Курс євро різко впав до долара: як це вплине на Україну

13 березня 2015, 08:11

Сергій Гусєв

Як і гривня, євро останнім часом дешевшає щодо долара, але причини цьому інші

12 березня котирування євро до долара в ході торгів опустилися до рівня $1,05. В результаті євровалюта подешевшала вже на 13% з початку 2015-го, а падіння курсу в цьому кварталі стане рекордним за всю історію існування євро (попередній рекорд – мінус 11% – був встановлений в третьому кварталі 2008 р.). Прогнозують, що вже до кінця цього року (або навіть до його середини) євро досягне паритету з доларом, в 2016 р. коштуватиме $0,9, а до 2017-го подешевшає до $0,85.

Реклама

Але подібні коливання курсів валют на відрізках в роки й десятиліття трапляються часто. Можна згадати, що в 2000 р. євро, введений в обіг (безготівковий) 1 січня 1999-го з курсом $1,17, впав до $0,82, але в 2007 р. він вже коштував $1,6. Щоразу причини падінь і підйомів різні.

В цей час паралельно йдуть два процеси: відносно інших валют євро дешевшає, а долар дорожчає.

Чому дешевшає євро

У 2014 р. євро втратив 12% вартості. Головною причиною стала складна економічна ситуація в єврозоні. Внаслідок слабкого економічного зростання інфляція стала негативною (споживчі ціни впали), негативними стали навіть номінальні процентні ставки. В результаті інвестувати в активи, номіновані в євро, в середньостроковому періоді стало заняттям безглуздим. Профіцит рахунку поточних операцій єврозони зростає з 2011 р., в кінці минулого року він досяг 234 млрд євро, тобто корпорації направляють прибуток на створення грошових запасів замість того, щоб інвестувати. Більше того, зростає відтік капіталу з континентальної Європи (здебільшого в США, Великобританію і Канаду). За оцінками, до 2017-го він може досягти 4 трлн євро.

Реклама

При цьому експерти підкреслюють:

Ризики розпаду єврозони і нового раунду боргової кризи самі по собі не визначають ситуацію з курсом євро.

Так, на піку грецької кризи в 2011-2012 рр., коли доля єврозони дійсно висіла на волосині, євро був значно сильніше, ніж зараз.

Європейський центробанк (ЄЦБ) як регулятор фінансового ринку ЄС приймає заходи, покликані стимулювати зростання економіки і споживчих цін (орієнтиром вважається рівень інфляції 2%). Так, у вересні 2014-го він знизив ставку по депозитах до мінус 0,2% з мінус 0,1%. А в листопаді президент ЄЦБ повідомив, що банк вивчає можливість нового раунду кількісного пом'якшення (QE) і покупки суверенних облігацій країн єврозони на 1 трлн євро. І хоча остаточне рішення про новий раунд повинно було бути оголошеним в січні 2015-го, ринок відразу заклав у ціни таку можливість.

У самому кінці грудня стало відомо, що 25 січня в Греції відбудуться дострокові парламентські вибори, результати яких могли поставити під сумнів питання про міжнародної допомоги цій країні. На початку січня німецький журнал Der Spiegel написав, що канцлер Німеччини і міністр фінансів не виключають можливості виходу Греції з єврозони. В результаті євро, який завершив рік на позначці $1,21, уже 5 січня дешевшав до $1,19.

У січні новий раунд QE був схвалений і запущений 9 березня. Він передбачає викуп ЄЦБ і центробанками країн ЄС суверенних бондів, а також деяких активів приватного сектора на суму 60 млрд євро на місяць, тобто фактично стільки "живих" євро буде щомісяця укачувати в економіку країн єврозони.

Реклама

Чому дорожчає долар

У США, на відміну від ЄС, спостерігається досить здорове зростання, яке разом зі скороченням безробіття вже призвело до згортання програм QE (влада США ввела політику нульових ставок і кількісного пом'якшення в грудні 2008 р. як відповідь на кризу). Процентні ставки залишаються невисокими (близько 2,1% по 10-річних облігаціях проти 1,5% влітку 2011 р.), але вони істотно вище, ніж 0,2% за державними облігаціями Німеччини або 1,1% – Італії. При цьому Федеральна резервна система (ФРС, американський регулятор) не тільки припинив програму QE, але й став замислюватися про підвищення процентних ставок.

У підсумку, як кажуть експерти, очікування зростання ставки ФРС, суверенних і корпоративних ставок в США на тлі поліпшення в економіці і відносно низької інфляції створюють ефект воронки: приплив інвестицій сприяє зміцненню долара, що, у свою чергу, стимулює нові інвестиції, посилення економічної активності і подальше зміцнення американської валюти

До чого це призведе

Зміцнення долара дає американцям ряд переваг. Іноземці прагнуть купувати державні облігації, що допомагає уряду боротися з бюджетним дефіцитом. Американські туристи за кордоном на долари можуть купити більше, ніж раніше. Імпорт стає дешевше. Але бізнес стикається зі зниженням зарубіжної прибутку в доларовому вираженні. Американський експорт стає менш конкурентоспроможним. Однак урядові консультанти не дуже переймаються цим, тому 87% економіки США не порушені зовнішньоторговельними факторами.

Реклама

Проте європейські і японські політики раді подібному розвитку подій, оскільки здешевлення експорту з їхніх країн і подорожчання імпорту допомагає їм стимулювати економічне зростання і стримувати дефляційні процеси.

Занадто тривалий зміцнення долара може також мати і політичні наслідки.

Наприклад, дві попередні хвилі зміцнення долара привели до зниження кількості робочих місць в промисловості США. Тоді американці звинуватили спочатку Японію, а потім Китай в невиправдано низькому курсі їхніх валют. Зараз об'єктом подібного невдоволення може стати Німеччина, у якої профіцит поточного платіжного балансу становить 7,2% до ВВП, а тривале ослаблення євро ще збільшить його.

Cлабо євро зараз вважається корисним для економіки єврозони – він може допомогти підвищити інфляційні очікування і підтримати відновлення так званих периферійних країн. Але можуть постраждати країни, що розвиваються, якщо з ростом курсу долара американські інвестори повернуться в США.

Зміцнення долара є однією з причин нинішнього падіння цін на нафту.

Що це дає Україні

Для української влади, банків і споживачів ефект слабкого євро буде різноспрямованим. Постраждають міжнародні резерви, інвестовані в активи, номіновані в євро. Але зменшаться в гривневому еквіваленті зобов'язання компаній і банків, виражені в євро. Сильний долар, швидше за все, буде сприяти збереженню низьких цін на сировинні товари (це відбувається з нафтою), що погано для держбюджету. Подешевшають європейські товари, туризм в країни єврозони і країни з валютами, прив'язаними до євро (наприклад, Чорногорію).

Що стосується "свіжої" угоди з МВФ, то сума кредиту зафіксована не в доларах, а в спеціальних правах запозичення (SDR) – штучному платіжному засобі МВФ. Вона становить 12,348 млрд SDR. Курс SDR до долара міняється щодня, і зараз він стабільно падає. Так якщо 13 лютого було 1,4089, то 13 березня вже 1,3752, тобто сума кредиту в доларах за поточним курсом становить 16,98 млрд доларів (а не 17,5 млрд, як зараз всі говорять). При подальшому ж зміцненні долара, не виключено, що Україна буде отримувати на свої рахунки менше валюти від МВФ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти