США готові зробити з України газовий хаб: навіщо це потрібно

13 квітня 2020, 19:16

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Експерти оцінили плани українського уряду, американців і поляків

США заявляли, що готові створити в Україні хаб для свого скрапленого газу, але після поширення коронавірусу і обвалу на нафтовому ринку ця рішучість дещо послабшала. Втім, сенс проєкту швидше геополітичний, і гроші на підтримку власного видобутку Америка може знайти.

Реклама

Газовий хаб – це умовно "великий супермаркет", в якому торгують газом. Українська газотранспортна система – одна з найбільших в Європі, і через нас проходить основний маршрут з Росії в ЄС. А тому Штати хотіли подавати в наші сховища свій зріджений газ, щоб транспортувати далі в Європу, таким чином витісняючи звідти Росію. Що від цього може отримати сама Україна? Насамперед – додаткове завантаження потужностей на 33 млрд кубів газу, з яких приблизно 10 млрд вільні.

У польському Свіноуйсьце вже працює LNG-термінал. Сюди приходять танкери зі скрапленим газом, переважно – із США. Польща свого часу втілила цей потужний інфраструктурний і водночас геополітичний проєкт, щоб нарешті позбутися російського енергетичного тиску. Тепер стало відомо, що США хочуть створити газовий хаб в Україні – на основі польського терміналу.

"Йдеться про початок системних постачань зрідженого газу із США. Це поліпшить нашу енергетичну і фізичну безпеку та незалежність від постачання російського газу", – зазначає заступник міністра енергетики та захисту довкілля Костянтин Чижик.

Схематично це відбуватиметься так.

"Газ видобувається в Луїзіані в США, переводиться в рідкий "формат", транспортується до Польщі, з Польщі транспортується в Україну, завантажується в наші газові сховища і з них потім продається в Європу та споживається всередині України", – пояснює Чижик.

"Польща дуже зацікавлена в цьому проєкті з кількох причин. По-перше, він суттєво зміцнює стратегічне партнерство між Україною і Польщею, а також між Сполученими Штатами та Україною як стратегічним партнером, який впливає на політичну ситуацію в Східній Європі", – додає редактор Biznesalert.pl Маріуш Маршалковський.

Крім того, Польща зацікавлена в експлуатації українських сховищ і в можливості транспортувати зріджений газ через українську ГТС до Словаччини, Угорщини та інших країн. Нині йдеться про постачання шести мільярдів кубометрів палива. У перспективі – нарощування обсягів.

"Нині LNG-термінал у Свіноуйсьце може приймати близько п'яти мільярдів кубометрів газу, через два роки – поки тривають роботи з модернізації – це вже буде 7,5 млрд кубів. У наступні п'ять років газопорт може бути збільшений до 10 млрд кубів. Крім того, в Гданській затоці має бути зведена друга частина, так звана FSRU-установка, яка зможе приймати ще чотири мільярди кубометрів газу. У річному вимірі – до 14 мільярдів кубів", – підраховує Маршалковський.

Реклама

Для довідки: українські підземні сховища здатні накопичувати до 31 мільярда кубометрів газу. Це більше, ніж Україна споживає щорічно.

"Ми вже почали використовувати і продавати ці потужності іноземцям. У минулому році вони зберігали вже 2,5 млрд кубічних метрів іноземного газу в наших сховищах. Потім вони мають змогу його відправити назад в Європу або продати в Україні", – пояснює генеральний директор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон.

"Треба враховувати, що Україна в цій історії буде не просто купувати газ – ми стаємо повноцінним партнером всього ланцюжка, починаючи від видобутку газу в США, його транспортування і подальшого продажу в Європі", – додає Чижик.

Але чи готові газотранспортні системи Польщі та України до постачання газу в такій кількості?

"Ми в минулому році зробили реконструкцію газопроводів, і тепер у нас є можливість прийняти з польської газотранспортної системи 6 млрд кубічних метрів газу на рік. Але має бути можливість у польської сторони віддати цей газ. Зараз вони можуть віддати нам тільки 2 млрд", – констатує Макогон.

"І тут, на жаль, виникає проблема. Для отримання максимальної кількості газу потрібно будувати трубопровідне сполучення між Україною та Польщею", – уточнює Маршалковський.

Відповідні роботи з польської сторони мають бути завершені в 2021 році. Але чи буде американський газ конкурувати на ринку за ціновими показниками? Експерти відповідають.

"Він буде дорожче, ніж російський. За будь-яких умов трубопровідний газ є дешевшим. А з погляду політичної доцільності це може мати місце", – вважає експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.

Також експерт сумнівається в реальних намірах підписантів договору.

"Ця компанія, якщо я не помиляюся, має 25 млрд кубометрів на рік торгівлі природним газом у світі. Тобто вона існує фактично завдяки тому, що здійснює постійний продаж товару – купує дешевше, продає дорожче. Тобто це не видобувна компанія. На мій погляд, Україні не потрібні чергові лижні інструктори", – говорить Рябцев.

Але в профільному міністерстві запевняють: на повну потужність проєкт запрацює вже через три роки.

"Основне і найголовніше в цій історії – це те, що ми зменшуємо фізично залежність Європи від російського газу", – підкреслює Чижик.

Реклама

Нагадаємо, раніше експерти вже розповідали сайту "Сьогодні", як Україна може запозичити у розміщеного в Південно-Східній Азії Сінгапуру концепцію країни – газового хаба і концепцію чартерних міст.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти