"Цей рік треба пережити": економічний прогноз на 2019 рік від бізнесу

31 січня 2019, 07:49

Олександра Романюк Олександра Романюк

Європейська бізнес-асоціація презентувала "Глобальний огляд економіки України 2019"

Український бізнес вважає, що новий рік буде одним з найскладніших за останній час в економічному плані, проте якихось глобальних провалів, обвалів і катастроф не прогнозують.

"Цей рік треба пережити. Він включає в себе дуже негарну комбінацію: уповільнення світових темпів зростання, несприятливу ситуацію на ринках капіталу плюс великі виплати за зовнішнім боргом", – так охарактеризувала основні проблеми 2019-го гендиректор ING Bank Ukraine Саїда Джарболова.

Реклама

Ще одним визначальним фактором, хоча і не економічного характеру, багато спікерів називали подвійні вибори, що мають відбутися в Україні, – спочатку президентські, а потім парламентські.

"Вибори – це нестабільність і нерозуміння, яка у нас завтра складатиметься ситуація. І це, звичайно ж, турбує бізнес", – зазначила, наприклад, гендиректор International Finance Corporation Олена Волошина.

Економіка України досить закрита і експортно орієнтована, тобто багато в чому економічна ситуація у нас залежить від ситуації на світових ринках. А там цього року очікується підвищена турбулентність і загальне зниження темпів економічного зростання. Причому Світовий банк погіршив свій загальний прогноз зростання світового ВВП буквально днями з 3 до 2,9%. На думку бізнесу, не вдасться зберегти досягнення 2018 року (+3% ВВП) і Україні.

До того ж всі ці досить "свіжі" негативні фактори накладатимуться на "старі", традиційні для України проблеми, серед яких учасники форуму особливо виділяли високий рівень тіньової економіки та велику міграцію трудових ресурсів.

Втім, як зазначила гендиректор Mastercard Europe SA Інга Андрєєва, криза для українців – явище зовсім не нове.

"Рік буде дійсно складний. Але нам не звикати жити в таких умовах, і мені здається, якийсь імунітет у нас вже є", – сказала вона.

Тим більше, незважаючи на загальну складну ситуацію, особливих колапсів типу чергового банкопаду, гучних банкрутств або гіперінфляції експерти від бізнесу не очікують.

"Колосального обвалу гривні ми не чекаємо 2019 року. Ми не думаємо, що буде колапс. Гіпотетично таке може статися, якщо почнеться друкування грошей. Але тоді він, якщо і почнеться, то 2020 року", – "втішила" Саїда Джарболова.

Макропоказники від бізнесу

Президент Європейської бізнес-асоціації, голова "Драгон Капітал" Томаш Фіала спрогнозував, що зростання ВВП України 2019 року сповільниться до 2,5%, але ті галузі, які рухали економіку 2018-го, втримаються на плаву і навіть продовжать розвиватися. В першу чергу це стосується ринку товарів народного споживання, реклами і нерухомості, які торік зросли на 20% і вище. А ось сільське господарство, можливо, трохи просяде. Принаймні торішніх 8% приросту 2019-гоу експерти "Драгон Капітал" не чекають.

Інфляція, на думку Томаша Фіала, повинна сповільнитися, але не так сильно, як прогнозують в уряді. На сьогодні офіційний прогноз становить 6,5% до кінця року. Томаш Фіала вважає вірогіднішою цифру в 7,5%.

Також бізнес очікує, що для пожвавлення економіки, з огляду на досить складні умови, Нацбанк піде на зниження облікової ставки з нинішніх 18% принаймні до 16 або навіть 15%.

Серйозних інвестицій в українську економіку нинішнього року також не варто очікувати, вважають експерти. Як сказала Саїда Джарболова, "інвестори можуть перетравити досить великий ризик, чесно кажучи. Якщо вони бачать прибутковість від інвестицій. Але якщо в країні ВВП зростає на 3% – це нехороша інвестиційна історія". Тому 2019-го штовхатимуть економіку вперед, як і раніше, споживачі. Як вже зможуть, враховуючи рівень доходів.

Врятувати країну можуть "гроші з-під матраців"

Реклама

Бізнес практично одностайний на думці, що активність реформ 2019 року сильно загальмується. Однак складний період – вдалий час, щоб проводити підготовку майбутніх реформ, говорили виступаючі.

Крім того, багато відзначали, що Україна неефективно використовує свій власний резерв – "гроші під матрацами".

"Потрібно було б подумати, як залучити гроші, які знаходяться поза банківською системою. Яким чином повернути їх до банківського сектору. Тому що вони насправді сумірні з тими сумами, які ми намагаємося запозичувати. Якщо ми знайдемо, яким чином змусити їх запрацювати в реальному, правильної економіці, то це нам допоможе", – заявила, наприклад, Олена Волошина.

Саїда Джарболова, в свою чергу, зауважила, що офіційний грошовий ринок, тобто гроші, які працюють на економіку, а не лежать без діла в вигляді заощаджень громадян, 2019 року може навіть скоротитися, оскільки перед виборами занепокоєння в суспільстві наростає, а в такі моменти люди намагаються тримати свої гроші "при собі".

"Будь-яка зміна очікувань щодо курсу гривні починає викликати дуже велику волатильність на цьому ринку. А 2019 року, найімовірніше, ця ситуація може погіршитися у зв'язку з виборами і негативними очікуваннями", – сказала вона.

У той же час повернення грошей до банківського сектора експерт вважає одним із пріоритетних завдань для уряду найближчим часом.

"З моєї точки зору, почати потрібно з створення внутрішнього ринку капіталу, який зараз практично відсутній. Зараз в Україні в сукупності в системі знаходиться десь 100 мільйонів доларів. А грошей "під матрацами", як сьогодні сказав мій колега, налічується близько 400 мільярдів гривень. На це піде час, але цим треба займатися, щоб в якийсь момент перестати розраховувати на МВФ і мати можливість фінансувати вже не просто оборотний капітал, а капітальні інвестиції за рахунок власного", – рекомендує гендиректор українського ING Bank.

Як утриматися на плаву

Експерти від бізнесу не рекомендують підприємцям проблемного 2019 року затівати грандіозні реформи. Однак саме час закладати ґрунт для реформ майбутніх і підвищувати ефективність свого бізнесу.

"Стратегія, яку я б сьогодні рекомендувала всім, включаючи свою власну організацію, – це те, що називається halt afloat, тобто утриматися на плаву. Це головне завдання на цей рік і для уряду. Потрібно утримати незалежність Національного банку, продовжувати реформи там, де вони можливі, де вже розпочато: в банківській сфері, газовому секторі і т.д. А там, де це неможливо або складно – потрібно закласти основи майбутніх реформ", – радить Інга Андрєєва.

Серед першочергових називалися земельна реформа (яка має на увазі, серед іншого, скасування мораторію на продаж землі) і закон про концесії, а також стратегія щодо збереження та повернення до України робочої сили, причому без заборонних заходів.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав про важливі нововведення для гаманців українців 2019 року.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти