Українці придбали 110 млрд доларів за п'ять років: куди сьогодні краще вкласти заощадження

26 травня 2015, 10:22

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Експерти радять ховати доларову готівку і золото в банківських скриньках, а гривню класти на депозити в надійні банки

За останні 5 років українці купили в банках готівкової валюти більш ніж на $110,7 млрд, а здали – на $72,5 млрд. Такі дані НБУ, підготовлені на прохання "Сегодня" (див. інфографіку). Найбільше народ любить долари – 81,6% купленої валюти, євро – 12,9%, і рублі – 4,2%. На іншу валюту припадає всього 1,3%.

Реклама

__.2015

При цьому майже 35% придбаної валюти залишилися на руках у народу. За словами експертів, ці гроші або були витрачені за кордоном під час турпоїздок, або перебувають "в матрацах". Причому, якщо попередні 5 років народ стабільно купував валюти більше, ніж здавав, то цього року тенденція змінилася: за 4 місяці її здали майже втричі більше, ніж купили.

Але заступник голови правління банку "Фінанси і кредит" Ігор Львов вважає інакше: "Через введені НБУ обмеження на продаж (3000 грн на день в одні руки) і 2% податку в Пенсфонд покупці, насамперед це малий і середній бізнес, пішли на чорний ринок. Цим пояснюється і дворазове зниження покупки-продажу в 2014 р, адже обмеження почали діяти з минулого року. Але статистика Нацбанку відхід у тінь не відслідковує".

ПРОГНОЗ. На думку Львова, цього року курс долара залишиться стабільним: 21 грн/$ за оптимістичним сценарієм, 23 грн/$ за песимістичним. Але за умови, що не буде ескалації боїв в Донбасі. Передумови для стабільності – очікування чергового траншу від МВФ і те, що НБУ адмінметодамі впевнено контролює міжбанківський ринок.

Реклама

А експерт "Простобанк консалтинг" Іван Нікітченко вважає, що оптимальний сценарій для гривні виглядає так: реструктуризація зовнішніх позик на умовах України (списання частини боргу), отримання другого траншу від МВФ у червні і всіх наступних за графіком. "Доповнять приплив валюти вливання від західних фінустанов. Це дозволить НБУ наростити валютні резерви, дасть можливість почати знімати обмеження, – пояснив нам Нікітченко. – Сьогодні Нацбанк жорстко регулює попит на ринку, штучно балансуючи попит і пропозицію, встановивши обмеження на покупку готівкової валюти та зняття коштів з депозитів. Це дозволило "розквітнути" чорному ринку, і скасування лімітів знову скоротить тіньовий сектор до мінімуму і стимулює приплив валюти на вклади в банки. При такому сценарії курс гривні буде перебувати в діапазоні 20-22 грн/$ з невеликою тенденцією до зміцнення.

В тренді
В Україні почали продавати ранні овочі. Ми перевірили ціни та кількість нітратів

Негативний сценарій – це дефолт або призупинення програми з МВФ через відсутність реформ, активізація бойових дій. Населення і бізнес будуть думати лише про те, як зберегти зароблене і спробують все конвертувати у валюту. НБУ продовжить утримувати курс жорсткими адмінзаходами, але на "чорному" ринку почнеться поступовий рух його вгору. Це призведе до значного розриву в офіційних і ринкових курсах, як було наприкінці 2014 і гривня обвалиться до 30 грн/$.

У ЧОМУ ЗБЕРІГАТИ. Експерти вважають, що українцям варто зберігати свої заощадження в банківських скриньках (від 4 грн на день оренда комірки), причому в різній валюті. "Найголовніше – диверсифікація, – говорить Нікітченко. – У готівкової гривні слід тримати суму, рівну 2-3 місячних витрат сім'ї. Решту можна розмістити, наприклад, в банківській скриньці, краще в декількох валютах. Краще у валюті залишати не менш 50% коштів. Для довгострокових заощаджень, від одного року, підійде золото, причому у фізичній формі (злитки, інвестмонети), а не на депозиті – такі вклади гарантуються".

Для сміливих можливі й депозити. "При стабільності долара доходи за гривневими депозитами в надійних банках (держбанки, найбільші за активами. – Авт.) дадуть до 25% річних", – говорить Львов.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти