Як уникнути шахрайства в банківській сфері

10 липня 2016 14:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Обманщики ловлять в інтернеті, беруть за вас кредити і втягують в піраміди

Чимало людей існує під гаслом "Без лоха життя погане". І багато хто ловиться на їх вудку, хоча про те, як уберегтися від шахраїв, відомо з незапам'ятних часів: не розкидайся конфіденційною інформацією, не біжи за незаробленими грошима, не намагайся сам брати участь в авантюрах. Про те, яким буває шахрайство у фінансовій сфері і як від нього вберегтися, нам розповіли начальник відділу безпеки каналів передачі і платіжних карт Ірина Соломенко, керуючий партнер лізингової компанії Сергій Васьков, начальник сектора моніторингу та розслідування шахрайських операцій Ярослав Захарченко, заступник голови правління Андрій Мойсеєнко, директор департаменту електронної комерції і платіжних засобів Володимир Москаленко, директор департаменту безпеки Станіслав Турченко та фінансовий консультант Руслан Юрків.

Реклама

ЛІВІ КРЕДИТИ І ДЕПОЗИТИ НЕ ТАМ

"До основних зон ризику можна віднести звернення до брокерам для отримання кредиту, використання інтернет-банкінгу, роботу з банкоматом, використання шахраями клієнтської інформації – даних вкрадених документів, банківських карт", – розповідає Станіслав Турченко.

БРОКЕРИ. Є на фінансових ринках посередники, які консультують клієнтів щодо вибору банку та умов їх продуктів і займаються супроводом процесу видачі кредитів до моменту їх оформлення. "Після співпраці з такими компаніями клієнт через кілька місяців може отримати смс від якогось банку і дізнатися, що у нього є кілька кредитів, про які він нічого не знає, – попереджає Станіслав Турченко. – Щоб убезпечити себе, потрібно дуже ретельно вибирати компанію для супроводу роботи з банком, стежити за документами, які передаються брокеру. Наприклад, категорично не можна передавати йому оригінали та копії своїх документів, довідок про доходи, фотографії. Тільки в точках продажу банківських послуг у вас можуть запросити зробити фото, копії документів і запросити надати оригінали для проходження ідентифікації".

У разі втрати або крадіжки паспорта або індивідуального податкового номера потрібно відразу звернутися в районне відділення поліції для реєстрації випадку, тому що зараз шахраї часто використовують вкрадені документи для отримання кредитів в банках.

Реклама

БАНКИ. Втім, шахраїв можна зустріти і в самих банках. "Їх співробітники можуть порадити вам при заповненні анкети на отримання кредиту спотворити надану інформацію. Наприклад, вони можуть запропонувати (за винагороду, звичайно) приховати інформацію про те, що у вас були прострочення по минулим кредитами, і тим самим допомогти вам отримати новий, – каже Турченко. – Погодившись, ви ризикуєте: якщо у вас і за цим кредитом буде прострочення, банк дізнається, що це сталося не вперше. Брехня випливе, а це загрожує серьзно проблемами".

Іноді шахрайство може бути вбудоване в саму систему роботи фінустанови, причому з благословення на найвищому рівні. Руслан Юрків наводить приклад досить великого банку, нещодавно визнаного неплатоспроможним. Протягом тривалого часу він пропонував дуже високі ставки по депозитах. Прямо в його відділеннях з громадянами підписувалися депозитні договори, де учасником був не банк, а формально зовсім інша компанія, вклади в яку, на жаль, ніким не гарантуються. "Тому навіть якщо ви оформляєте договір в дуже солідному відділенні банку, все-таки уважно вивчайте документ, перш ніж поставити свій підпис", – радить Руслан Юрків.

НЕБЕЗПЕКИ ІНТЕРНЕТУ: РИБАЛКИ І ФЕРМЕРИ

У Ярослава Захарченка свій лідер в переліку зон ризику – введення реквізитів своєї карти на невідомих сайтах, або ж на дублікатах оригінальних, так званих фішингових.

ФІШИНГ. У перекладі з англійської fishing – це "рибна ловля". Тільки в якості рибки тут виступають ваші кошти, а наживкою є щось, за що ви хочете заплатити. Наприклад, для таких цілей може використовуватися спеціально створений "інтернет-магазин" або навіть майже неотличимая на перший погляд копія справжнього, давно відомого і добре розкрученого майданчика. А вас туди постараються затягнути за допомогою масованої реклами, в тому числі і у вигляді поштової розсилки. Верх цинізму – шахраї можуть підсунути вам і "дублікат" сайту вашого банку.

Реклама

І навіть якщо ви гранично обережні і уважно вдивляєтеся не тільки в зовнішній вигляд сторінки, а й на її адресу (до речі, вона може відрізнятися від справжньої, наприклад, на одну букву), це ще не гарантує вам безпеку. Тому що для вас придумали більш активний вид фішингу – фармінг (англ. Farming – "розведення тварин"). Це коли в мережі поширюються віруси, які при вашій спробі піти на давно відомий сайт непомітно перенаправляють на його копію.

ЗАХИСТ. "Щоб не ризикувати, перевірте, чи має ваш інтернет-банкінг надійний захист: авторизація / повідомлення входу в інтернет-банк через смс; авторизація через смс кожної видаткової операції по карті; лімітна політика в інтернет-банку (сума на разову операцію, їх кількість за проміжок часу) тощо, – радить Станіслав Турченко. – Крім того, якщо довго чекаєте смс з кодом підтвердження вашого дії або при незвичайному вигляді сайту банку, при довгих паузах в операціях або їх зриві завжди звертайтеся в контакт-центр банку за уточненнями".

"Для покупок онлайн краще завести окрему карту і встановити на неї ліміти по зняттю коштів", – рекомендує Андрій Мойсеєнко. А Ірина Соломенко додає: "Необхідно регулярно контролювати свій картковий рахунок, наприклад за допомогою послуги смс-банкінгу". І звичайно ж, щоб не впасти жертвою фармінгу, треба мати на своєму комп'ютері та мобільних пристроях активний антивірусний захист.

ПОЗА МЕРЕЖЕЮ: СКІМІНГ З ІНЖИНІРИНГОМ

"У всьому світі одна з найпоширеніших шахрайських схем – скімінг, – розповідає Андрій Мойсеєнко. – Це крадіжка даних за допомогою пристрою, що зчитує, прикріпленого до банкомату (скімера). Потім шахраї роблять дублікат карти з такими ж характеристиками і знімають гроші. Тому дуже важливо перед тим, як вставити картку в банкомат, звертати увагу на будь-які чужорідні пристрої – зазвичай вони виглядають як додаткова накладка". Втім, якщо скімер зроблений і встановлений дійсно майстерно, помітити його може виявитися не так-то просто.

Реклама

Крім того, Володимир Москаленко в переліку видів шахрайства називає і шимінг. Це те, що можна назвати тонкою роботою – найтонший пристрій, що зчитує вставляється в щілину картоприймача. Помітити його неозброєним оком практично неможливо.


Нікому не повідомляйте СVV своєї карти і номери телефонів, пов'язаних з нею.

ПІДГЛЯДАННЯ. Крім даних картки, зловмисникам потрібно отримати ще й пін-код до неї. "Для цього використовуються накладки на клавіатуру, які "запам'ятовують" натиснуті при введенні пін-коду клавіші, – каже Ірина Соломенко. – Трохи застарілий, але все ще зустрічається спосіб крадіжки даних – установка мікрокамери, спрямованої на клавіатуру". Саме для захисту від такого підглядання і рекомендують при введенні коду прикривати клавіатуру долонею.

ЛИПУЧКА. Ще один плід злочинної винахідливості – так званий cash trapping, або, якщо перекладати дослівно, "ловля готівки в капкан". Капкан являє собою спеціальну плашку, яка встановлюється на пристрій для видачі грошей. Внутрішня її частина змазана клеєм, до якого і приклеюються гроші. Є і більш прості версії цього методу. "Злочинець заклеює отвір для видачі грошей скотчем. При спробі зняття готівки банкомат гроші не видає, і коли клієнт йде ні з чим, злочинець знімає стрічку і забирає гроші, – описує прийом Андрій Мойсеєнко. – Щоб уникнути цього, потрібно завжди уважно оглядати пристрій для видачі грошей, а якщо вони не показуються, відразу дзвонити в колл-центр банку, не відходячи від банкомата".

ИНЖИНІРИНГ. "Поширений і так званий соціальний інжиніринг, мета якого – хитрістю отримати необхідні дані. Найчастіше це ідентифікаційні дані карти (номер, термін дії, CVV-код), а іноді навіть всі персональні – такі як серія або номер паспорта, місце народження, проживання, кодове слово. Знаючи цю інформацію, шахрай може з легкістю пройти ідентифікацію і зняти обмеження по карті", – розповідає Ірина Соломенко.

Зазвичай для цього шахраї телефонують і представляються ким завгодно, а вже передбачити всі сюжети, які можуть розігрувати сучасні "великі комбінатори", і зовсім неможливо. "Клієнтам дзвонять "служби безпеки банків" , "фонди" , "волонтери" , "мобільні оператори", "комунальні служби" тощо, – перераховує Станіслав Турченко. – Щоб убезпечити себе, щоб ніхто не міг надавати захисний код вашої картки (CVV – три останні цифри на звороті), код ідентифікації операції, який прийшов на ваш мобільний номер, номери мобільних телефонів, які пов'язані з вашими картами".

СОЛОДКЕ СЛОВО "ХАЛЯВА"

В тренді
Укрпошта готується підвищити тарифи: як і на що злетять ціни
"Укрпошта" підвищить тарифи. Колаж "Сьогодні"

Зараз готується обрушитися чергова велика фінансова піраміда – її інвесторам вже почали затримувати виплати, а це один з перших дзвіночків. Позиціонує вона себе як міжнародна інвестиційно-промислова група, зареєстрована у Великій Британії. На відміну від більшості подібних "інвесткомпаній", вона навіть демонструє об'єкти інвестицій – дитячий розважальний комплекс на околиці Києва, "мережу" спа-салонів (в наявності є тільки один), турфірму тощо.

Тут гарантують (перша ознака піраміди!) інвестиційний дохід, причому дуже високий (друга ознака!) – мінімум 5,5% на місяць (тобто 66% річних) в доларах. Але це мінімум, а заробляти можна до 240% річних! "Якщо хтось обіцяє такі шалені доходи, не сумнівайтеся – це шахрайська піраміда", – запевняє Руслан Юрків. Ніякої легальний бізнес не може забезпечити такої прибутковості, і вже тим більше той, в який нібито інвестує ця компанія.

У цій організації присутня багаторівнева система, скопійована з МЛМ, але з тією відмінністю, що доходи ростуть не в міру продажу якогось реального товару, а в залежності від того, скільки людей ти залучив і як багато "акцій" вони купили. І це третя ознака піраміди. Коли вона впаде, буде багато постраждалих, які потребують справедливості. При цьому переважна більшість з них розуміє, куди в'язалася, але вважає, що встигне вивести гроші раніше, чим все закінчиться, та ще й з величезною прибутком. А що в дурнях залишиться хтось інший – мабуть, ті, кого вони привели за собою.


Піраміди. "Гарантують" надприбутки і падають раптово.

НАМАГАЮТЬСЯ НАГРІТИСЬ НА ЛІЗИНГУ

Шахраї впевнено освоюють і таку поки не дуже популярну в нашому народі справу, як лізинг. "Він у всьому світі вважається найефективнішим інструментом для вирішення приватних завдань (наприклад, покупки нового або б/в автомобіля для сім'ї) і для розширення бізнесу (наприклад, закупівля сільськогосподарської або спецтехніки). Це і справді зручно і має ряд переваг перед кредитуванням. Але тільки в тому випадку, якщо вашим партнером стає відповідальна фірма", – говорить керуючий партнер лізингової компанії "ЕСКА Капітал" Сергій Васьков.

Як це часто буває, шахраї заманюють жертву обіцянкою дуже вигідних умов. Вони пропонують, наприклад, "акційний" автомобіль за ціною помітно нижче ринкової. "Вас має насторожити, якщо співробітник компанії не запитує ваші документи перед прийняттям рішення про фінансування. Або якщо вас закликають підписати договір прямо тут і зараз, не даючи можливості ознайомитися і порадитися з юристом. Хитрість у тому, що договір складений бездоганно і абсолютно захищає шахраїв. На жаль, ваш підпис в суді буде доказом їх невинності", – розповідає Сергій Васьков.

Основний трюк псевдолізінгових компаній в тому, що авансовий платіж, який ви вносите нібито за автомобіль, вони приймають на свій рахунок як комісію за консультацію або оформлення документів. Таким чином, ви фактично сплачуєте неіснуючу послугу. В Асоціації лізингодавців України розробили рекомендації, як уникнути шахраїв.

1. Авансовий платіж не може бути платежем за адміністративні послуги.

2. У договорі важливо перевірити:

— валюту угоди – вся техніка та авто зараз купуються в Україні в гривнях;

— авансовий платіж: лізингова компанія ніколи не буде наполягати на його терміновому внесенні;

— адміністративного платежу бути не повинно, або ж він становить 1-3%;

— графік платежів розробляється чітким і зрозумілим;

— терміни поставки – не більше двох тижнів.

3. Треба насторожитися, якщо лізингова компанія пропонує ціну нижче ринкової (у офіційних дилерів або основних продавців на ринку) – на 10-30% і більше.

4. Попросіть у менеджера сертифікат Нацкомфінпослуг про включення їх компанії в реєстр тих, хто може надавати лізингові послуги.

5. Повинен бути договір поставки техніки між лізинговою компанією і дилером. Крім того, ви можете попросити включити вас третьою стороною в цей договір. Якщо лізингова компанія відмовляється показати документ – це привід насторожитися.

6. Обов'язково попросіть реквізити компанії і перевірте її по різних базах.

7. Якщо ви вирішили підписувати угоду, то звірте роздрукований договір лізингу з тим, який вам давали вичитувати.


Перевіряйте умови договору.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти