Ціна російської агресії: в Україні намагаються порахувати збитки

15 червня 2018, 07:37

Олександра Романюк Олександра Романюк

Площі постраждалих від російської агресії територій на півдні та на сході України приблизно рівні

Тривають спроби оцінити розмір матеріального збитку, який завдала Україні Росія анексувавши Крим і окупувавши частину Донбасу. Днями компанія "Atlantic Council Eurasia Center" презентувала своє дослідження на цю тему під назвою "Ціна Кремлівської агресії в Україні: матеріальний вимір". Загальна сума збитку, за оцінками компанії, склала близько 100 млрд доларів.

Чотири ВВП

Реклама

Пояснюючи, як підраховуються завдані Україні збитки, старший науковий співробітник "Eurasia Center Atlantic Council" Андерс Аслунд розповів, що за основу брався метод відомого економіста Томаса Пікетті.

"У своїй знаменитій книзі" Капітал в XXI столітті "Тома Пікетті пише, що загальна вартість активів за останні 140 років в середньому становить трохи більше чотирьох ВВП для Європи. Це також найпростіша і найширша міра втрат, які зазнала Україна: помножити частку ВВП, яку втратила Україна, на чотири", – говорить Аслунд.

За наявними даними на довоєнний 2013 рік частка Донбасу становила 10% українського ВВП, частка Криму – 3,7%. Значить, в загальному з втратою Криму і частини Донбасу Україна втратила 13,7% ВВП.

Розмір ВВП України в 2013 році, за оцінками Міжнародного валютного фонду, становив 179,6 млрд доларів США. Обчислюємо 13,7% від цієї суми і множимо на 4 – виходить 98,4 млрд доларів, тобто, майже 100 млрд дол.  

Реклама

1_12

За оцінками українського уряду, Україна через агресію Росії  втратила більше 16% ВВП . Про це буквально днями заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Тобто сума збитків, якщо вважати за методом Пікетті, може становити 115 млрд доларів .

Збитки людей не враховували

Однак Андерс Аслунд визнав, що цей метод не дозволяє оцінити всі аспекти матеріального збитку. У цю суму фактично входять втрати України тільки за такими напрямками:

  • - Активи України, конфісковані Росією.
  • - Об'єкти нерухомості, зруйновані війною – як державні, так і належать приватним юридичним особам.
  • - Вартість сільськогосподарських земель.
  • - Змінилися торгові потоки: економічні санкції Росії проти України, які поступово вводилися з літа 2013 року, різко скоротився через війну потік прямих інвестицій в економіку України та ін.
  • - Економічні втрати України, в тому числі від порушених систем енергетики, видобутку природного газу та інших.
  • - Втрата банківських активів.

Таким чином, в ці 100 млрд не були майнові втрати приватних осіб, різноплановий збиток, нанесений людям, змушеним залишити свої будинки (внутрішньо переміщеним особам), витрати держави на виплати матеріальної допомоги біженцям та інші бюджетні витрати , пов'язані з агресією Росії проти нашої країни. Не увійшли до загальної суми також зростаючі військові витрати України та людські втрати.  

Деякі суми із 100 мільярдів

Найбільшими за сумою втратами в окупованому Криму аналітики називають газові активи. Вартість активів "Чорноморнафтогазу", що мав 18 газових родовищ в Криму і добував 1,6 млрд кубометрів газу на рік, окупанти оцінили в 1 мільярд доларів. І ця сума здається експертам заниженою. А недоотриманий Україною газ можна приплюсувати до суми втрат окремо.

Реклама

Втрати "Нафтогазу" на піку цін оцінювалися в 30-40 млрд доларів на рік. Зараз, після падіння цін, компанія виставила позов до російських загарбників позов на 7 млрд доларів.

Втрачені активи "Крименерго" – це ще 2 млрд доларів.

Вартість втрачених Україною сільськогосподарських земель – понад 1,5 млн гектарів – в поточних, кризових цінах становить 1,8 млрд доларів.

Втрачені Україною гроші, тобто банківські активи, що залишилися на анексованих і окупованих Росією територіях, – це ще до 1,9 млрд доларів.

Аналітики "Eurasia Center Atlantic Council" підрахували, що Україна втратила 5 тисяч об'єктів нерухомості , які були захоплені або пошкоджені окупантами. Вартість знищеної ними інфраструктури тільки на Донбасі складає близько 9,5 млрд доларів .

За іншими оцінками, тільки нерухомості в Криму втрачено на 40 млрд доларів

Реклама

Це не перша спроба оцінити загальні збитки України від російської агресії. У минулому році на прохання Міністерства юстиції України підрахунком збитків займалася українська Гільдія оцінювачів. Правда, вони підраховували збитки тільки від анексії Криму. Причому до цієї суми увійшло ще менше складових, ніж до суми від "Atlantic Council". По суті, тільки збитки державних структур , в тому числі археологічну спадщину.

Висновок оцінювачів – втрати України в Криму становлять 1,08 трильйона гривень, або 41,5 млрд доларів . Про це розповідав прокурор АРК Гюндуз Мамедов.

Зараз проводиться експертиза цієї оцінки.

"Прокуратурою АРК здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні за фактом захоплення будівель та споруд, які забезпечують діяльність органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян на території Криму. В ході досудового розслідування 19 вересня 2017 року була призначена судово-економічна експертиза для визначення розміру матеріальних збитків. До неї були залучені експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. За станом на 13 червня 2018 року експертиза триває, її висновок в прокуратуру АРК ще не надходив", – розповіла сайту "Сегодня" прес-секретар прокуратури АРК Тетяна Тихончик.

Якщо висновки оцінювачів підтвердяться, загальна сума збитків України може виявитися набагато більшою.

Нагадаємо, площа Криму складає близько 27 тис. кв. м, площа окупованої території Донбасу – близько 18 тис. кв. км. Плюс, внаслідок військових дій зруйнована інфраструктура на прифронтовій території Донбасу, яка контролюється Україною. Тобто площі постраждалих від російської агресії територій на півдні та на сході України приблизно рівні . А значить, можна припустити, що втрати від втрати нерухомості на Донбасі, за методикою українських оцінювачів, виявляться не меншою, ніж в Криму.

Якщо ж приплюсувати сюди бізнес-втрати і особисті втрати людей – сума збитку, яка може фігурувати в міжнародних судах і яку Україна має право вимагати від Росії, може зрости в кілька разів і складе не одну сотню мільярдів доларів.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти