Вигідно чи ні: скільки можна заробити, купуючи державні облігації

13 січня 2019, 07:39

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти назвали суму мінімально вигідної інвестиції

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) – цінні папери, які випускаються державою для покриття дефіциту державного бюджету. Фактично для держави це одна з форм кредиту, який вона бере у власних громадян або юридичних осіб. А для покупців ОВДП – альтернатива депозитним банківським вкладам, яка також дозволяє заробити на відсотках.

Останнім часом в інтернеті все частіше стали з'являтися матеріали, в яких стверджується, що ОВДП набагато вигідніше, ніж строковий банківський вклад. Мовляв, тут і відсотки вище, і податків менше, і збереження коштів в ОВДП набагато надійніше, ніж в банківських депозитах, оскільки повернення коштів за облігаціями гарантований державою, а не комерційними банками, у яких можуть виникнути проблеми.

Мінфін і багато експертів раз у раз говорять про зростаючу популярність ОВДП.

"За результатами проведення розміщень облігацій внутрішнього державної позики 11 грудня 2018 року в державний бюджет залучено 1,618 млрд гривень, що свідчить про істотне збільшення попиту на внутрішньому ринку з боку інвесторів в порівнянні з попередніми аукціонами", – повідомляв Мінфін.

"Динаміка інвестування українців в ОВДП вражає. За 2018 рік обсяги інвестицій зросли в 4 рази і недавно перевищили 6 млрд грн! У наступному році буде ще більше", - написав у себе в Facebook в кінці грудня фінансовий експерт Тарас Козак.

У 2019 Мінфін планує проводити розміщення ОВДП щотижня. Чи варто громадянам, які мають заощадження, бігти за держоблігаціями
?

Як фізособа може купити ОВДП

Незважаючинате,щоОВДПвідносятьсядокатегоріїціннихпаперів,в"паперовому"виглядівони неіснують-тількивелектронному.ВипускоблігаційздійснюєМіністерствофінансівврамкахтихсум,якіпередбаченівдержавномубюджетінавнутрішнізапозичення(в 2019році -до 202млрд грн,хочапринеобхідностізаконпро держбюджетдозволяєКабінетуміністрівкоригуватиплан).Розміщуютьсяоблігаціїнафондовомуринку(набіржах).

За українським законодавством,купитиоблігаціївнутрішньої державноїпозикиможекоженгромадянинінавіть негромадянинУкраїни.Однакзробитицебезпосередньо,нафондовомуринку,фізична особане може.Потенційнийпокупецьповинензвернутисядоорганізації,якамаєліцензіюнаторгівлюціннимипаперами:вбанк,вінвестиційнікомпанії,вброкерськіконторитощо.

Купівля ОВДП відбувається на первинному і на вторинному ринку. На первинному ринку покупку облігацій здійснюють банки. Решта в основному працюють на вторинному ринку (банки теж). Організація-посередник ідентифікує клієнта і перевіряє законність його доходів, відкриває на покупця рахунок з цінних паперах, підписує брокерський договір, реєструє його на фондовій біржі, яка торгує ОВДП, веде всю іншу документацію з купівлі ОВДП. Зрозуміло, все це робиться не безкоштовно. За посередництво в покупці і продажу ОВДП покупцеві доведеться сплатити комісійні, і чималі. І ось тут криється основне "але", яке змушує людину добре все зважити, перш ніж зважитися на покупку.

Коли облігації вигідніші за депозити

Вартістьоднієїдержавноїоблігаціїнапервинномуринку- 1000грн.Навторинномусумаможеваріюватисявзалежностівідщо залишився допогашення строку,відпопитуіпропозиції,відрядуіншихчинників.Алевбудь-якомувипадкукомісійніупосередниківстартуютьвід500грн.Причомутакихплатежів,найімовірніше,доведетьсязробитикількапротягомпроцесувідмоментупідписаннядоговорудоотриманнявкладенихкоштівзвідсотками.

Звідсивисновок:купуватиоднуоблігаціюабсолютно невигідно.Зякого жкількостіпочинаєтьсявигода?

ВідсотокприбуткупоОВДП,якийпропонуєдержава,не є постійним.Вінзалежитьвідтермінурозміщення,відкон'юнктури,іншихфакторів.Наприклад,ближчедокінцярокуМінфінрозміщувавоблігаціїзвідсотковою ставкоювищеобліковоїставкиНБУ(вонастановить18%).18грудня Мінфінрозмістивтримісячніоблігаціїпід20,5%річних.АпередсамимНовимроком, 27 грудня,-на62дняпід18,19%річних.Аосьвлипні2018гооблігаціїна6,5місяцібулирозміщенітількипід17,29%.

Припустимо,людиназадумалася про покупку10облігаційнаумовах,яквід18 грудня.Заплативши10тис.грн(безурахування зборів),через2місяцівінотримаєназадсвої10 тисячі...близько 340грнвідсотків, що набігли.Аплатазаоформленнятасупровідпокупкиможескластипарутисячгривень.Сталобути,покупканавіть10облігаційсебене виправдовує.

 

"Відочікуваного прибуткупотрібнобудевіднятикомісійнівашогоконтрагента-банкуабоброкера.Вонибудутьрізними-так,наприклад,можестягуватисяплатазаобслуговуваннярахунку,йоговідкриттяізакриття.Комісіїбудутьзалежативідйогофантазії,хочаможутьбутиімінімальними.Такождоведетьсязаплатитизапокупкусамихпаперів-навторинномуринкуабобіржі.Тамвжеможнабудеівизначитисяз майбутньоюдохідністю,якувиможетеотримати",-пояснюєаналітиккомпанії "Альпарі" МаксимПархоменко.

Експерткаже,щопровигідне інвестування можнаговорити,якщоєкоштинапокупкуякмінімум100акцій.

 

"Спочаткупочинатиінвестуватикоштує від100 тисячгривень.Відцієїсумикомісіїбудутьз'їдатиневеликучастинумайбутньогодоходу-1-2%.Прицьомувизможетевийтинабільшвисокийрезультат,ніждепозит.Угривні-приблизнона12%,вдоларах-на5%",-розповідаєМаксимПархоменко.

Здавалосяб,такіпідсумковіпоказникиставлятьпідсумніввеликувигідністьОВДПв порівняннізбанківськимидепозитами.Аджепокластигрошінабанківськийдепозитсьогодніможнаіпід14,інавітьпід16%.

Однакреальнийвідсоток,якийлюдинаотримуєза банківським вкладом,такожнабагатоменшетого,якийанонсується.Томущоздоходівпотрібнобудезаплатитиіприбутковийподаток,івійськовийзбір.Загалом-близько 20%відпланованого прибутку.Внески заОВДПвідприбутковогоподаткузвільнені,протевійськовийзбірстягуєтьсяіздоходіввідоблігацій.

 

"НапрактиціприбутковістьОВДПзавждивище за прибутковість,якуформуєдепозит.Найчастішена1-2%вищедоларовихдепозитівіна4-6%вищегривневих",-говоритьМаксимПархоменко.  

Зрозуміло,мовайдепро сумипонад100 тисячгривень.Якговорилосявище,применшійсумівкладуОВДПбудутьявнопрограватибанківськими вкладами.

Скільки осібвУкраїнікупуютьОВДП

Статистика стверджує, що в 2018 році українці інвестували в ОВДП 6 млрд грн. Сума здається вражаючою. Однак якщо розділити її навіть на мінімально вигідний вклад – 100 тис. грн – вийде, що власниками ОВДП в минулому році стали всього 60 тисяч українців. Це всього 0,14% населення країни. А якщо врахувати, що багато хто з них купували більше облігацій, ніж мінімально вигідно (багато банків, наприклад, працюють тільки з інвестиціями понад 1 млн грн), вийде, що заробляють на цінних паперах не так вже й багато людей. Тобто цей спосіб інвестування досі не став масовим.

НедоступністьОВДПдляширокогочислалюдейсьогодніназиваютьвчисліосновнихчинників,що гальмуютьрозвитокринку.Вякості одногозкроківщодо спрощеннясистемипокупкидержавнихоблігаційзаразрозробляється  мобільний додатокдляпокупки ОВДПЗапуститийогообіцяютьвнинішньомуроці.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідавпро п'ятьновихспособівекономити,проякізнаютьщене всіукраїнці.

Також ми писали, які зобов'язаннявзяланасебеУкраїназа новою програмоюспівпраціз МВФ, і який прогноз економікив 2019році запропонувавНаціональнийбанк України.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Читайте Segodnya.ua у Google News

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти