Запорізький алюмінієвий комбінат відновлять і виставлять на продаж

13 серпня 2015, 10:30

14 серпня відбудуться збори акціонерів підприємства

Заплановані на 14 серпня позачергові збори акціонерів Запорізького алюмінієвого комбінату дадуть старт відновленню підприємства, яке давно і глибоко впало.

Реклама

Фонд держмайна України зміг ініціювати проведення позачергових зборів акціонерів Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК) 14 серпня 2015 року. Кінцева мета, як повідомляють джерела, близькі до керівництва Фонду, – максимально відновити працездатність підприємства, після чого виставити його на продаж.

11 березня 2015 року, як відомо, Верховний суд України виніс рішення про повернення пакета акцій ЗАлК у розмірі 68% статутного фонду. Цей пакет був куплений в 2001 році в процесі приватизації російською компанією "АвтоВАЗ-Інвест" (згодом увійшла в міжнародну корпорацію UC Rusal). Але інвестор зобов'язань не виконував – він був зобов'язаний погасити кредит в 75 млн доларів Укрексімбанку. Так що уряд після багаторічної серії судових позовів повернув пакет державі Україна. Ще 29,5% акцій ЗАлК належить кіпрській компанії Velbay Holdings Limited.

До моменту повернення акцій у власність держави ЗАлК практично не працював, а тільки накопичував борги – кредиторська заборгованість становить близько 4,5 млрд грн. За 14 років господарювання власники фактично розорили підприємство, завдавши йому величезної шкоди і знищивши унікальне виробництво первинного алюмінію в Україні. І тому зараз вартість активів ЗАлКу запросто може виявитися меншою, ніж сума його боргів. Таким чином, у разі банкрутства у ФДМ на руках не залишиться нічого. А тому допускати банкрутство не можна.

Проте варто врахувати, що банкрутство, тобто, втрата управління підприємством призведе до великих екологічних проблем в регіоні. "Давайте будемо чесними – ЗАлК більше працювати не буде. Застаріла технологія, неконкурентоспроможний продукт на ринку. На сьогоднішній день такі заводи закриваються", – заявив відразу після рішення Верховного суду Валентин Резніченко, який займав у той час пост глави Запорізької облдержадміністрації. – Я не знаю, що держава робитиме з цими [повернутими] акціями та цим підприємством. Там є об'єкти, які становлять небезпеку з позиції цивільної оборони. Їх потрібно охороняти і підтримувати в належному стані. Але у держави немає грошей на це".

Реклама

Застаріле виробництво первинного алюмінію на ЗАлКу є, по-перше, вкрай енергоємним, а тому неконкурентоспроможним в українських умовах. По-друге, воно вже практично повністю зруйноване. Але крім цього, вже неіснуючого виробництва, на підприємстві є цехи, де можливий випуск алюмінієвої фольги, дроту, а також кристалічного кремнію. Так що шанс на пожвавлення підприємства є. "Наприкінці липня на оффрекордс-зустрічі з представниками ділових ЗМІ глава Фонду держмайна Ігор Білоус, відповідаючи на моє запитання про подальшу долю ЗАлКу, заявив, що підприємство є дуже складним об'єктом, – розповів головред журналу "Деньги" Олександр Крамаренко. – Білоус тоді повідомив, що зараз на підприємство заходить новий менеджмент, триває інвентаризація, що відновлення роботи підприємства – це взагалі надзавдання. Судячи з наявної у мене інформації, відновлювати, в принципі, є сенс виробництво фольги, катанки, сплавів, кремнію, так як там висока додана вартість і не така висока енергоємність".

В тренді
Долар і євро просіли в ціні: офіційний курс

Але для того, щоб запустити програму відновлення, Фонду держмайна потрібно змінити склад Наглядової ради, який зараз повністю – всі 7 осіб – представляє компанію РусАл, і ввести в нього представників держави. Як наслідок, це відкриє дорогу для відновлення ЗАлКу, а також – для його подальшої приватизації.

На думку політолога Вадима Карасьова, нормальне проведення зборів акціонерів ЗАлК 14 серпня критично важливе для того, щоб Фонд держмайна виконав все заплановане з приводу Запорізького алюмінієвого комбінату. "Я давно спостерігаю за тим, що відбувається на ЗАлКу, – говорить Карасьов. – Думаю, що керівництво Фонду держмайна, точно слідуючи українському акціонерному законодавству, робить вірний крок до отримання реального контролю над підприємством. Наступний етап після оновлення наглядової ради – зміна складу виконавчого органу, дирекції. Напевно, це не так красиво, як з масками-шоу виставити представників РусАла з дирекції ЗАлКу, але точно корисніше для майбутньої приватизації підприємства та інвестиційного клімату в цілому".

Тим часом, як стало відомо ЗМІ з джерела у Фонді держмайна України, тамтешні юристи не виключають і судових тяжб з росіянами – колишніми власниками заводу в міжнародних інстанціях. Проведена зараз на ЗАлКу інвентаризація дозволить Фонду держмайна сформулювати аргументовані позови щодо розміру збитку, нанесеного підприємству. За відомостями джерела, Фонд держмайна найближчим часом може подати в міжнародні суди позови до колишніх акціонерів з вимогами відшкодувати завдані ЗАлКу збитки.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти