В Кабміні знову заговорили про перегляд ціни на газ: що пропонують і чого чекати українцям

Україна не зможе відв'язати ціну на газ від долара, а поки не буде створено прозорий механізм розрахунку ціни, тарифи будуть рости, вважають експерти

Перший віце-прем'єр Кубів заговорив про відв'язку ціни на газ від долара, однак і його колеги по Кабміну і експерти вважають, що це навряд чи можливо. Але ціна на газ, незважаючи на заяви прем'єра Гройсмана, до кінця року може змінитися і не в кращу для українців сторону.

У Кабінеті міністрів знову заговорили про перегляд тарифів на газ. Так, днями перший віце-прем'єр – міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів повідомив, що Кабінет міністрів розгляне питання щодо встановлення ціни на газ для населення без прив'язки до курсу долара США.

Реклама

"У середу (11 травня) ми будемо слухати питання для того, щоб українці споживали відповідно газ не по курсу долара, а за цією ціною, яка буде у нас в Україні", – повідомив Кубів.

Однак про якісь рішення з даного питання за підсумками засідання уряду не повідомлялося.

А вже в четвер віце-прем'єр Геннадій Зубко заявив, що Україна не зможе формувати ціну на природний газ без прив'язки до курсу долара, оскільки це суперечить загальноприйнятій практиці світового ринку. "Ціна на газ визначається на біржі. А на біржі є прив'язка до долара. Будь-які зміни в цій позиції призводять до корупційних схем. Будь-які спроби купити газ десь дешевше обходяться для нас дуже дорого", – підкреслив Зубко.

Реклама

На думку експертів, ціну на газ навряд чи відв'яжуть від курсу валют, і зараз складно зрозуміти, що мав на увазі в своїх заявах перший віце-прем'єр.

"Це дурість. Спочатку вони билися за те, щоб привести ціну до імпортного паритету, але про який імпортний паритет можна говорити з відв'язку від курсу долара. Це суперечить логіці всіх заявлених реформ. Це смішно і неправильно. Я не розумію, що мав на увазі пан Кубів. Можливо, йшлося про якесь коригування ціни", – сказав Сегодня.ua співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Більш того, Україна не може відв'язати ціни на газ від долара, оскільки більшу частину "блакитного палива" вона імпортує, додає незалежний експерт з енергетики Володимир Саприкін.

Реклама

"До того часу поки значна частина газу буде купуватися по імпорту, потрібно буде враховувати ціну цього газу природно в валюті. Оскільки ми залежимо від імпортного його ціна і буде диктувати внутрішню ціну", – пояснив він Сегодня.ua.

Нагадаємо, Кабмін з 1 травня встановив єдину граничну роздрібну ціну газу для побутових споживачів на рівні 6,879 тис. грн за 1 тис. Куб. м, для виробників теплової енергії – 6,81 тис. грн за 1 тис. куб. м (з урахуванням тарифів на транспортування і ПДВ). Після прийняття цього рішення Міністерство економічного розвитку і торгівлі повідомило, що вартість теплової енергії для населення збільшиться на 60% – до 1041 грн/Гкал з 652 грн/Гкал.

Введення єдиної ціни на газ прем'єр-міністр Володимир Гройсман пояснював тим, що це дозволить перемогти корупцію в енергетичному секторі, а також зобов'язаннями України перед МВФ.

Які тарифи чекають українців

Напередодні прийняття рішення про введення єдиної ціни на газ Володимир Гройсман заявляв, що в цьому питанні буде поставлена остаточна крапка.

"Ми розглянемо важливе рішення для нас і для держави – питання встановлення єдиної ціни на газ. Переконаний в тому, що ми в цьому питанні сьогодні поставимо крапку, і це буде остання зміна ціни на газ в житті нашої держави", – сказав він.

Разом з тим Кабінет Міністрів своєю постановою дозволив щоквартально переглядати роздрібні ціни на природний газ, у разі зміни тих чи інших факторів, що формують ціну.

Як повідомляється на урядовому порталі, оптова ціна природного газу з 1 травня в даний час визначається наступними показниками:

- Прогнозна ціна на німецькому газовому хабі NCG (за даними агентства "Platt's European Gas Daily");

- Вартість транспортування від NCG до західного кордону України через територію Німеччини, Чехії та Словаччини (за тарифами європейських операторів ГТС);

- Встановлений Нацкомісією з енергетики тариф на послуги з транспортування природного газу транскордонними газопроводами до точок входу в ГТС України.

Фактично, як відзначають експерти, сьогодні ціна на газ для українців залежить від двох чинників – ціни на "блакитне паливо" в Європі і курсу національної валюти, а переглядати ціни на газ – це звичайна практика.

"Ціни переглядати необхідно, про це говорить практика всіх компаній, які виробляють, продають і купують газ. У газовій промисловості зазвичай коригування йде з лагом в 6 або 9 місяців", – зазначив Володимир Марунич.

І судячи з поточної динаміки, українцям зниження тарифів на газ чекати не варто, додає Дмитро Марунич, а, скоріше, навпаки. "Не виключаю, що до кінця року буде підвищення імпортної ціни. Це об'єктивний фактор нафту йде в зростання, і, може бути, будуть і інші чинники, як то зростання промвиробництва в зоні ЄС і т.д. Крім того буде зима, а погодні умови теж дуже і дуже важливі. Є безліч чинників, і я б не розраховував, що до кінця року ціни будуть такими ж як зараз. Інша справа чи захоче Кабмін слідом за змінами ціни в Європі тариф для українців, це інше питання Вони можуть зіграти таку гру, що поки ціна буде змінюватися несуттєво, її особливо коригувати не будуть", – пояснив експерт.

"Але навіть у разі зниження ціни на імпортний газ чекати зниження цін в Україні не варто", – додає Володимир Саприкін. – "Є небажання влади (це робити). Вони хочуть зробити "Нафтогаз" прибутковим, погасити всі борги. При цьому нинішня ціна не відповідає доходам громадян", – відмітив він.

Більш того, за словами експерта, нинішня система встановлення внутрішніх тарифів не гарантує встановлення адекватної ціни на газ. "У нас ціну для населення встановлює Кабмін, при чому він вирішує свої завдання. А тут потрібен незалежний регулятор, захищений законом, фінансово незалежний і він повинен просто математично коригувати ціну залежно від балансу газу. Ми купуємо газ з різних джерел аж до власного видобутку, виходячи з цього балансу, і потрібно коригувати ціну на газ", – зазначив Володимир Саприкін.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,54
49,56
27,55
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,30
52,66
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66322.36

Dogecoin (DOGE)

0.13

Ethereum (ETH)

3570.5

Litecoin (LTC)

77.96

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти