Велика розбірка: що таке ВВП і як його розраховують

ВВП на душу населення відображає рівень добробуту жителя країни

На тлі рекордного зростання економіки України, новини "Сьогодні" вирішили розібратися, що таке ВВП. Тонкощі розрахунку доходів країни ми з'ясовували за підтримки Олександра Мартиненка, керівника підрозділу з корпоративного аналізу ICU.

Що ж входить в поняття ВВП

Валовий внутрішній продукт (ВВП) – це величина, яка показує вартість вироблених в країні товарів і послуг за певний проміжок часу, зазвичай за рік. Широко використовувати показник ВВП стали після Другої світової війни. У багатьох країнах ВВП приділяють велику увагу і вибудовують на його основі економічну політику.

Реклама

Номінальний ВВП – це вартість усіх кінцевих товарів і послуг країни в поточних ринкових цінах. Номінальний ВВП залежить від зміни цін, а значить, використовувати його на практиці важко. Адже при високій інфляції зростання номінального ВВП може пояснюватися зростанням цін, а не зростанням виробництва товарів і послуг. Тому економісти вважають за краще використовувати реальний ВВП, який інфляцію враховує, а значить, більш точно відображає реальну економсітуацію. Щоб розрахувати реальний ВВП, економісти коректують показник номінального ВВП на індекс зміни цін. При цьому для розрахунку індексу можуть брати ціни попереднього або будь-якого іншого періоду. Саме реальний ВВП використовують для розрахунку економічного зростання, а також порівняння стану економіки з іншими країнами.

Що саме вимірюють ВНП і ВВП на душу населення

Валовий національний продукт вимірює вартість вироблених країною товарів і послуг незалежно від того, де розташовані належні цій країні підприємства. Таким чином, ВНП – це сума валового внутрішнього продукту і доходів, отриманих з-за кордону або в результаті іноземних капіталовкладень. Цей показник відображає більш достовірну картину стану будь-якої національної економіки.

А ось валовий внутрішній продукт на душу населення показує, як саме національна економіка тієї чи іншої країни співвідноситься з рівнем добробуту її середньостатистичного жителя. Цей показник отримують при розподілі реального ВВП на кількість жителів. Якщо з плином часу ВВП на душу населення знижується, це може говорити про те, що рівень життя людей в країні падає, а економіка наближається до кризи або вже переживає кризу. Тому на ці показники потрібно завжди звертати особливу увагу.

Реклама

Які у ВВП недоліки і чи є альтернатива

На жаль, у валового внутрішнього продукту є безліч недоліків. Тому багато авторитетних економісти з самого початку попереджали, що необдумане використання цього показника може призвести до дуже серйозних помилок. Наприклад, за допомогою одного лише ВВП неможливо об'єктивно оцінити зростання економічного чи соціального добробуту. Адже ВВП враховує тільки грошові операції, а значить не відображає повну картину середовища, в якому живуть люди. Крім цього, методика ВВП не враховує характер і якість виробленої продукції, довгострокові перспективи, виснаження природних ресурсів, існування тіньової економіки.

Економісти також говорять, що показник ВВП сильно застарів. Він не враховує той факт, що за останні десятиліття відбулося грандіозне переміщення виробництва з розвинених країн в країни, що розвиваються, триває перетікання робочих місць зі сфери виробництва в сферу послуг. Також істотно зросла вартість послуг фінансового сектора, яка не завжди означає таке саме зростання добробуту.

Зараз розроблено безліч альтернатив ВВП. Серед найбільш відомих – індикатор справжнього прогресу (ІСП), індекс людського розвитку (ІЛР), валовий національний дохід на душу населення. Так, ВНД на душу населення вимірюється як сума доданої вартості, вироблена населенням країни, податків на виробництво і чистих доходів, отриманих за кордоном, поділена на чисельність населення. Але незважаючи на те, що на відміну від ВВП цей показник враховує ступінь сучасної глобалізації людства, він як і раніше має всі інші недоліки ВВП.

Реклама

Чи реально виміряти світовий ВВП і спрогнозувати розвиток в країнах

Світовий ВВП – це сума валових внутрішніх продуктів всіх країн світу. Світовий ВВП можна також розрахувати, склавши валові національні продукти всіх країн світу. Адже при додаванні ВНП сума доходів або витрат країн від зарубіжних виробництв дорівнює нулю.

Але варто звернути увагу на таке. Одна з основних проблем розрахунку світового ВВП – це необхідність переведення ВВП країн в одну валюту. Ринкові курси національних валют далеко не завжди відображають їхню реальну вартість. Проте динаміка світового ВВП дає уявлення про тенденції світової економіки. А це, в свою чергу, дозволяє судити про вплив зовнішнього середовища на економіку країни.

Чи можна спрогнозувати розвиток ВВП? Для цього економісти будують математичні моделі. У цих моделях вони розглядають різні варіанти зростання ВВП залежно від головних чинників. Такими факторами в моделях можуть бути розвиток світової економіки в цілому, політика уряду, розвиток національного виробництва, динаміка населення та багато інших.

Що може бути краще за показник ВВП

Що таке індикатор справжнього прогресу? Він, як і ВВП, має грошовий вираз, але складається з позитивних і негативних складових. До позитивних належать споживвитрати, скориговані з урахуванням нерівномірності розподілу доходів населення. Збільшують ІСП також компоненти, які не мають ринкової ціни, але впливають на добробут – домашня праця, волонтерство, користування побутовою технікою, дорогами. Ще збільшують ІСП зростання капіталу, позитивний баланс міжнародної торгівлі. Але з вартості ІСП віднімають позиції, що ігноруються у ВВП, але все ж є витратами. Це виснаження природних ресурсів, ціна злочинності та безробіття, витрати на боротьбу із забрудненням. ІСП широко застосовуються для точної оцінки сталого економдобробуту. Але і в ІСП є обмеження. Серед них – мала доступність багатьох даних, складність висловити певні компоненти в грошах тощо.

А Індекс людського розвитку складається з 3 компонентів: тривалості життя, можливості здобувати освіту і якості життя. В цьому і проблема ІЛР – показник може не змінюватися при різних комбінаціях і величинах 3 складових. Але вони можуть тісно залежати одне від одного. Наприклад, високий валовий нацдохід може мати на увазі високий рівень освіти і високу тривалість життя. Тоді поєднання трьох індикаторів дасть мало корисної інформації.

Нагадаємо, за підсумками другого кварталу 2019 року реальний ВВП України зріс на 4,6% в річному вимірі. У першому кварталі 2019 року зростання реального ВВП становило 2,5%.

2019 року зростання економіки України, як прогнозує НБУ, становитиме 3%, а 2020-го- 3,2%. Зростання реального ВВП України 2018 року становило 3,3%, продемонструвавши прискорення третій рік поспіль.

Президент України Володимир Зеленський впевнений, що щорічні темпи зростання ВВП України досягнуть 5-7% через п'ять років. Про це глава держави заявив під час візиту до Туреччини.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,30
52,66
25,59
58,05
57,61
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65655.08

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3442.5

Litecoin (LTC)

73.36

Ripple (XRP)

0.5

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти