Осінні нововведення для одержувачів субсидій: чим хочуть порадувати українців

30 серпня 2019, 07:37

Олександра Романюк Олександра Романюк

Правила можуть ще раз змінитися протягом вересня

Напередодні опалювального сезону в числі топових тем знову опинилася тема субсидій. Уряд в черговий раз вніс низку змін до правил отримання належних грошей, а команда президента анонсувала зміну критеріїв для призначення субсидій.

Отримувати субсидії тепер можна в тому банку, в якому зручно

Реклама

14 серпня Кабмін вніс зміни до Порядку призначення житлових субсидій. Критерії для нарахування субсидій залишилися колишніми. А ось в порядку виплат монетизованих субсидій відбулися деякі зміни.

По-перше, тепер отримати грошовий переказ (субсидію) можна не тільки в "Ощадбанку", а в одному з уповноважених банків.

По-друге, відповідно до нового порядку, невикористані гроші на рахунках субсидіантів можуть лежати довше. Раніше було визначено, що одержувач субсидії повинен звернутися за грошовим переказом протягом місяця, інакше його повернуть на рахунок Мінсоцполітики. Тепер цю норму вилучили. Але уточнили, що залишки коштів, які були на рахунках, відкритих спеціально для отримання субсидій, станом на 1 червня, можуть там лежати до 20 грудня. Якщо ж протягом цього часу люди не звернуться за ними, протягом двох робочих днів вся невикористана сума буде повернута на рахунок Мінсоцполітики.

Згідно з постановою Кабміну, ці нововведення набудуть чинності з 1 жовтня. Втім, не виключено, що на той час правила нарахування та виплати субсидій перепишуть ще раз.

У Зеленського запропонували розширити програму субсидій

Про таку ініціативу повідомили на сайті президента. Говорячи про плани щодо використання 2 млрд грн, які планується отримувати у вигляді мита за імпорт російського дизпалива і зрідженого газу, представник президента в Кабміні Андрій Герус сказав наступне:

"На мою думку, ці кошти необхідно направити на розширення програми субсидій для малозабезпечених верств населення. Станом на січень 2018 року, 6,9 млн домогосподарств користувалися субсидіями. Однак в силу різних рішень/подій на січень 2019 роки кількість субсидіантів була зменшена до 3,6 домогосподарств. Це вилилося в зниження платіжної дисципліни, збільшення боргів за житлово-комунальні послуги. На мою думку, додатково мінімум 1-1,5 млн незабезпечених домогосподарств обґрунтовано мають право на субсидії, тому ми зараз розробляємо відповідні зміни до правил отримання субсидій".

Пізніше в студії одного з телеканалів він пояснив, що гроші на ці цілі також можна буде отримати за рахунок скасування несправедливо розданих податкових пільг. За рахунок цього, на його думку, бюджет може отримати додатково мінімум 10-15 млрд грн.

Хто може стати одержувачем "додаткових" субсидій? Передусім малозабезпечені, які раніше отримували відмову через те, що в їх домогосподарстві прописані інші члени родини, які фактично проживають окремо. За рахунок цих категорій фактично і вдалося за останній рік скоротити число одержувачів субсидій практично вдвічі.

Такі зміни мають відбутися відразу після призначення нового Кабміну, вже в вересні.

"Йдеться про тих людей, які за старими нормами могли отримувати субсидії, але за новими не отримали. Це ті, у яких були прописані їхні діти, але фактично вони з ними не проживали і не могли надати будь-яку довідку. Таким чином, батьки були змушені платити за послуги в повному обсязі. Чому вони не могли надати довідки? Можливо, з ними втрачено зв'язок, або йому ніколи, або просто не вважає за потрібне відреагувати на прохання батька. Щодо одного або півтора мільйона – це все дуже умовно, кількість таких людей потрібно ще порахувати. Звісно, я вважаю, що людям, які потрапили у важкі життєві обставини, потрібно давати субсидії. Питання в тому, наскільки прозорими будуть правила, за якими визначатимуть тих, хто дійсно потребує субсидії", – говорить експерт з питань ЖКГ Андрій Никончук.

70-річним не доведеться платити?

Нова влада готує й інші нововведення в сфері субсидій та оплати житлово-комунальних послуг. Монетизовані субсидії точно залишать. Однак, можливо, боржників скоро позбавлятимуть "живих" грошей. Принаймні Андрій Герус заявляв, що планується проаналізувати, наскільки сумлінно одержувачі монетизованих субсидій розраховуються за комуналку. За результатами такого аналізу можуть відбутися "дрібні корективи". Про них ми також дізнаємося ще до початку опалювального сезону.

Ще одне нововведення, про яке говорив президент Володимир Зеленський, – це плани зі звільнення малозабезпечених українців старше 70 років від сплати житлово-комунальних послуг взагалі.

"Зараз шукають економічну модель, як людям нашим, яким за 70 років, коли людина вже не просто на пенсії, а фізично не може працювати, і вона вже досить працювала на країну, як тій людині не платити", – сказав, зокрема, Володимир Зеленський в одному з відео "Відверто з президентом".

Андрій Никончук також вважає, що насамперед потрібно розуміти, про яку кількість пенсіонерів йдеться.

"Безумовно, можна взяти реєстр Пенсійного фонду і порахувати тих, кому більше 70 років. Але, знову-таки, у нас є пенсіонери, які потребують, а є – які не потребують. Так, у нас бідна країна, з 100% людей старше 70 років бідних – напевно, відсотків 90. Але все одно ми повинні розуміти, як ці 90% повинні підтвердити своє матеріальне становище. Я думаю, наша держава не володіє такими ресурсами, щоб звільняти людину від сплати комунальних послуг тільки з поваги до її віку. Хоча, можливо, йдеться не про таку велику суму, як здається. Все треба прораховувати", – каже Андрій Никончук.

Реклама

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що українці стали брати менше субсидій.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти