Проблемна реформа: що потрібно знати про мораторій на продаж землі

Скасування мораторію на землю може привести до розквіту агробізнесу та банківського сектора. Головне – грамотно прописати закон

20 грудня в Україні в десятий раз продовжили мораторій на землю: Рада вирішила залишити в силі формальну заборону на продаж земель сільгосппризначення . " За " проголосував 231 депутат при мінімально необхідних 226 голосах .

Реклама

Спочатку в парламент вносилося 16 законопроектів про мораторій на продаж землі . У них депутати пропонували відкласти питання до 2024 або 2030 року, ввести " вічний " мораторій або дозволити створення ринку землі тільки після Всеукраїнського референдуму .

Рішення про продовження мораторію є чисто політичним , адже згідно з поточною редакцією Земельного кодексу , покупка – продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні все одно не допускається до вступу в силу закону " Про обіг земель " . Втім , як пояснили в Мінагропроді , навіть після прийняття цього закону для запуску ринку землі в Україні знадобиться два роки , тому рішення про продовження мораторію на землю , по суті , нічого не змінює .

Нагадаємо , що ще в травні 2018 року президент України Петро Порошенко знову заявив про необхідність вирішити земельне питання , тому що скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення є однією з вимог ключового кредитора України – Міжнародного валютного фонду , і прописана в коаліційній угоді . Однак ніяких термінів глава держави не назвав .

Реклама

Про те , як розвивалася епопея з українським земельним питанням , читайте в спеціальному матеріалі сайту " Сегодня" .

Перекладали відповідальність

Земельній реформі в Україні трохи менше , ніж українській Незалежності : це питання влада не може вирішити з 1991 року . Для того , щоб створити в країні інфраструктуру ринку землі і забезпечити нормативне врегулювання земельних відносин , як тимчасовий захід 18 січня 2001 року Верховною Радою України був прийнятий закон № 2242- III , який увійшов в новітню історію України як мораторій на продаж сільгоспземлі .

Відповідно до закону , до прийняття Земельного кодексу власники паїв не можуть продавати , дарувати або іншим чином відчужувати земельні ділянки – проте зможуть передавати їх у спадок і продавати для державних і громадських потреб . Мораторій діятиме до тих пір , поки парламент не прийме закон " Про обіг земель " .

Реклама

Передбачалося , що мораторій діятиме до 2005 року, але для депутатів " тимчасовий захід " – поняття непевне . Дію тимчасової заборони продовжували 10 разів – в 2004, 2006 , 2008, 2010 , 2011, 2012 , 2015 року, 2016 2017 і 2018 роках . І тільки в 2016 році уряд вперше чітко задекларував необхідність зняття мораторію , але так і не зняв його . На необхідності розробки законодавства для запуску і функціонування ринку землі не раз наполягав президент Порошенко .

Коли в черговий раз Рада продовжила мораторій на продаж землі10 листопада 2015 року, однією з проблем , чому не вдається швидко підготувати і прийняти необхідні закони , депутати називали незавершеність процесу створення земельного кадастру . За словами глави Держгеокадастру Максима Мартинюка , на той момент державний земельний кадастр був заповнений лише на 11 % . Для завершення інвентаризації земель необхідно було близько 2,5 млрд грн.

При цьому офіційно повідомлялося , що з 1 січня 2013 року в Україні запрацював електронний земельний кадастр , в якому міститься інформація про 50 млн ділянок . Але як завжди , він вимагав доопрацювання і по факту був марним .

Серед інших проблем була відсутність в країні Земельного банку і Аграрної біржі .

Профільний комітет ВР " відфутболив " розробку закону " Про обіг земель " , який повинен був бути готовий до 1 березня 2016 року, Кабінету міністрів , а той передав естафету Мінекономрозвитку і МінАПК . Але віз , як то кажуть , і нині там .

  "За" і "проти" земельної реформи

Гарячі дискусії навколо мораторію зокрема і українського ринку землі в цілому киплять вже багато років . Якщо підсумувати всі " за " і " проти " , то виходить приблизно така картина .

Якщо не брати до уваги аргументи тих супротивників мораторію , які спочатку виступають проти приватної власності на землю , досить серйозний аргумент " проти " полягає в тому , що після зняття мораторію частина сільгоспземель дістанеться забудовникам . Тим часом , це легко зробити в обхід мораторію , після зміни цільового призначення земель .

Більш прогресивна думка передбачає заморозити питання на кілька років з тієї причини , що зараз недостатньо висока ціна землі . Тим часом , експерти вказують на те , що мінімальну ціну продажу можна закріпити законодавчо : світовий досвід показує , що ціна на землю починає рости саме після того , як починає працювати земельний ринок . Власне , для того і потрібен закон " Про обіг земель " , щоб чітко визначити правила гри на ринку .

Так , в законі повинно бути чітко визначено , хто саме має право купувати землю , які будуть обмеження на максимальний розмір земельного банку , кому дається пріоритетне право на покупку – нинішнім орендарям або місцевим властям , які заходи будуть введені для зменшення інтересу до спекуляцій землею і так далі .

Як ринок землі зможе змінити життя українців?Головними позитивними моментами від скасування заборони на продаж сільгоспземлі екс – член аграрного комітету ВР Михайло Апостол , експерт агроринку Олексій Катюха і президент Украналітцентру Олександр Охріменко вважають:

 • Мільярдні суми за продані паї витягнуть з убогості село , оскільки старі люди одержать капітал , який можна буде покласти в банк під відсотки;
 • За рахунок впровадження передових технологій виросте врожайність і рівень кваліфікації аграріїв;
 • За рахунок сплати податків покращиться інвестклімат і доходи бюджету;
 • З'являться нові робочі місця , в свою чергу – припиниться відтік молоді з села;

При цьому Охріменко зазначає , що продаж паїв – справа добровільна , але треба ввести штрафи для їхніх власників за те , що вони не обробляють землю . Альтернатива самостійного господарювання – оренда або продаж .

Крім того, виграє банківська система і економіка в цілому, адже в оборот будуть введені нові активи вартістю в десятки мільярдів доларів, під які учасники ринку зможуть брати кредити.

Останнім питанням особливо стурбований Міжнародний валютний фонд. Глава місії МВФ в Україні Рон ван Руден особливо підкреслив, що заборона на продаж "заважає повноцінному розвитку сільгоспсектору і використанню землі під заставу для кредитів".

Закономірне питання: хто втратить? Найбільше втратять нинішні орендарі, які зараз сплачують відносно невисоку орендну плату і мають сильну позицію при переговорах з власниками землі.

Також відкриття ринку невигідно агрохолдингам, яким можуть не дозволити володіти такою ж кількістю землі, як вони зараз орендують. Втім, у них залишиться можливість орендувати землю, хоча вартість цієї оренди неминуче зросте
.

Ринок запрацює через два-три роки після прийняття закону

Залишається маленький питання – як це зробити . У жовтні 2016 року Світовий банк оприлюднив рекомендації щодо земельної реформи для України . Так, зняття мораторію не вирішить всіх проблем України в земельній сфері – йдеться в звіті.Причина проста : можливість здійснювати транзакції буде обмежена відносно малою частиною земельних ділянок.

З експертами Світового банку солідарний в.о. міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк , який пояснив, чому ринок землі в Україні запрацює ще не скоро мінімум через два роки після прийняття закону " Про обіг земель " .

"Я впевнений , що повинно пройти мінімум два роки від публікації закону до часу , коли він вступить в силу . За ці два роки або більше весь бізнес повинен ознайомитися з правилами , акумулювати ресурси ( ті , хто хоче направити їх на викуп землі ) або зміцнити свої договори оренди ( ті , хто не планує викуповувати свій земельний банк ) – одним словом , підготуватися . А постійно продовжуючи мораторій , ми відтягаємо час запуску ринку землі , оскільки з моменту прийняття закону про обіг земель потрібно чекати ще два – три роки", – сказав Мартинюк.

Але якщо говорити про довгострокову перспективу до трьох років , то Світовий банк рекомендував українському уряду наступні кроки .

 • відкрити ринок приватних земель сільськогосподарського призначення з можливим обмеженням на максимальний розмір індивідуальної власності і на доступ юридичних осіб та іноземних резидентів на перехідний період в 3-5 років;
 • децентралізований підхід до скасування мораторію;
 • дерегуляцію орендних угод;
 • поліпшення захисту прав орендарів та власників земельних ділянок шляхом поліпшення реєстрації прав оренди земельних ділянок;
 • спрощення процедур виправлення помилок в кадастрових і реєстрових записах;
 • поліпшення кадастрової реєстрації земель державної та комунальної власності.

  Мораторій обмежив 96% ринку

Згідно із законодавством , під мораторій підпадають такі категорії земель :

 • сільськогосподарські угіддя в державній і комунальній власності – 10,5 млн га;
 • несільськогосподарські угіддя в державній і комунальній власності – 1,3 млн га;
 • незатребувані паї – 16 тис . га;
 • земельні частки ( паї ) – 27,5 млн га , передані у власність 6,92 млн громадян;
 • сільськогосподарські землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у власності ( у юридичних осіб їх близько 1 млн га і у населення близько 500 тис . га).

З 41,6 млн га всіх сільськогосподарських угідь України 30,8 млн га зараз знаходяться в приватній власності .

Мораторій на продаж землі істотно обмежує ринок для 96% сільськогосподарських земель, йдеться в дослідженні проекту "Підтримка реформ в сільському господарстві та земельних відносинах в Україні".

Законодавство дозволяє власникам паїв здавати їх в оренду, обмінювати на іншу земельну ділянку, а також залишити у спадок. У той же час їм забороняється продавати свої ділянки, змінювати їх цільове призначення, вносити право на земельну частку до статутних капіталів господарських товариств і передавати в заставу.

Багато складнощів з успадкуванням паїв: за офіційними даними, на кінець 2015 роки 9 650 земельних ділянок загальною площею 3 502 га належали померлим людям. Втім, експерти кажуть, що насправді таких ділянок на один-два порядки більше.

На цьому тлі в країні давно і успішно існує тіньовий ринок землі. За підтримки корумпованих чиновників "фахівці" досить легко фактично продають і купують сільгоспземлі
.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51612.14

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum (ETH)

3018.83

Litecoin (LTC)

69.89

Ripple (XRP)

0.55

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти