Експериментальний варіант: чи допоможе Україні новий маршрут поставок газу

26 липня 2019, 08:53

Євгенія Давиденко

Зріджений газ не може безпосередньо надходити в країну, але є альтернатива

В компанії "Оператор газотранспортної системи України" повідомили про плани з 2020 року почати поставки газу в Україну через Трансбалканський газопровід (TANAP). Йдеться про поставки катарського зрідженого газу (LNG), який буде грати роль якоїсь "перестраховки" і буде стримувати "Газпром". Про це сайту "Сьогодні" розповів президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар.

"Це, скоріше, буде експериментальний варіант. Суть його в тому, що можна розвантажитися танкеру з катарським зрідженим газом на турецькому терміналі в Мармуровому морі, далі цей газ (після регазифікації – Ред.) надходить в ГТС", – пояснив експерт.

Реклама

Як відомо, скраплений газ безпосередньо в Україні вчинити не може, оскільки діє заборона Туреччини на проходження танкерів через Босфор і Дарданелли. Тому "Оператор ГТС" планує протестувати схему отримання скрапленого газу після регазифікації Трансбалканським газопроводом, каже Гончар.

"Точно така ж схема буде відпрацьована і з іншим LNG-терміналом в польському Свіноуйсьце, – продовжує експерт. – Туди також може прийти танкер з, наприклад, американським газом, і в принципі, все буде за тією ж схемою: він розвантажиться в Свіноуйсьце, а ми зможемо отримати це в регазифікованому вигляді як трубопровідний газ на кордоні Польщі та України".

Встигнути протестувати схему і почати поставки з 2020 року цілком реально і навіть необхідно, каже експерт.  

"Ситуація може змінитися в умовах надзвичайно холодної зими і дефіциту газу на споті (спотовому ринку – Ред.), переривання Росією транзиту ... Тому скраплений газ, доставлений неважливо – із Катару, з США – він за цією ціною може бути конкурентоспроможним по відношенню до газу на спотовому ринку на той час", – сказав аналітик.

Читайте також: Позбавити Україну доходу: експерт про те, скільки освоять друзі Путіна на "Північному потоці-2"

Крім того, присутність LNG буде нашим "козирем" проти "Газпрому". 

"Коли ціна стрибає на спотовому ринку, і там дефіцит газу, тоді він компенсується за рахунок LNG-поставок. Це як раз і не дає стрибати до космічних висот цінам на звичайний трубопровідний газ на спотовому ринку ... Це допоможе нам не давати можливість бажаючим вийти знову на український ринок, тому ж "Газпрому", і завищувати ціни", – пояснив він.

Реклама

Вигода від поставок такого газу підкріплена і міжнародною практикою, впевнений експерт.

"На іспанському ринку, де домінує дорогий скраплений газ, ціна на газ для внутрішніх споживачів була нижче, ніж ціна на газ на німецькому ринку, де скрапленого газу майже немає, а є в основному дешевий трубопровідний газ з Росії. Якщо працює конкурентний механізм на ринку, то постачальник скрапленого газу враховує це – він не може заганяти ціну газу на космічні висоти", – додає Гончар.

Нагадаємо, контракт на транзит російського газу через територію України був укладений у 2009 році і закінчується в кінці 2019 го. Українська сторона неодноразово заявляла, що не може прийняти вимогу Росії про продовження існуючого договору і відпрацьовує сценарії на випадок припинення транзиту з 2020 року.

У 2018 році транзит газу через українську ГТС склав 86,8 млрд куб. м. При цьому Україна не імпортувала російський газ для власних потреб. Замість цього газ надходив виключно з країн Євросоюзу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти