Україна отримала перший транш кредиту від МВФ

Уряд просив десять мільярдів доларів, але отримав удвічі менше

Для вирішення проблем державі потрібні гроші. Україна їх отримала. Не всі відразу і на жорстких умовах проведення реформ і виконання вимог. Але все таки перші мільярди кредиту МВФ вже на рахунках уряду і Нацбанку. Чи позначилося це на валютному курсі? Що буде з цінами? І яких наслідків чекати від взятих у борг грошей?

Реклама

Рішення МВФ вже назвали дефібрилятором для української економіки. Кредит у сімнадцять з половиною мільярдів доларів – рятує країну від дефолту.

"Рада директорів МВФ затвердила додаткове фінансування для України на чотири роки. Сподіваюся, це дозволить поліпшити ситуацію в країні", – говорить Крістін Лагард.

Відмовити Україні в кредиті – МВФ не міг – кажуть експерти. Мовляв, навіть морального права не мав.

Реклама

Адже Україна виконала найжорсткіші вимоги фонду – урізала пенсії і підняла комунальні тарифи. Так що інтригою було лише одне – розмір першого траншу. Уряд просив десять мільярдів доларів. Але отримав удвічі менше.

П'ять мільярдів доларів – для України це голодний пайок. Більша частина цієї суми відразу піде на погашення зовнішніх боргів. Але трохи більше двох мільярдів – поповнять золотовалютні запаси Нацбанку. І це – можливість зміцнити гривню.

"У Національного банку з'явиться валюта, щоб можна було робити хоч якісь інтервенції на валютному ринку, тому що якщо у тебе немає взагалі інтервенцій, ти взагалі нічого не можеш зробити", – каже експерт-фінансист Борис Кушнірук.
Але поки що на отримання кредиту від МВФ валютний ринок реагує повільно.

Реклама

Кредит МВФ? Ні, не чули. Цифри на українських обмінниках так і не змінилися. Долар продають у середньому по двадцять шість.

Та й при такому курсі – валюту ще треба пошукати – вона є далеко не у всіх обмінниках. Продають бакси неохоче навіть вуличні міняйли.

"Я купую по двадцять чотири. – А не продаєте долари зараз?" – говорять про валюту.

Не хочуть продавати долари і звичайні українці. В Інтернеті на спеціальних сайтах оголошень "куплю долари" – більшість – середній курс – двадцять п'ять гривень за долар. Охочих продати бакси – тут одиниці. І це означає, що люди чекають, що курс гривні впаде ще більше. Тим часом Нацбанк встановив офіційний курс на рівні двадцять одного з половиною.

І навіть на міжбанку приблизно такий же курс, ось тільки обсяги торгів – мізерні.

"Зараз вільного ринку немає, тому курс не відображає реалії. Через те, що Нацбанк намагається відсікти додатковий попит з ринку", – говорить Олег Устенко.

Тобто, запроваджує все нові й нові обмеження і заборони. І вилучає гривні з економіки, щоб долари купувати просто не було за що. Але довго Нацбанк цього робити не зможе. Вже з наступного тижня ситуація зміниться. Експерт-фінансист Олександр Савченко впевнений, що курс – і офіційний, і на міжбанку і в обмінниках – буде приблизно однаковим.

"Курс стабілізується приблизно на рівні 25, плюс-мінус гривня, ось такий буде курс рівноваги", – говорить Олександр Савченко.

Адже саме стільки за долар доводиться платити на чорному ринку і зараз – так що прихід грошей від МВФ для звичайних українців по суті нічого не змінить. Не варто розраховувати й на те, що відразу після отримання першого траншу в країні підвищиться рівень життя.

"На жаль, ці кошти не можуть йти на соціальні виплати, на пенсії, на зарплати, але ці гроші дадуть можливість розвиватися українській економіці вже з 2016 року", – заявив Арсеній Яценюк.

Кредит МВФ – лише перший крок і його одержання стане сигналом для інших міжнародних структур та країн – Україні можна позичати гроші. В країну почнуть приходити кредити, гранти і навіть безповоротна фінансова допомога для відновлення економіки.

"Ця фінансова підтримка, фінансовий фундамент реформ, який є захисником для нашої національної валюти, для нашого платіжного балансу, для наших золотовалютних резервів у цілому, сьогодні повинна перевищувати сорок мільярдів доларів", – зазначив Петро Порошенко.

Але велика частина цієї суми буде складатися з кредитів, які Україні доведеться повертати. А чи зможемо повернути, залежить від того, чи проведе Україна необхідні реформи.

"Якщо не будемо реформуватися – тягар обслуговування буде колосальним – і якщо економіка не зростає – ми все одно увійдемо в прірву", – говорить Олег Устенко.

Тобто, отримавши кредити, Україна лише відтягує дефолт й отримує час.

Час на те, щоб провести податкову реформу, судову реформу, навести порядок на митниці, прибрати багатомільярдні схеми розкрадання грошей при держзакупівлях, кардинально скоротити держапарат – і головне – мінімізувати корупцію. Все це може дати Україні величезний ресурс.

"Ці кошти можуть бути більші, ніж допомога Міжнародного валютного фонду. Як це не дивно", – говорить Олександр Савченко.

У Кабміні кажуть – всі реформи прописані у меморандумі з МВФ. І всі вони будуть проведені. Наприклад, вже у найближчі тижні запрацює Антикорупційне бюро. У цьому році в Україні зменшать кількість контролюючих органів, а також скоротять кожного п'ятого держслужбовця. Ще запланували масову приватизацію.

"Три тисячі триста державних підприємств, які не надають свою частину ані податків, ані дивідендів. Є питання, ми зараз їх дотуємо з бюджету. Приватизація всього, що можна приватизувати. Починаючи з цього року", – говорить Наталія Яресько.

Ось тільки час для приватизації вибрали не найвдаліший, кажуть експерти. Адже через військові дії в країні і кризу вартість українських підприємств сильно впала.

"Ціни на українські активи мінімум у два-три рази менші, ніж вони повинні бути менші в нормальній ситуації. Думаю, навіть мільярда ми не зберемо через приватизацію цього року", – говорить Олександр Савченко.

Так що гроші для латання дірок у держбюджеті вийматимуть із кишень простих українців. Меморандум з МВФ передбачає і подальше підвищення цін на газ. При тому, що його ціна і так вже зросла в рази. У країні почнеться поступовий перехід на медичне страхування. Кількість ВНЗ скоротять більше ніж удвічі. А середніх шкіл у країні має стати менше на п'ять відсотків. Всіх підприємців-фізосіб зобов'яжуть використовувати касові апарати. А індексація пенсій – всупереч галопуючому зростанню цін – буде не раніше наступного року.

"Хочу попросити тільки одного – витримки. Розуміння і єдності. Давайте думати вже не за себе, а за наших дітей і майбутнє покоління, і за те, як витягнути країну з цієї прірви – іншого рецепту не існує", – каже Арсеній Яценюк.

Те, що в МВФ вирішили видати перший транш лише в п'ять мільярдів доларів – не випадково. Там вже не вірять обіцянкам України. І діють за принципом – вранці реформи – ввечері гроші.

"Ми через це проходили не раз – уряд перші вимоги, щоб отримати кредит виконає. А після того уряд припиняє проводити реформи – і вже другого і наступних траншів не надходить", – каже експерт-фінансист Борис Кушнірук.

Оцінити, як Україна проводить реформи, місія МВФ приїде на початку літа. І лише після цього країна може отримати другий транш – ще п'ять мільярдів доларів.

Цю та інші новини ви можете подивитися у випуску інформаційно-аналітичної програми "События недели" на каналі "Україна" за 15.03.2015 19:00.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62106.69

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3441.02

Litecoin (LTC)

86.91

Ripple (XRP)

0.62

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти