Фінансовий ринок України чекає велика "чистка" – експерти

24 липня 2015, 08:35

Небанківські установи отримають нову систему регулювання та контролю

Нацкомісія, що здійснює регулювання ринків фінансових послуг, буде працювати тільки до 1 січня 2016 року. Про це йдеться в президентському законопроекті № 2413а. Після цього її функції будуть розділені між Нацбанком і Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку. Зокрема, НКЦПФР візьме шефство над фондами – недержавними пенсійними, облігацій нерухомості та фінансування будівництва, емітентами іпотечних сертифікатів та довірчими товариствами, пише FinMaidan.

Реклама

Всі інші учасники небанківського фінансового ринку – страхові, фінансові, лізингові, факторингові компанії, кредитні спілки, бюро кредитних історій, ломбарди, адміністратори покупок в групах – перейдуть під контроль НБУ. Правління Нацбанку буде розширено з шести до семи осіб: новий заступник, ймовірно, буде курирувати ці ринки.

Влада заговорила про ліквідацію Нацкомфінпослуг в кінці 2014 року, тому учасники фінансового ринку вже морально підготувалися до прийдешніх змін. Спочатку йшлося навіть про створення мегарегулятора з двох комісій і НБУ, але НКЦПФР пощадили.

Великої "чистки" ринку не уникнути, кажуть експерти.

"Небанківський сектор повинен стати джерелом довгих грошей для економіки, а для цього на ринку повинні працювати тільки стійкі компанії. Залишаться тільки ті страховики, чиї акціонери готові розвивати свої активи і вкладати в них кошти. Хто не готовий – повинен буде піти з ринку", – вважає генеральний директор Української федерації страхування Галина Третьякова.

Реклама

Піти доведеться, найімовірніше, і компаніям, які не розкриють структуру власності і не покажуть бенефіціарів. Зараз існує більше 400 страховиків, з яких реальну діяльність ведуть не більше сотні.

В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники
В тренді
Купити полуницю авансом. Скільки коштує українська ягода з теплиці та з грядки?

Зміни очікуються і на ринку кредитної кооперації. "Очевидно, що вимоги до нас будуть посилюватися, а умови роботи будуть дорожчати. А це означає, що невеликим кредитним спілкам доведеться піти з ринку. Хоча президент неодноразово заявляв, що ринок кредитної кооперації потрібно розвивати і підтримувати, але поки на практиці ми цього не бачимо і не відчуваємо", – нарікає президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Вікторія Волковська.

Ще до цієї реформи на базі спілок з капіталом понад 12 млн грн пропонувалося створити кооперативні банки і перевести їх під контроль НБУ. Більш дрібні союзи повинні були позбутися можливості залучати депозити і залишитися під контролем Нацкомфінпослуг. НБУ може "згадати" про ці пропозиції знову, щоб змусити союзи укрупнюватися.

"У документі є моменти, які, сподіваюся, будуть виправлені на етапі прийняття. Наприклад, держслужбовці не можуть бути членами кредитних спілок. Це не зовсім логічно", – вважає Волковська.

Більш того, учасники небанківського фінринку просять передбачити перехідний період, щоб несподіваного не оказалться без ліцензій або із занадто жорсткими новими правилами нагляду. "Він повинен бути не менше шести місяців, а ще краще – рік. Це час потрібно не тільки Нацбанку, щоб внести зміни у свої нормативно-правові акти, а й нам, щоб адаптуватися до роботи в нових умовах", – говорить Волковська.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти