Що чекає українців у старості: підвищення пенсійного віку і високі виплати

Пенсії підвищать на 10%, але не всім, а пенсійний вік рано чи пізно доведеться підвищити

У грудні 2016-го українським пенсіонерам обіцяють чергову надбавку. Згідно з планами Кабінету міністрів, пенсії разом з мінімальними зарплатами зростуть на 10%. Якщо зараз українці на заслуженому відпочинку отримують не менше 1170 гривень, то з 1 грудня мінімальна пенсія зросте до 1247 гривень, а наступного року – до 1400 гривень. Однак навіть після всіх надбавок частина пенсіонерів залишиться за межею бідності, а Пенсійний фонд – з "дірою" в бюджеті. Чиновники впевнені, щоб пенсіонери отримували більше, українці, які працюють, повинні вивести свої зарплати з "тіні" і сумлінно сплачувати податки. Однак і цього кроку може виявитися недостатньо – кожному працюючому українцю доводиться утримувати одного пенсіонера і при цьому демографічна ситуація в країні залишає бажати кращого.

Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як доходи українських пенсіонерів зміняться в найближчому майбутньому і що потрібно зробити для того, щоб українці не бідували в старості.

Реклама

З маленькими пенсіями і великим дефіцитом

Кожному другому українцеві доходів ледве вистачає на їжу, при цьому бідними себе вважають 76% родин, 52% заробляють менше коштів, ніж необхідно для забезпечення мінімальних потреб (розрахунковий прожитковий мінімум) і 6% отримують менше офіційного прожиткового мінімуму (1399 гривень), розповідає головний демограф країни Елла Лібанова. Мінімальна зарплата в Україні – 1450 гривень (на 51 гривню більше прожиткового мінімуму), а мінімальна пенсія – лише 1170 гривень. Таку пенсію отримують, за інформацією Пенсійного фонду, понад 100 тисяч осіб. Фактично вони перебувають за межею бідності.

Середня пенсія в країні – приблизно 1600 гривень. Ще кілька років тому існувала система "осучаснення" пенсій. Зараз же пенсії індексують (підвищують) на рівень інфляції. Щоправда, і це не завжди вдається зробити. Так, 2015-го інфляція досягла 43%, а пенсії підвищили всього на 13%. Цього ж року, за прогнозами уряду, річна інфляція буде на рівні 12%, а пенсії підвищать на 16%. Наступного року, як говориться в меморандумі проекту бюджету-2017, ціни зростуть на 8,1%, а соцвиплати про індексують на 10,1%.

Реклама

7-170315_01

Фото: fdlx.com

Навіть з урахуванням низьких пенсій грошей в бюджеті катастрофічно не вистачає. В Україні існує солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок до Пенсійного фонду (Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 22% від зарплати), ці гроші розподіляються між сучасними пенсіонерами. Розмір пенсії залежить від того, як довго платили Єдиний соціальний внесок і яку зарплату отримували. Цього року дефіцит в бюджеті Пенсійного фонду досяг 145 мільярдів гривень, "дірку" компенсують за рахунок державного бюджету.

Реклама

"11% ВВП йде на виплату пенсій, на дотацію. Ці гроші мали б бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру. А ми змушені з бюджету забирати останні гроші, яких там і так обмаль, для того, щоб просто наших пенсіонерів утримувати на тому злиденному рівні", – прокоментував в інтерв'ю" Сегодня.ua "ситуацію в Пенсійному фонді міністр соцполітики Андрій Рева.

У Пенсійному фонді називають три основні причини дефіциту:

Населення старішає. Як і у всій Європі, в Україні смертність перевищує народжуваність, кількість пенсіонерів останнім кілька років збільшувалася, а кількість працюючих українців скорочувалася. В результаті зараз пенсії отримують більше 12 мільйонів чоловік, а Єдиний соціальний внесок сплачують лише 10 мільйонів чоловік.

"Демографічне старіння не йде на користь солідарній системі пенсійного забезпечення. І демографічний фактор в цьому відіграє чи не головну роль: якщо 1991 року на 1000 українців віком 16-59-річних приходилося 319 чоловік віком 60 років і старше, то 2001-го – 353, а 2015-го – 354", – розповідає директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Елла Лібанова.

Українці приховують свої доходи. Як зазначає Андрій Рева, майже 5 мільйонів працюючих українців Єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду не платять. Таке право мають аграрії, нотаріуси, працівники сфери послуг. А з тих, хто платить ЄСВ, 40% декларують мінімальну зарплату. За інформацією фіскальної служби, 60% роботодавців частину зарплати виплачують "в конвертах". Наприклад, за фактом українець може отримувати 5 тисяч гривень, а за документами – всього 1450 гривень, і замість 1100 гривень платити до Пенсійного фонду лише 319 гривень.

m103325

Фото: sochi-24.ru

Економіка "в тіні" шкодить не тільки пенсіонерам, а й всій країні. Фактично, за інформацією Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, "в тіні" перебуває 40% ВВП, при цьому за рік ВВП країни зросте лише на 1%. За версією Bloomberg, 2015 року Україна увійшла до п'ятірки країн, що мають "найнещасніші" економіки світу. Директор департаменту податкової і зборів з фізичних осіб ДФС Павло Дроняк переконаний: українці, які погоджуються отримувати зарплати в "конвертах", позбавляють себе гідної пенсії в майбутньому.

Ставку ЄСВ цього року значно знизили. Цього року надходження від Єдиного соціального внеску виявилися на 30,5 мільярда гривень менше, ніж за аналогічний період 2015-го. Як пояснює експерт групи "Пенсійна реформа реанімаційний пакет реформ" Віталій Мельничук, головна причина різкого зростання дефіциту (минулого року було 80 мільярдів, а цього – 145) – зниження відсоткової ставки ЄСВ. Минулого року у середньому до Пенсійного фонду з кожної зарплати віддавали 38%, а цього – 22%.

"Податкова політика різкого зниження ЄСВ стала причиною такого дефіциту. У нас пенсійна система побудована на основі обов'язкового пенсійного страхування. Це страхування передбачає самодостатність Пенсійного фонду", – зазначає Віталій Мельничук.

Чи стануть пенсіонери багатшими та як "врятувати" Пенсійний фонд

"Підвищення пенсійних виплат стосуватиметься приблизно 7 мільйонів пенсіонерів з мінімальними пенсіями. Є категорія пенсіонерів, середній розмір пенсії яких коливається в проміжку від 1400 до 3000 гривень. Вони перебувають в досить несправедливій ситуації порівняно з іншими категоріями, для яких відбувалося якесь підвищення . Для цих пенсіонерів індексація, або перерахунок пенсії не здійснювався мінімум три останніх роки", – заявив в ефірі одного з телеканалів віце-прем'єр-міністр Павло Розенко. Йдеться про підвищення пенсій на 10% в грудні цього року. Так, в грудні мінімальна пенсія зросте до 1247 гривень, а наступного року – до 1400 гривень.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова переконана, що тільки за рахунок працюючих українців пенсіонери не можуть отримувати гідну допомогу від держави: для цього необхідно запускати накопичувальний рівень системи. На думку експерта, 22% від зарплати українці повинні платити до Пенсійного фонду, а ще 2% відкладати на свій особистий рахунок (накопиченими коштами можна буде скористатися після виходу на пенсію). Відповідний законопроект вже зареєстрований у Раді.

"Зробити так, щоб пенсіонери отримували гідні пенсії тільки за рахунок солідарної системи – неможливо. Цього висновку доходили і 20 років тому, але ніхто не мав політичної волі, щоб змінити ситуацію. Щоб зробити пенсіонерів багатими, потрібно запустити ще дві колони: обов'язковий і добровільний накопичувальний рівні", – пояснює Галина Третьякова.

Думку Галини Третьякової також поділяє заступник голови Пенсійного фонду Микола Шамбір. Чиновник в інтерв'ю "Сегодня.ua" заявив: солідарна система не повинна існувати самостійно – для забезпечення фінансової стабільності пенсійної системи необхідно запускати накопичувальний рівень.

130650_image_large

Фото: obozrevatel.ua

"Треба подивитися на ситуацію. Коли був внесок 38,4%, можна було запускати накопичувальну систему, тобто перерозподілити внесок від солідарної до накопичувальної системи. Ми знизили ЄСВ до 22%. Це призвело до дефіциту. Ми повинні побачити, які результати нам дасть легалізація, поки що таких результатів немає", – розповідають в Пенсійному фонді.

Ще одна можливість знизити дефіцит – підвищити пенсійний вік для чоловіків. 2011 року парламент прийняв рішення підвищити пенсійний вік для жінок. Щороку він збільшується на 6 місяців (зараз він становить 57,5 років) і 2021 року жінки виходитимуть на пенсію в 60 років. До 2011-го жінки отримували пенсію на п'ять років раніше, ніж чоловіки.

Підвищення пенсійного віку для чоловіків зараз в Пенсійному фонді не підтримують. Як каже Микола Шамбір, досі невідомо, як зміниться середній вік чоловіків в результаті військових дій на Донбасі.

Міністр соцполітики Андрій Рева також вважає, що рано чи пізно пенсійний вік підвищувати доведеться, однак зараз це питання в уряді не обговорюється.

"Ось у нас не вистачає грошей Пенсійного фонду. Ми їдемо займати на Захід. Приїжджаємо до Німеччини, зустрічаємося з Ангелою Меркель. І скорботно їй в обличчя говоримо про те, що у нас не вистачає грошей на пенсії. Про що вона думає, як ви вважаєте? Вона вихована жінка, вона, звичайно, не скаже це в обличчя, але вона знає, що у неї вік виходу на пенсію в Німеччині – 67 років. Про що вона думає? "Хлопці, ви, звичайно, молодці! Як чудово: мої пенсіонери працюють до 67-ми, вкалують, у вас 60, а середній вік виходу чоловіків – 49 років в Україні, – і ви приходите у нас просити гроші на пенсію?" – говорить чиновник.

Так, в найближчі кілька років, швидше за все, пенсійний вік для українців не зміниться. Демограф Елла Лібанова пояснює, число пенсіонерів і без того збільшуватиметься – починаючи з 60-х смертність в Україні перевищувала народжуваність. Якщо в післявоєнні роки народжувалося багато дітей, то через 60 років на пенсію виходить багато пенсіонерів, якщо в 60-х роках розпочалася демографічна криза, народжуваність впала, то через 60 років, в 2020-х, і число тих, хто виходить на пенсію, буде менше.

Головний резерв для підвищення розміру пенсії та скорочення дефіциту Пенсійного фонду – тіньова економіка. Для того, щоб вивести зарплати з "тіні", Андрій Рева пропонує встановити мінімальний розмір ЄСВ на рівні вище, ніж 22% від мінімальної зарплати – тобто відсоткова ставка не зміниться, проте з'явиться сума мінімального платежу. Крім того, чиновник вважає, що ті українці, які не платять ЄСВ, можуть виходити на пенсію пізніше.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

50752.3

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2918.97

Litecoin (LTC)

69.24

Ripple (XRP)

0.53

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти