Пульс долара: від чого залежить курс гривні і як його передбачати

Якщо ситуація в країні не погіршиться, гривня навесні буде зміцнюватися

Незважаючи на всі зусилля влади і Національного банку України, ступінь "доларизації" нашої економіки все ще залишається дуже високою. Ми до сих пір перераховуємо ціни і зарплати в "твердій валюті", та й ціни чуйно реагують на зростання її курсу (причому зниження вважають за краще не помічати). Правда, про зарплати цього не скажеш, тому питання: "А що буде через пару місяців з доларом?" Для більшості залишається актуальним.

На жаль, експерти дають суперечливі прогнози. На спеціалізованих сайтах забавно спостерігати свого роду голосування експертів за той чи інший курс в майбутньому – наприклад, за будь-якої з варіантів (від 24-25 грн за долар до більш 30) горою стоїть один або кілька експертів. Так що, якщо вам для якихось рішень треба передбачити курс "зеленого", доведеться дотримуватися правила "на експерта сподівайся, а сам не зівай!", І вчитися самостійно передбачати скачки валют.

Реклама

Від чого залежить курс і яким він може бути в найближчі місяці, нам розповіли керівник консалтингової компанії MPP Consulting Павло Мельник, провідний експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Андрій Шевчишин і аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

МЕНШЕ ГАЗУ – ГРИВНЯ СТАБІЛЬНА

Курс валют може триматися фактично силою, наприклад, шляхом директивних вказівок того ж Нацбанку, встановлення різних жорстких обмежень на операції з валютами і т. Д. Тоді він залежить тільки від волі керівництва країни. Цим шляхом курс долара у нас роками тримався на рівні близько 8 грн. Але така штучна стабільність, як правило, дуже дорого обходиться економіці і суспільству, оскільки призводить до накопичення різних дисбалансів. Просто розплата відкладається на деякий час. І коли з якихось причин від директивного регулювання доводиться відмовлятися, відпускаючи курс на волю, замість звичайного плавного ослаблення національної валюти відбувається її катастрофічний обвал.

Реклама

Другий спосіб формування курсу – за рахунок ринкових чинників, під впливом зміни попиту і пропозиції на валюту. Якщо доларів на ринку в сукупності хочуть купити більше, ніж продати, долар буде дорожчати. Якщо навпаки – буде зміцнюватися національна валюта.

Тепла пора року на руку гривні – потрібно менше газу і більше металу.

ТОРГІВЛЯ. Традиційно основним джерелом надходження валюти в країну є експорт товарів і послуг. А головним пожирачів її – відповідно, імпорт. Тому напрямок зміни курсу в певній часовій перспективі можна намагатися спрогнозувати за допомогою очікуваних змін в різниці обсягів імпорту та експорту.

СЕЗОН. "Сильного зростання долара не передбачається, – каже Павло Мельник. – Нам енергоносії вже не так потрібні ". З цим згоден і Олександр Жолудь: "Якщо говорити про якийсь довгостроковому тренді, то це сезонне зниження імпорту (в якому значну частку становить газ)". З іншого боку, весна приносить додаткові можливості експортерам. "Чекаємо сезонного збільшення експорту через те, що у нас його чверть – це чорні метали, що йдуть на будівництво (особливо активну з середини весни до середини осені). Відповідно, по поточному рахунку очікується більше приплив валюти, ніж відтік, в порівнянні із зимою ", – пояснює Олександр Жолудь. Таким чином, чисто сезонні фактори повинні сприяти зміцненню гривні.

Реклама

new_image_476

Коливання. Залежать від зовнішньоторговельного балансу – співвідношення попиту і пропозиції на валюту.

СУДЯЧИ З "БІГ МАКУ", ВАЛЮТІ – ДЕШЕВШАТИ

Є ще один серйозний аргумент на користь того, що гривня в найближчі місяці може очікувати зміцнення – курс долара, розрахований по так званому інфляційного паритету.

МЕТОД. Напевно, кожен з нас чув про "індекс Біг Мака". Відомий журнал The Economist порівнює вартість "Біг Мака" в різних країнах, виражену в національних валютах, з 1986 року і таким чином визначає "реальні" (з точки зору експертів журналу) курси валют. Цей підхід виглядає не надто серйозним, але за ним лежить цілком обгрунтована теорія паритету купівельної спроможності: на одну і ту ж суму грошей, перераховану за поточним курсом в національні валюти, в різних країнах світу можна придбати одне і те ж кількість товарів і послуг (не враховуючи транспортні витрати і обмеження з перевезення).

Метод інфляційного паритету працює, виходячи з припущення, що в різних країнах споживчі кошики повинні дорожчати з приблизно однаковою швидкістю – з урахуванням різниці в курсах. "Долар буде прагнути до інфляційного паритету. Це закони економіки, – пояснює Павло Мельник. – Якщо у нас долар буде перевищувати інфляційний паритет – відповідно, інфляція буде намагатися прискоритися. А якщо долар буде в рамках інфляційного паритету, це якраз буде той самий баланс. Тоді інфляція повинна утриматися в рамках не вище 12% на рік".

ВІДХИЛЕННЯ. Втім, метод інфляційного паритету не враховує ряду нюансів, тому відхилення реальних курсів валют від "паритетних" – звичайна справа. Питання в тому, наскільки вони великі. Павло Мельник стверджує, що поки ця різниця – в межах 10%, тобто всі курси адекватні. Якщо різниця більше, є спотворення. Ну а різниця в 50% і більше говорить про дуже великий дисбаланс з ризиком різкого обвалу курсу (таке було в кінці 2013 року). Минулий рік, за даними компанії MPP Consulting, ми прожили з розбіжністю реального курсу і "паритетного" в 9%. Таким чином, за розрахунками компанії MPP Consulting, на кінець січня цього року збалансований курс долар-гривня повинен був становити 22,84. Якщо порівняти з поточним комерційним курсом, отримуємо різницю приблизно в 20%. "Тобто гривня недооцінена і продається дешевше, ніж це повинно бути, – каже Павло Мельник. – Якщо настане стабілізація і ніяких форс-мажорів не буде, ціна рушить до інфляційного паритету". Накидаємо "законні" 10% до паритетного курсу 22,84 – і отримуємо максимальну вартість долара 25,1 грн.

ДІЛИМО ГРОШІ І ЧЕКАЄМО Е-ГАМАНЦІ

Існує ще один нескладний метод, здатний вказати верхню межу курсу долара, вище якого він в нормальних умовах, без впливу панічних настроїв і спекулятивних ігор, підніматися не повинен. Якщо валюта – це товар, то максимальна ціна цього товару залежить від того, скільки його може бути викинуто на ринок і скільки максимально грошей за нього можуть запропонувати.

Падіння курсу долара підштовхне прихід міжнародних платіжних систем.

ОЦІНКА. У якості першої величини беруть обсяг золотовалютних резервів Нацбанку. На кінець січня (за лютий поки даних немає) він становив $13,4 млрд. Насправді, звичайно, на ринок може бути викинуто набагато більше – приватними банками, компаніями та фізичними особами. Тому цей показник явно занижений. В якості максимальної суми грошей беруть грошову базу, тобто всі гроші, які є в країні. На кінець січня, за даними НБУ, це було 335,1 млрд грн. Цей показник завищений – в тому сенсі, що ні за яких обставин середньостатистичний громадянин не понесе останню гривню міняти на долар. Потім ділять грошову базу на обсяг золотовалютних резервів і отримують ту саму верхню межу курсу. У нашому випадку ми 335,1 млрд грн ділимо на $13,4 млрд і отримуємо 25 грн за долар. Це і є верхня межа курсу, в яку він повинен укладатися. Дивним чином ця межа збігається з тією, що отримана методом інфляційного паритету. Але цю оцінку ви незабаром зможете уточнити і самі – в найближчі дні будуть опубліковані свіжіші дані щодо золотовалютних резервів і грошової бази.

ПОШТОВХ. Підштовхнути долар в напрямку "правильної" ціни можуть і деякі конкретні події, які дозволять, при бажанні, вгадати динаміку поведінки курсів валют. Йдеться про реальний спрощення зовнішньоекономічної діяльності для простих громадян. Суть її – в тому, що в переважній більшості країн жителі можуть продавати товари і послуги в інтернеті по всьому світу і отримувати за них гроші за допомогою міжнародних платіжних систем (на зразок PayPal). У нас до цих пір такої можливості немає – через формальних вимог Нацбанку. Торік Нацбанк таки пішов на поводу у прогресу і ввів спрощений порядок реєстрації міжнародних систем інтернет-розрахунків. Але поки що жодна з основних систем офіційно в Україну не зайшла. Це пояснюють серед іншого тим, що навіть лібералізований порядок їх не так вже й влаштовує.

На початку березня повинні відбутися переговори представників Нацбанку і найбільшої з платіжної систем. Якщо вони про щось домовляться – це буде серйозний поштовх до зниження курсу долара. Просто тому, що практично відразу почнуть рости обсяги товару, що продається з України за кордон, а отже, і обсяги надходження валюти.

ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ. Ще одна перешкода для масової дрібної інтернет-торгівлі – складність оформлення митної документації, незалежно від обсягу поставок. Якщо приймуть рішення, що для дрібних партій ці складності скасовуються, це стане потужним трампліном для розвитку і приватних торговців, і для дрібного бізнесу.

new_image2_512

Обмеження. Курс залежить від обсягу "зелені" і грошей в країні.

ТРОХИ ДЬОГТЮ, АБО ЧОМУ КУРС МОЖЕ ЗЛЕТІТИ ВГОРУ

Може виникнути питання: раз все так чудово, чому ж серед експертів є ті, хто чекає зростання курсу долара вище 30 грн? Тому що все не так просто: крім перерахованих вище факторів, на курс можуть впливати і інші.

Гальмування. Наша економіка вбудована в світову, а значить – багато в чому залежить від процесів, в ній відбуваються. А там не все так безхмарно. "Зараз на глобальних ринках активно обговорюються ризики рецесії економіки США і гальмування глобальної економіки, які можуть привести до чергового витка спаду попиту і цін на основних ринках присутності українського експорту, – говорить Андрій Шевчишин. – У підсумку це може стати новим ударом для наших експортоорієнтованих підприємств і додатково підірвати їх активність. Що буде відображатися спадом на українській економіці та призведе до скорочення припливу валюти".

Втім, від обговорення ризиків до самої рецесії – дистанція величезного розміру. Хвилю обговорення підняла публікація в Wall Street Journal, в якій за результатами опитування економістів був зроблений висновок, що ризик рецесії в США протягом найближчих 12 місяців виріс до 21%. Тобто чи буде рецесія, бабуся сказала навіть не надвоє, а на п'ятеро. І вже шансів у неї вплинути на попит на основні наші експортні товари в найближчі місяці – зовсім небагато.

ЕСКАЛАЦІЯ. Але наші оптимістичні прогнози багато в чому засновані на тому, що має або може статися. В реальності ж то, що відбувається, не дуже радує. "Імовірність досягнення рівнів 30-30,5 грн за долар США, при збереженні діючих тенденцій у зовнішній торгівлі, а також внутрішньої економічної і політичної активності, все ще досить висока, – говорить Андрій Шевчишин. – При цьому є ймовірність і більш істотного ослаблення гривні – при ескалації конфлікту на Донбасі чи розвитку глобальної кризи і різкого погіршення цін на світових ринках. У той же час навіть при найбільш оптимістичному сценарії ми не очікуємо зміцнення курсу гривні нижче 25 грн за долар США в доступному для огляду майбутньому".

Олександр Жолудь згоден з тим, що прогнози про зміцнення гривні коректні тільки при відсутності помітного зростання попиту на валюту, яким зазвичай супроводжуються різні негативні або тривожні новини. "Треба розуміти, що крім тих речей, які ми можемо якось прогнозувати, є досить великі ризики, які прогнозувати складно. Їх можна тільки описати", – каже Олександр Жолудь.

ТИСК. "Формують тиск на гривню і негативні девальваційні очікування – типу політичної кризи, ризику зриву реформ, туманних перспектив відновлення кредитування України з боку МВФ або відсутності інвестиційної активності. У свою чергу попит на валюту активно реагує на активність імпорту, конкурентність цін імпортних товарів і достатність гривневої ліквідності, яка може підвищитися в разі активного покриття дефіциту бюджету за рахунок емісії гривні", – розповідає Андрій Шевчишин.

Взагалі, з отриманням чергового траншу МВФ пов'язано багато очікувань. На думку Олександра Жолудя, якщо він дійсно відбудеться в березні, як це в останній раз обіцяли, то це важливо не тільки як безпосереднє вливання валюти в економіку України. Це ще й сигнал іншим закордонним фінансовим інститутам, які в своїй практиці орієнтуються на дії МВФ. Якщо МВФ дав гроші – значить, з цією країною можна мати справу, і слідом за цими грошима підтягнуться і засоби інших фінансових організацій. Власне, транш МВФ – це один з основних факторів, на підставі яких Олександр Жолудь говорить про можливе зміцнення гривні. З іншого боку, раніше ми вважали, що отримаємо цей транш в лютому. Вам не прийшов, і тепер йдеться про березень. Не виключено, що потім заговорять про квітні або інших місцях.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62887.58

Dogecoin (DOGE)

0.15

Ethereum (ETH)

3475.31

Litecoin (LTC)

91.13

Ripple (XRP)

0.63

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти