Скільки коштуватиме газ в квітні, і коли Україна зможе обійтися без імпортного палива

1 квітня 2016, 09:50

Олександр Литвин

Уже в 2020 році, планують в Міністерстві енергетики, наша країна зможе сама забезпечувати себе "блакитним паливом"

Після 1 квітня для українців в черговий раз подорожчає газ, в цей же час для "Укргазвидобування" (УГД) ренту на видобуток "блакитного палива" знизять з 70 до 50%. 23 березня на газовому інвестиційному форумі в Києві міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин заявив: до 2020 року Україна зможе видобувати 27 млрд кубометрів газу. На думку експертів, цього обсягу може вистачити для того, щоб відмовитися від імпорту "блакитного палива". Однак навіть за умови повного самозабезпечення, газ для українців не подешевшає. "Сегодня.ua" з'ясовував, чи зможе Україна обійтися без імпортного газу.

Реклама

Чекають іноземні інвестиції і зниження податкового навантаження

У 2014 році найбільші газовидобувні компанії УГД, "ДТЕК Нафтогаз", Burisma, Geo Alliance Group, Smart Energy, "КУБ-Газ" і "Полтавська газонафтова компанія" після рішення Кабміну підняти рентну ставку газу створили робочу групу для діалогу з урядом. "Причина, по якій ми об'єдналися спочатку в робочу групу в 2014-му році, – уряд вирішив радикально підняти рентну ставку для нашої індустрії. Коли нам сказали, що ми витримаємо ренту в 50%, ми в цьому не повірили. Ренту все-таки підняли. Деяким до 70%. Нас не почули", – розповідає керівник Асоціації газодобувних компаній Деніел Майданик.

Пізніше робоча група створила Асоціацію. Головна мета – наростити видобуток українського газу (приблизно з 20 до 27 млрд кубометрів до 2020-го року). "У нас все для цього є. Є стабільний видобуток, є інфраструткура. Нам потрібно розвивати наші технології", – розповідає Майданик і зазначає, що для цього необхідно інвестувати в сферу близько 2-3 млрд доларів на рік.

На думку газодобувних компаній, в Україні занадто високе податкове навантаження на сферу. "Справа в тому, що середнє навантаження на виручку газодобувних компаній в Європі становить не більше 9-11%. Для України – це понад 20%. У два рази більше", – упевнений Майданик.

Реклама

___

Володимир Демчишин також визнає, податковий тиск на сферу занадто високий. "Хоча процедура (отримання дозволу) прописана чітко, але 70-80 дозволів, які потрібно отримати, вони не просто займають час, але і відображають бажання у інвестора витрачати цей час. Сьогодні в середньому це займає кілька років", – нагадав Демчишин. Для того, щоб до 2020-го року вийти на видобуток 27 млрд кубометрів газу, впевнений міністр енергетики, необхідно спростити процедуру отримання дозволів на видобуток, знизити податковий тиск, створити конкурентні умови роботи на ринку.

"У процесі видачі (дозволів) досить суперечливу позицію займають органи місцевої влади, адже вони від ренти не отримують ніякої користі. Їх потрібно було б стимулювати, щоб вони хотіли швидко видати дозволи, швидко пройти процедуру і почати бурити, а отже, отримувати відразу якусь додаткову компенсацію і, відповідно, доходи в їх локальний бюджет", – зазначив Демчишин. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв також вважає, наростити видобуток газу до 27 млрд кубометрів цілком реально.

Заступник міністра фінансів Олена Макеєва зазначає, в Кабміні розуміють, що газодобувній сфері потрібні нові реформи. Для цього в минулому році прийняли рішення знизити рентну ставку з 55 до 29% (при видобутку газу на глибині до 5 км) і з 28 до 14% (видобуток газу нижче 5 км). Наступним етапом має стати зниження ренти до 20 і 10% відповідно.

"Міністерство фінансів сьогодні розуміє, що сфері потрібно більше реформ. Ми працювали в минулому році, була потужна робоча група, яка за короткий період часу вивчила, які податкові режими працюють в світі, і яка модель підходить в Україні. Разом зі сферою ми напрацювали модель. Зниження ренти до 29, а потім 20 і 10 і додаткова надбавка на податок на прибуток. На жаль, ми змогли зробити тільки перший крок – зниження ренти до 29 і 14%", – розповідає чиновниця.

Реклама

Україна зможе експортувати газ через 10 років

"При нормальній цивілізованій ренті на рівні 20-30%, – вважає глава УГД Олег Прохоренко, – я думаю, навіть в межах 5 років реально вийти на рівень самозабезпечення газом при цих умовах, а в межах 10 років – так, можна вийти і на експорт".

Виконавчий директор УГД Олександр Романюк зазначає: "За 10 років, якщо в Україні будуть бурити 500 бурових установок і будуть проводитися в належній кількості операції по інтенсифікації вуглеводнів, Україна може забезпечити сама повністю всі свої потреби, як для населення, так і для промислового сектора. А надлишок можна буде навіть експортувати".

Відзначимо, за прогнозами НАК "Нафтогаз", з квітня 2015 року по квітень 2016 року українці використовують 21,3 мільярдів кубометрів газу (на приготування їжі, підігрів води та опалення). Як раніше заявляв Арсеній Яценюк, Україна видобуває близько 20 мільярдів кубометрів газу щорічно, при цьому близько 7 мільярдів – видобувають приватні компанії, і лише 12,8 – державні.

В тренді
У яких банках дорожче здати долар: курс валют в ПриватБанку, Monobank та інших
Фото: PASCAL POCHARD-CASABIANCA/AFP via Getty Images

Президент Асоціації газодобувних компаній Іван Плачков розповідає, ще в 70-х роках Україна видобувала близько 70 млрд кубометрів газу, на початку 90-х-близько 28 млрд. "Найрозвиненіша високотехнологічна газотранспортна система, нафтотранспортна система – були в Україні. Це був найпотужніший енергетичний комплекс в Європі. Я думаю, другий в світі після США. Це за станом на 90-ті роки, я це говорю з повною відповідальністю", – вважає Іван Плачков.

Реклама

Скільки буде коштувати "блакитне паливо" для населення

Володимир Демчишин впевнений, ціна на газ для населення буде зростати до ринкового рівня. "На жаль, у нас дуже багато лобістів, які на біле кажуть чорне. Прогрес є. З точки зору вартості газу, ми продавали по вартості 10% від його ринкової вартості. Кінцева ціна для споживача, незважаючи на тенденції на світових ринках, буде рости. Газ був істотно історично недооцінений. Але цей процес збалансований. І президент і прем'єр беруть активну участь в цьому процесі", – говорить міністр.

З квітня ціна на газ для населення може істотно зрости в разі, якщо уряд не прийме постанову про пільгову ціну на газ для населення, термін дії якого закінчується 31 березня, впевнений Андрій Коболєв.

"Якщо ми не приймемо рішення, то ми не зможемо взагалі постачати газ населенню. Що в такому випадку повинні робити облгази? Купувати газ за ринковими цінами", – зазначив він, додавши, що не може зрозуміти, чому жодне рішення до сих пір не прийнято.

Згідно з меморандумом з МВФ, ціни на блакитне паливо повинні відповідати 75% вартості імпортного газу. Глава Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), Дмитро Вовк прогнозує збільшення "соціального" тарифу на газ для населення на 53% (на 1900 грн) – до 5500 грн за 1 тис. куб. м з ПДВ – з 1 квітня 2016 року.

Відповідно до формули, озвученої прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, для того, щоб розрахувати вартість газу для населення, необхідно вартість імпортного газу (на даний момент близько 200 доларів) помножити на курс долара (25,5 гривень – за курсом НБУ станом на 11 березня) і додати 4% спеціального збору та 20% податку на додану вартість. До отриманої суми додається вартість транспортування (895,8 гривень). В результаті, тисяча кубометрів газу буде коштувати 7219 гривень. А 75% від цієї суми (мінімальна вартість газу для українців) – 5414 гривень.

___05

Уже в наступному році, як говориться в меморандумі з МВФ, українці купуватимуть газ за ринковими цінами.

До слова, крім газу дорожчає також і електроенергія. За графіком, затвердженим НКРЕКУ, "ток" подорожчав з 1 березня. При споживанні до 100 кВт-год на місяць 1 кВт-год обійдеться в 57 коп. (зараз 45,6 коп.), тим, хто використав від 101 до 600 кВт-год/міс. доведеться платити 99 коп./кВт-год (зараз 78,9 коп.), а понад 600 кВт-год – 1,56 грн/кВт-год. (зараз 1,48 грн).

З 1 вересня 2016 тарифи на "світло" знову зростуть – відповідно до 0,714 грн, 1,29 грн та 1,64 за 1 кВт. Більшість сімей потрапляють в інтервал 100-600 кВт-год – це значить, що з березня електроенергія для них подорожчає на 25%, а з вересня – ще на 30%.Всі подробиці в спецтемі Тарифы для населения

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти