Гривня міцнішає: що буде далі

17 вересня 2019 7:00

Христина Коновалова , Марія Пирогова , Євгенія Давиденко

Курс вже нижче трирічного мінімуму. Експерти: долар може впасти ще

Гривня продовжує впевнено міцніти і залишається найефективнішою валютою в світі з початку цього року. За останні дев'ять місяців безготівковий курс наших грошей підвищився по відношенню до долара на 11,74% – краще за цей час зміцнилися на світовому валютному ринку тільки дорогоцінні метали. При цьому днями курс долара в Україні подолав психологічну позначку в 25 грн за одиницю, досягнувши трирічного мінімуму. Всього за тиждень гривня зміцніла на 38 копійок, і традиційна сезонна девальвація, яка повинна була проявитися на початку цього місяця, не збулася. Чому цей фактор не подіяв і чи варто очікувати нового рекорду від гривні, "Сьогодні" дізналися у фінансистів.

Позиції

Реклама

Курс нацвалюти може бути стабільний завдяки зростанню економіки, вважають експерти. Так, нещодавно агентство Fitch Ratings підвищило довгострокові рейтинги дефолту України з рівня В- до рівня В до гривні та інвалюти.

"Це означає, що довіра до України зростає, а ризики, пов'язані з нашою кредитоспроможністю, зменшуються", – уточнює міністр фінансів Оксана Маркарова.

Разом з тим Fitch Ratings спрогнозував уповільнення зростання інфляції до 8,5% 2019-го і до 5,7% 2021-го. В агентстві впевнені: падінню інфляції сприятимуть гнучкість обмінного курсу і прагнення НБУ дотримуватися ключових показників зростання економіки.

Цей загальний оптимізм і дозволив гривні рекордно зміцнитися, вважає інвестбанкір Сергій Фурса.

"Повинна була відбутися сезонна девальвація, але тренд сезонності перебиває оптимізм щодо подальшого розвитку економіки", – розповів експерт.

Щоправда, подальше зміцнення гривні небажане, підкреслює фінаналітик Олексій Кущ.

"Зниження курсу є загрозою для виконання бюджету на поточний рік. У нас більшість податків зав'язані на курс – імпортний ПДВ, митні збори. Тому якщо курс ще зміцнюватиметься, це може негативно позначитися на виконанні бюджету – доведеться секвеструвати найближчими місяцями", – пояснює експерт.

На його думку, щоб уникнути такого сценарію регулятор, може збільшити обсяги покупки валюти з ринку. Але якщо НБУ буде націлений на стримування інфляції, тоді долару дозволять впасти ще більше, вважає Кущ, хоча потенціал для подальшого зміцнення гривні вичерпаний. Разом з тим економіст Іван Нікітченко впевнений: владі вдасться довести дохідну частину бюджету до запланованих показників, адже зростання інфляції (у серпні 8,8% річних) дозволяє наповнювати держскарбницю за рахунок податків, наприклад, ПДВ, адже торгівля в країні процвітає.

"Гривня може просісти з нового року"

Реклама

Експерти вважають, що цієї осені курс долара коливатиметься в межах 24-26 грн. Стабільному зміцненню нацвалюти сприяє МВФ і облігації.

"Україна пройшла ризики політкризи, що тиснули на курс в першій половині 2019-го. Зараз є шанс, що МВФ виділить нашій країні черговий транш. Та й гривневі ОВДП користуються популярністю у нерезидентів", – пояснив економіст Іван Нікітченко.

Разом з тим керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський впевнений, що курс гривні може просісти на початку наступного року:

"Цьому може сприяти рецесія світової економіки, торгова війна Китаю і США, низькі ціни щодо основних груп товарів, що цікаві нашим експортерам. Але Україна має компенсатори для стабілізації нацвалюти – це приватизація, зростання акцизів, реформа ринку землі".

Новини "Сьогодні" дізналися, як зберегти заощадження в умовах падіння курсу долара. Детальніше дивіться в нашому сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Курс долара в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти