Чому місія МВФ затрималася в Україні

31 січня 2015, 08:14

Олексій Біловол Олексій Біловол

Експерти вважають, що шанси України на отримання розширеної допомоги МВФ високі, але необхідні реформи в енергетиці та бюджетній сфері, а також припинення війни

Ситуація з перспективами отриманням Україною третього траншу кредиту Міжнародного валютного фонду, як і з укладенням нових домовленостей з МВФ про розширену програму співпраці поки залишається невизначеною. Працююча в Україні місія МВФ планувала завершити візит 29 січня, проте, за повідомлення авторитетних українських і зарубіжних ЗМІ, продовжила роботу як мінімум на тиждень. Зокрема, це пов'язують з обговоренням програми нової фінансової допомоги, обсяг якої повинен перевищити раніше узгоджені 17 млрд дол.

Реклама

Керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський пояснює, що сторони домовляються про трансформацію кредиту stand-by в розширену лінію фінансування (EFF).

"У МВФ розуміють нашу економічну ситуацію і тому ми зараз з ними домовляємося про трансформацію кредиту stand-by в так звану розширену лінію фінансування. Тобто, вони розуміють, що грошей нам потрібно більше і там виписано, що і по якій лінії кредитної лінії буде отримано. Питання будуть щодо ситуації в банківському секторі, і, традиційно, щодо "Нафтогазу", тільки в більш жорсткому варіанті. Наскільки я розумію, зараз йде мова про можливу реструктуризацію українського зовнішнього боргу, тому що зараз склалася така ситуація, що ми отримуємо гроші і фактично відразу їх віддаємо в рахунок наших старих боргів. Без допомоги МВФ і інших донорів України дуже швидко потрапить в дефолт", – говорить Бураковський.

Експерти вважають цілком імовірним, що домовленості про збільшення кредиту МВФ будуть достгнуть найближчим часом, але застерігають, що все залежатиме від того, які умови висунутий офіційному Києву.

"Зараз мова йде про те, що МВФ може виділити від 15 до 26 млрд. дол. І ключове питання для МВФ – скільки дати Україні грошей, враховуючи можливість їхнього майбутнього погашення", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Реклама

Якщо говорити про передбачувані вимогах фонду, то, на думку експерта, вони можуть включати в себе цілий перелік питань – від зниження дефіциту держбюджету до досягнення мирних домовленостей по Донбасу.

"МВФ може висунути нам масу вимог, починаючи від тих, які пов'язані із зовнішньою торгівлею та банками, до зменшення дефіциту держбюджету і припинення війни в Донбасі. Причому однією з основних вимог може стати якраз укладення мирного договору. Мовляв, не буде миру на Донбасі – не буде грошей", – вважає Охріменко.

При цьому ймовірність отримання кредиту експерт оцінює 50%/50%.

У свою чергу старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь вважає ключовою умовою отримання грошей МВФ скорочення дефіциту держбюджету.

"Я бачу дві основних причини продовження переговорів: або уряд і МВФ ще не домовилися по макроекономічним показникам, або причина в "широкому" дефіциті бюджету, який в цілому, якщо ще додати дефіцит НАК "Нафтогазу" та надання капіталів держбанкам, становить близько 10% від ВВП", – говорить аналітик.

Реклама

Він прогнозує, що в кінцевому підсумку Україна отримає від МВФ та інших міжнародних організацій та окремих держав фінансову допомогу на рівні 15 млрд. Дол. Протягом 2015 року та впевнено зможе здійснити поточні виплати за зовнішнім боргом.

Політолог Олександр Палій пояснює продовження роботи місії МВФ обговоренням програми розширеного фінансування.

"Зараз йде мова про збільшення фінансування для України. Про це говорять ключові гравці – США, ЄС, включаючи Німеччину. Думаю, продовження місії пов'язане з питанням розширення фінансування. Мова йде про 26 млрд. дол. За два роки, причому половина – вже цього року. І це тільки МВФ, а якщо врахувати допомогу ЄБРР, Світового банку, двосторонні кредитні лінії, ця сума може зрости до 30 млрд. дол.", – говорить експерт.

В тренді
Стартував прийом заявок на карантинні 8000 гривень: як оформити та хто отримає гроші

При цьому він відзначає, що переговори мають відбутися вельми складні, адже МВФ може вимагати не тільки зменшення дефіциту бюджету, а й боротьби з корупцією і реформ в енергетичному секторі. Втім, сам Палій налаштований позитивно і припускає, що позитивне для України рішення буде прийнято протягом двох тижнів.

Оптимістично налаштований і президент Центру економічного розвитку, член-кореспондент Академії технологічних наук Олександр Пасхавер.

Реклама

"Я знаю, що світ налаштований давати нам гроші. У нас сильні і багаті союзники, вони хочуть, щоб ми чинили опір далі. І вони готові давати нам гроші і на реформи, і на опір, і на запобігання економічних катастроф. Причому слова про 15 млрд. дол. мають під собою підстави, а якщо говорити про довгостроковому плануванні – то це 40-50 млрд. дол. протягом 3-5 років", – переконаний Пасхавер.

За його словами ключова умова довіри з боку західних партнерів – трансформація українського суспільства.

"Ми повинні робити те, що робимо. Робити реформи, мобілізуватися, перетворювати квазідержава в реальне держава. І цей процес вже почався. Після Майдану цілий пласт європейськи мислячих людей вийшов на авансцену української історії. І це дає надії на позитивні перетворення ", – пояснює експерт.

Втім, за словами екс-міністра економіки, президента Центру ринкових реформ Володимира Ланового, недовіра Заходу до українських реформаторам і неприйняття роздутого дефіциту бюджету може перешкодити реалізації позитивних прогнозів.

"У бюджеті міститися великі апетити по заборгованостях. Уряд збирається приблизно на 200 млрд гривень розмістити нових облігацій і, значить, взяти нові кредити. При цьому, якби не було цих нових боргів, то суми, які нам дають окремі держави, практично перекривали б зовнішні платежі по боргах, включаючи відсотки з їх обслуговування ", – говорить Лановий.

За його словами МВФ "в жаху" від дефіциту бюджету в 65 млрд. грн., Який вже є. За оцінками експерта, прихований дефіцит бюджету становить близько 150 млрд. грн.

"Якщо такий величезний борг буде такими темпами рости, щороку, приростаючи на 10-15 млрд. дол., Жоден МВФ не допоможе і через рік-два ми прийдемо до банкрутства", – вважає експерт.

Разом з тим Лановий впевнений, що зараз дефолту України МВФ не допустить. Але, на його думку, на більше, ніж рефінансування поточних кредитів, розраховувати навряд чи варто.

Тим часом в Мінфіні офіційно поки лише повідомляють, що "переговори між урядом України і МВФ тривають", не коментуючи інформацію про продовження місії або розширення фінансової допомоги. Зате на цьому тижні в Києві між міністрами фінансів України та США Наталією Яресько та Джейкобом Джозефом Лью була підписана декларація про надання Україні кредитних гарантій від США на суму в 2 млрд дол.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти