Крім цього, з 1 травня 2020 року буде проведена індексація пенсій", – сказав глава держави.

Нагадаємо, раніше сайт "Сьогодні" писав про те, що під час всеукраїнського тритижневого карантину пенсіонери можуть скористатися онлайн-сервісамивеб-порталу Пенсійного фонду. А в "Укрпошті" розповіли, що пенсіонери, яким в період епідемії краще утриматися від відвідування громадських місць, зможуть отримати пенсії з доставкою додому, а також матимуть можливість оплатити комунальні послуги не виходячи з дому.

ПриватБанк зупинив готівковий обмін валют

Незважаючи на те, що Національний банк України (НБУ) не планує запроваджувати валютні обмеження, державний ПриватБанк ухвалив рішення перевести обмін валют в онлайн-режим. Про це повідомила пресслужба фінансової установи. Починаючи з 18 березня, купити або продати іноземну валюту в Приватбанку можна тільки онлайн (в мобільному банку Privat24 або в веб-версії "Приват24"), а також через термінали самообслуговування.

"Пріоритет онлайн валютообмінних операцій запроваджується для безпеки клієнтів в період карантинних заходів проти коронавірусу і до моменту відновлення міжнародного авіасполучення і поставок в Україну валютних банкнот з-за кордону", – пояснили в банку.

Втім, деякі українці зможуть "здобути" готівкову валюту в Приватбанку. Виняток зробили для тих, хто тримає в "Приваті" валютні депозити. Якщо термін дії такого вкладу добігає кінця, банк видасть гроші готівкою, але лише за попереднім замовленням.

"Будь-які операції з готівковою гривнею як в касах банку, так і в мережі банкоматів проводяться в звичайному режимі" , – уточнили в "Приваті".

Українським банкам дозволили ввести пільги за кредитами

Національний банк України (НБУ) дозволив банкам на період введеного в Україні карантинунадавати клієнтам пільгові умови з обслуговування кредитів. Йдеться про ті позики, які були чинними станом на вечір 7 березня 2020 року. Про це повідомила пресслужба НБУ.

"Клієнти нервують і просять реальних підходів до реструктуризації. Починайте роботу вже зараз. Приклади реструктуризації і застосування пільгового режиму в наших нормативно-правових актах, зокрема в постанові № 97. Підхід може бути індивідуальним у випадку з корпоративними позичальниками і стандартним у випадку з роздрібними", – заявила перша заступник голови НБУ Катерина Рожкова під час наради з топ-менеджерами найбільших українських банків.

За словами Рожкової, надзвичайно важливою в нинішніх умовах є боротьба з панікою через коронавірус, в зв'язку з чим вона рекомендує банкам відмовитися від застосування будь-яких обмежень.

"Ми проти обмежень. Замість обмежень повинна бути здорова комунікація з клієнтом. Банки також повинні регулярно підкріплювати готівкою банкомати і забезпечити роботу відділень у всіх регіонах, особливо це стосується найбільших банків" , – підкреслила вона.

Також Рожкова нагадала, що Верховна Рада за ініціативою Нацбанку вже заборонила банкам нараховувати штрафи і пені за прострочення споживчого кредиту в період з 1 березня по 30 квітня.

Парламент ухвалив закон про податкові канікули: що ним передбачено

Пандемія коронавірусу внесла значні корективи в роботу багатьох українських підприємств, які змушені дотримуватися правил всеукраїнського карантину.

Обмежувальні заходи завдадуть збитків бізнесу, у багатьох людей знизиться рівень доходів, хтось зовсім позбудеться роботи і заробітку.

Ряд поступок бізнесу з боку держави передбачені законопроєктом №3219 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який був остаточно проголосований 17 березня. Відповідно до цього закону:

 • Тимчасово, на період епідемії, звільнені від ввізного мита і ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів, медичного обладнання, які можуть використовуватися для лікування коронавирусной хвороби. Перелік товарів, які звільняються від ПДВ, повинен підготувати Кабмін.
 • Тимчасово, на період епідемії, товари, роботи і послуги, необхідні для боротьби з епідемією, не обов'язково повинні закуповуватися через електронні системи.
 • На час карантину, встановленого Кабміном, працівників можна відправляти в неоплачувану відпустку, якай не обмежується 15 календарними днями. Це не є порушенням трудового законодавства.
 • У зв'язку з карантином термін подачі декларацій чиновниками продовжений до 1 червня.
 • За порушення податкового законодавства в період з 1 березня по 31 травня 2020 року штрафні санкції не застосовуються (за винятком порушень за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного страхування, порушень відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, порушень правил обліку, виробництва та обігу спирту і палива, порушень нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизів, ренти). За період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а та, що нарахована, підлягає списанню.
 • З 18 березня по 31 травня вводиться мораторій на всі перевірки (документальні та фактичні) – крім документальних перевірок в разі подачі заяв на повернення ПДВ. Також припиняються перевірки, які були розпочаті до 18 березня, але не встигли завершитися, і призупиняється відлік строків давності щодо подання декларацій, податкових розрахунків та ін., Передбачених ст. 102 Податкового кодексу.
 • Для всіх платників податків, зобов'язаних подавати податкові декларації, термін подачі декларацій цього року відсувається до 1 липня.
 • Фізособи, які повинні були самостійно сплатити суму податкового зобов'язання до 1 серпня, зможуть це зробити до 1 жовтня 2020 роки без будь-яких штрафних санкцій.
 • З 1 березня по 30 квітня 2020 роки не нараховується і не повинна бути сплачена плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності). Ці зміни можуть бути відображені у раніше поданих податкових деклараціях.
 • З 1 березня по 30 квітня фізичні та юридичні особи звільняються від нарахування та сплати податку на нерухомість. Це також можна відобразити в уточнюючій податковій декларації.
 • Звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску з 1 березня до 30 квітня фізичні особи-підприємці (зокрема, "спрощенці"), самозайняті особи (вчені, літератори, артисти, медики, юристи та ін.), фермери. При цьому буде вважатися, що вони за ці місяці сплатили мінімальний єдиний податок.
 • Не застосовуються штрафні санкції з 1 березня по 30 квітня за такі порушення, як несвоєчасна або неповна сплата єдиного податку, несвоєчасне подання звітності до податкової.
 • З 18 березня по 18 травня 2020 роки не проводяться перевірки щодо ЄСВ і не нараховується пеня.
 • Обов'язкове введення РРО (реєстраторів розрахункових операцій), в тому числі програмних РРО, заплановане з 1 жовтня 2020 року, відкладається до 1 січня 2021 року. А для підприємців 2-4 груп з річним доходом менше 1 млн грн – до 1 квітня 2021 року.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти