Україна збільшила експорт на третину: що і кому продаємо

5 червня 2017, 08:00

Крістіна Зеленюк , Олександр Панченко

Експорт зріс за рік більш ніж на 34%. Але експерти обережні в прогнозах

Українська економіка все більше оживає після кризи. Експорт товарів і послуг виріс в I кварталі на 34% в порівнянні з I кварталом 2016 р повідомляють як Мінекономрозвитку і торгівлі, так і Держслужба статистики. Головні зміни в тому, що наші виробники не тільки переорієнтуються на нові ринки збуту, але і змінюють асортимент продажів: перше місце впевнено утримує агросектор, а не важка промисловість, як раніше, і підвищується частка експорту послуг. Більше третини, або 36,4% наших поставок, тепер йдуть в ЄС, більше 16% – в країни Азії і лише 14% – в РФ (тут падіння за рік майже вдвічі).

Реклама

_1_._17_.

ЗА РАХУНОК ЧОГО.Якроз'яснилинамуМЕРТ,збільшеннюекспортусприялизростанняціннасвітовихринкахнаруду,металірекордні продажізерна.Угрошахмаємонайбільшийприрістпозалізній руді-$332 млн,соняшниковій олії-$316 млн,соєвих бобах-$226 млнілистовому прокату-$190 млн.Уміністерствіпрогнозують,щов другомукварталізростанняекспортупродовжиться.Зцимзгоднііексперти.

"Зростання відбулосявпершучергузавдякипродукціїагросектора,-говоритьекономістІванНікітченко.-З одногобоку,вітчизнянівиробникинавчилисякращепрацюватизєвропейськимиспоживачами,більшактивнопроходилисертифікаціюдлядопускунаринкиЄС.З іншого-склаласясприятливаціновакон'юнктураякнаагропродукцію,такінаметал.А оскільки показникиекспортувимірюютьсявгрошах,тонавітьпривідсутностізростанняекспортувкількостіпродукціївгрошовомуобчисленніставсябзростання".

ПІДСУМКИ І ПРОГНОЗИ. Алепокиговоритиякпро стабільніуспіхи,такіпро те,щоукраїнськіпідприємстваібізнесперебудувалисяіпідкорилиєвропейськийринок,рано,вважаєдиректорекономічнихісоціальнихпрограмЦентруРазумковаВасильЮрчишин.

Реклама

"Потрібно розуміти, що все відбувається на тлі великого падіння обсягів торгівлі, які мала Україна в посткризовий період, – аналізує Юрчишин. – Тому до поліпшень, які є, потрібно ставитися стримано. Другий момент: пара місяців або навіть кілька кварталів – це не той термін, який може говорити про те, що відбулися кардинальні зміни. Структура експорту залишається нізкоконкурентною, напівсировинною, і так само, як і було, ми експортуємо переважно або напівсировинні матеріали, або метали. Завдання експортувати не пшеницю, і навіть не борошно, а спагетті, поки не виконується. Але добре, що відбувається переорієнтація, причому не тільки на євроринок, а на ринки третіх країн".

В тренді
Які продукти дорожчають в Україні? Ми перевірили цінники в супермаркеті

ПрезидентУкраналітцентруОлександрОхріменкозвернувувагунате,щосередторговихпартнерівУкраїнивпершевийшланатретємісцеІндія.Цевідбулося за рахунок збільшенняпоставокпродуктівхарчування,причомуне тількизернаісоняшниковоїолії,а йм'яса,консервів."Аледаніз експортуза квітеньпоказують,щотемпиекспортузнижуються,перш за всецеметаліруда",-говоритьОхріменко.

Нікітченкопомітив,щозбільшенняпродажівзакордонпозначилосянакурсінацвалюти,гривнявквітні-травнізміцниласяз27до26грн/$самезавдяки цьомуперіоду."ЦедозволилоНБУнароститиобсягЗВР,щодопоможейомукращестримуватикурсвідрізкихколиваньв другомупівріччі",-обнадіявексперт.

Послуги: транспорт і пошиття одягу

На 9% зріс за рік і експорт послуг. Як і раніше більше половини з них – транспортні, в трійці за обсягом експорту – IT-послуги і переробка сировини. "Україна – як і раніше найбільший транзитер російських енергоносіїв до Європи, але через зниження виробництва металу, спад в машинобудуванні, блокаду на Донбасі вже можна прогнозувати зменшення в другому кварталі транзиту вантажів по залізниці, – аналізує Охріменко. – Буде наростати обсяг послуг в IT-сфері та переробці сировини, мається на увазі виготовлення одягу з тканин, завезених за давальницькими схемами, збір комплектуючих для європейського автопрому. Може бути зростання ділових послуг для зарубіжних інвесторів".

Юрчишинтакожочікує,щообсягвисокоінтелектуальнихпослугвцьомуроцізбільшиться:"Унасєхорошішколи,хорошіIT-фахівці,алепокигалузьслабопідтримуєтьсядержавою".Аосьринокзарубіжнихстройпослугстаєвсеменше,тому щонашіроботягивиїжджають зРФ.Не бачатьекспертизростанняпослугвтурсфері,ремонтііобслуговуванніустаткування.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти