"Бюджет проїдання": експерти розкритикували плани Кабміну на 2017 рік

11 вересня 2016, 08:35

Економіка залишається під тиском

Уряд має намірдоопрацюватита узгодитибюджетна 2017 ріквнайкоротшітерміни.Прем'єр-міністрВолодимирГройсманпообіцяв,щоголовнийфінансовийдокументкраїнибудеготовийдо внесеннянарозглядпарламентудокінцяпоточногомісяця,пише Forbes.

Реклама

Також Гройсман заявив, що бюджет-2017 буде абсолютно "чесним". Jсновние пріоритети він озвучив: посилення обороноздатності країни, розвиток інфраструктури та енергоефективності, АПК і машинобудування. Причому міністр фінансів Олександр Данилюк зі свого боку уточнив: фінансуватися будуть лише ті сфери, в яких помітний прогрес по реформам.

Але для реалізації намічених планів необхідна політична і економічна стабільність, тверда національна валюта і приплив інвестицій, кажуть експерти.

Один з ключових показників, на який спирається уряд, – це бюджетний дефіцит на рівні не більше 3% ВВП. Саме таке значення вписується в умови меморандуму з МВФ. З огляду на, що прогнозний обсяг номінального ВВП на 2017 рік, за оцінками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, складе близько 2,57 трлн грн, фактичний дефіцит повинен знаходитися в межах 75-77 млрд грн.

"Проте ризики виходу за межі узгоджених з МВФ 3% залишаються суттєвими. Особливо в разі відсутності зростання економіки", – вважає провідний експерт інформаційно-аналітичного центру ForexClub в Україні Андрій Шевчішіy.

Втім, на позитивну динаміку ВВП в 2017 році не особливо розраховують навіть в уряді. Прогнози по ВВП дуже стримані – від 1,5 до 3%. "Економічне зростання можна очікувати хіба що на рівні 2%. Поки шанси на це є, але будь-якого прориву чекати не варто", – говорить керуючий партнер компанії Capital Times Ерік Найман.

Факторів, що стримують відновлення економіки, як і раніше чимало. Починаючи з "тліючого" конфлікту на Донбасі, і закінчуючи низькою діловою активністю, а також слабким притоком капіталу. За підсумками 7 місяців 2016 року, наприклад, негативне сальдо інвестицій в Україну, згідно з даними Національного банку, склало $ 2,32 млрд. На фінансовому же рахунку – майже "мінус" $ 1 млрд.

Не тішить і зовнішня торгівля, яка традиційно є основним джерелом валюти. Негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу за підсумками 7 місяців досягло $ 2,5 млрд, збільшившись на 40% в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. При цьому, скорочується не тільки експорт, що просів за січень-липень 2016 року більш ніж на 11%, але і імпорт, який скоротився на 8%
.

Гривня стерпить

Додатковий тискнаекономікувціломуінабюджетнийдефіцитзокремачинятьвитратинадотуванняПенсійногофонду(в2016 році,наприклад,напокриттядефіцитуПФпередбачено145 млрдгрн),субсидуванняісоціальнусферу,вливаннявФондгарантуваннявкладів,надокапіталізаціюдержкомпанійідержбанків.Всецепровокуєроздмухуваннявитратітягнезасобоюякінфляцію,такідевальвацію.

Наприклад,вКабмініочікують,щоза підсумками2016року зростанняспоживчі цінискладевід14до15%(вдержбюджетіна 2016 рікбулозакладено12%).За прогнозамиекспертів,в 2017році інфляціянавряд чибудевідчутнонижче.

Виявляєознакизанепокоєнняігривня.УМінфініне приховують,щореалістичнийкурсна 2017 рік,якийзакладаєтьсявбюджет,"гірше"очікуваного,ішвидше за всевінскладе27,2грн/дол.

Реклама

___05

"Середнійкурсвнашомубазовомусценарії-29грн/дол.Цепов'язанозі збереженнямнегативноїдинамікиторговельногобалансуіслабкостізовнішньогопопиту.Прифорс-мажорнихфакторахкурсможедемонструватиколиванняблизько 10%",-говоритьАндрійШевчишин.

В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер

Надіялишенате,щогривнюібюджетзможутьпідтриматиаграрнийсекторігірничо-металургійнийкомплекс,якізалишатьсяосновнимидонорамивалютнихнадходженьвкраїну.ВУкраїнськомуклубіаграрногобізнесу,наприклад,очікують,щов2016-2017маркетинговомуроцітількиекспортзерновихдосягне34 млнтонн.Зростаєісвітовий попитнаметалургійнупродукцію,щодаєукраїнськимпідприємствамшансзбільшитипоставкизакордон.

ТакожвпершезадовгірокинамітивсяпрогресвборотьбіздефіцитомізбиткамиНАК"НафтогазУкраїни".Алетакякцедосягнутоздебільшогозарахунокзростаннятарифівнаенергоресурси,топозитивнівелюєтьсязростаючимиборгамизаЖКГідодатковимінфляційнимнапругою.

"Убудь-якомувипадку,бюджет-2017будебюджетомпроїдання.Іосновнапричинанавіть невапетитахоборонноїгалузі,авсамозбереженнівлади,якапостараєтьсявикористовувативсіресурсидляпідгодовуваннянаселення",-вважаєТантеліРатувухері,старшийаналітиккомпаніїEmpire State Capital Partners.

Реклама

Івсеж,насиловийблокдержава має намірвитрачатибільшевсього.ЗасловамиВолодимираГройсмана,витратинаоборонуібезпекускладутьблизько5%ВВП,щоеквівалентносумівмежах130млрд.грн.Дляпорівняння,витратинасоціальнусферув 2017році приблизнобудутьмайжев2,5разименше(безурахуваннясубсидуванняПенсійногофонду).Чималусумуурядплануєвиділитинадорожнійфонд:близько30-40млрдгривень.Ще5-6млрдгривеньбудутьспрямованінаенергоефективність.

Правда,вМінфінікажуть,щодискусіязіншимиміністерствамитриває,ібагато статейвитратдо винесеннябюджетунарозглядКабмінуможутьзмінитися.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти