Велика розбірка: що таке ВВП і як його розраховують

28 серпня 2019 7:00

Христина Коновалова

ВВП на душу населення відображає рівень добробуту жителя країни

На тлі рекордного зростання економіки України, новини "Сьогодні" вирішили розібратися, що таке ВВП. Тонкощі розрахунку доходів країни ми з'ясовували за підтримки Олександра Мартиненка, керівника підрозділу з корпоративного аналізу ICU.

Що ж входить в поняття ВВП

Реклама

Валовий внутрішній продукт (ВВП) – це величина, яка показує вартість вироблених в країні товарів і послуг за певний проміжок часу, зазвичай за рік. Широко використовувати показник ВВП стали після Другої світової війни. У багатьох країнах ВВП приділяють велику увагу і вибудовують на його основі економічну політику.

Номінальний ВВП – це вартість усіх кінцевих товарів і послуг країни в поточних ринкових цінах. Номінальний ВВП залежить від зміни цін, а значить, використовувати його на практиці важко. Адже при високій інфляції зростання номінального ВВП може пояснюватися зростанням цін, а не зростанням виробництва товарів і послуг. Тому економісти вважають за краще використовувати реальний ВВП, який інфляцію враховує, а значить, більш точно відображає реальну економсітуацію. Щоб розрахувати реальний ВВП, економісти коректують показник номінального ВВП на індекс зміни цін. При цьому для розрахунку індексу можуть брати ціни попереднього або будь-якого іншого періоду. Саме реальний ВВП використовують для розрахунку економічного зростання, а також порівняння стану економіки з іншими країнами.

Що саме вимірюють ВНП і ВВП на душу населення

Валовий національний продукт вимірює вартість вироблених країною товарів і послуг незалежно від того, де розташовані належні цій країні підприємства. Таким чином, ВНП – це сума валового внутрішнього продукту і доходів, отриманих з-за кордону або в результаті іноземних капіталовкладень. Цей показник відображає більш достовірну картину стану будь-якої національної економіки.

А ось валовий внутрішній продукт на душу населення показує, як саме національна економіка тієї чи іншої країни співвідноситься з рівнем добробуту її середньостатистичного жителя. Цей показник отримують при розподілі реального ВВП на кількість жителів. Якщо з плином часу ВВП на душу населення знижується, це може говорити про те, що рівень життя людей в країні падає, а економіка наближається до кризи або вже переживає кризу. Тому на ці показники потрібно завжди звертати особливу увагу.

Які у ВВП недоліки і чи є альтернатива

Реклама

На жаль, у валового внутрішнього продукту є безліч недоліків. Тому багато авторитетних економісти з самого початку попереджали, що необдумане використання цього показника може призвести до дуже серйозних помилок. Наприклад, за допомогою одного лише ВВП неможливо об'єктивно оцінити зростання економічного чи соціального добробуту. Адже ВВП враховує тільки грошові операції, а значить не відображає повну картину середовища, в якому живуть люди. Крім цього, методика ВВП не враховує характер і якість виробленої продукції, довгострокові перспективи, виснаження природних ресурсів, існування тіньової економіки.

Економісти також говорять, що показник ВВП сильно застарів. Він не враховує той факт, що за останні десятиліття відбулося грандіозне переміщення виробництва з розвинених країн в країни, що розвиваються, триває перетікання робочих місць зі сфери виробництва в сферу послуг. Також істотно зросла вартість послуг фінансового сектора, яка не завжди означає таке саме зростання добробуту.

Зараз розроблено безліч альтернатив ВВП. Серед найбільш відомих – індикатор справжнього прогресу (ІСП), індекс людського розвитку (ІЛР), валовий національний дохід на душу населення. Так, ВНД на душу населення вимірюється як сума доданої вартості, вироблена населенням країни, податків на виробництво і чистих доходів, отриманих за кордоном, поділена на чисельність населення. Але незважаючи на те, що на відміну від ВВП цей показник враховує ступінь сучасної глобалізації людства, він як і раніше має всі інші недоліки ВВП.

Чи реально виміряти світовий ВВП і спрогнозувати розвиток в країнах

Світовий ВВП – це сума валових внутрішніх продуктів всіх країн світу. Світовий ВВП можна також розрахувати, склавши валові національні продукти всіх країн світу. Адже при додаванні ВНП сума доходів або витрат країн від зарубіжних виробництв дорівнює нулю.

Не пропусти!
Україна – Австрія: онлайн вирішального матчу на Євро-2020
Україна і Австрія зустрічаються на Євро-2020

Але варто звернути увагу на таке. Одна з основних проблем розрахунку світового ВВП – це необхідність переведення ВВП країн в одну валюту. Ринкові курси національних валют далеко не завжди відображають їхню реальну вартість. Проте динаміка світового ВВП дає уявлення про тенденції світової економіки. А це, в свою чергу, дозволяє судити про вплив зовнішнього середовища на економіку країни.

Реклама

Чи можна спрогнозувати розвиток ВВП? Для цього економісти будують математичні моделі. У цих моделях вони розглядають різні варіанти зростання ВВП залежно від головних чинників. Такими факторами в моделях можуть бути розвиток світової економіки в цілому, політика уряду, розвиток національного виробництва, динаміка населення та багато інших.

Що може бути краще за показник ВВП

Що таке індикатор справжнього прогресу? Він, як і ВВП, має грошовий вираз, але складається з позитивних і негативних складових. До позитивних належать споживвитрати, скориговані з урахуванням нерівномірності розподілу доходів населення. Збільшують ІСП також компоненти, які не мають ринкової ціни, але впливають на добробут – домашня праця, волонтерство, користування побутовою технікою, дорогами. Ще збільшують ІСП зростання капіталу, позитивний баланс міжнародної торгівлі. Але з вартості ІСП віднімають позиції, що ігноруються у ВВП, але все ж є витратами. Це виснаження природних ресурсів, ціна злочинності та безробіття, витрати на боротьбу із забрудненням. ІСП широко застосовуються для точної оцінки сталого економдобробуту. Але і в ІСП є обмеження. Серед них – мала доступність багатьох даних, складність висловити певні компоненти в грошах тощо.

А Індекс людського розвитку складається з 3 компонентів: тривалості життя, можливості здобувати освіту і якості життя. В цьому і проблема ІЛР – показник може не змінюватися при різних комбінаціях і величинах 3 складових. Але вони можуть тісно залежати одне від одного. Наприклад, високий валовий нацдохід може мати на увазі високий рівень освіти і високу тривалість життя. Тоді поєднання трьох індикаторів дасть мало корисної інформації.

Нагадаємо, за підсумками другого кварталу 2019 року реальний ВВП України зріс на 4,6% в річному вимірі. У першому кварталі 2019 року зростання реального ВВП становило 2,5%.

2019 року зростання економіки України, як прогнозує НБУ, становитиме 3%, а 2020-го- 3,2%. Зростання реального ВВП України 2018 року становило 3,3%, продемонструвавши прискорення третій рік поспіль.

Реклама

Президент України Володимир Зеленський впевнений, що щорічні темпи зростання ВВП України досягнуть 5-7% через п'ять років. Про це глава держави заявив під час візиту до Туреччини.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти