Як підстелити солому під своє заселення в новобуд

26 червня 2016, 10:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Дивимося схему інвестування та дозвільні документи

Будь-яке придбання нерухомості – справа неабияка. Гроші там віддаються для абсолютної більшості українців дуже серйозні (для багатьох це взагалі плоди праць усього попереднього життя), і їх втрата може обернутися справжньою бідою. І якщо на вторинному ринку ми хоча б бачимо, за що платимо, то при покупці в новобудові на момент розставання з грошима квартира часто існує тільки в планах будівельників та наших мріях. Які документи слід перевіряти, перш ніж зважитися на придбання ще не побудованої квартири, нам розповіли адвокат ЮФ "АБГ" Катерина Гутгарц, юрист Міжнародної адвокатської компанії "УкрЮрЦентр" Катерина Ємельяненко і адвокат ЮФ "Універс-Альянс" Юрій Андрощук.

Реклама

СХЕМА.Ще до того, як придивлятися до того, хто і за що хоче ваших грошей, зверніть увагу на те, як саме їх збираються у вас взяти. "Насамперед оцініть схему інвестування, – радить Катерина Гутгарц. - Згідно із законом України "Про інвестиційну діяльність" гроші фізосіб для будівництва житла можуть залучатися виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, а також з допомогою випуску цільових облігацій підприємств. Зобов'язання за останніми виконуються шляхом передачі об'єкта житлового будівництва ". На практиці ж часто використовуються інші схеми. Наприклад, з приватними особами укладаються попередні договори або договори купівлі-продажу майнових прав на новбудови. Для забудовників такі схеми більш прості і дешеві, але для потенційних покупців дуже ризикові. "У разі недобросовісності забудовника інвестор може залишитися і зовсім без квартири. Причому звернення до суду йому також не допоможе, – попереджає Катерина Гутгарц. - Зокрема, Верховний Суд України неодноразово наголошував на тому, що договір купівлі-продажу майнових прав – не підстава для визнання права власності на житло за покупцем".

ПАКЕТ. "Перед укладенням договору перевірте установчі документи забудовника: державний акт на право володіння земельною ділянкою або договір оренди земельної ділянки, позитивний висновок комплексної державної експертизи, дозвіл на виконання будівельних робіт, ліцензію будівельної організації", – перераховує Юрій Андрощук. Катерина Ємельяненко радить також вивчити проект забудови, затверджений органами архітектурно-будівельного нагляду (пакет технічної документації: поверхові плани будівлі, проектну документацію). Корисно порівняти, наскільки те, що зводить дана компанія, відповідає тому, що їй затвердили для забудови. Справа в тому, що серед забудовників зустрічаються любителі творчої переробки затверджених проектів прямо по ходу будівництва.

"Звернітьувагуінатермінидіїдокументіввиходячизперіодубудівництва",-радитьКатеринаЄмельяненко.Документаціюна будівництвобажаноперевіритиіза іншими джерелами(не тількипо паперах,показанимвофісікомпанії)."Наприклад,кияниможутьнасайтіКМДАдізнатисястатусбудівництвачерез "Містобудівниймоніторинг" (monitor.mkk.kga.gov.ua)",-наводить прикладКатеринаГутгарц.

ПІДВОДНІ КАМЕНІ

Реклама

Миживемовепохуінтернету,і перше,щоробимо,зіткнувшись,наприклад,зкомпанією-забудовником,-шукаємоінформаціюпро неї.Адженавряд чихтосьзахочезв'язуватисязтими,закимтягнетьсяшлейфрізноманітнихскандалівіхорскривдженихпокупців.Але,крімпублічноїрепутаціїкомпанії,єсенсперевіритищедещо.

В тренді
Гречка більше не дорожчатиме. На якій позначці завмерла ціна за кілограм
Щоб зробити крупу більш корисною, обсмажте її на пательні

ПЛАНИ.КатеринаЄмельяненкорадитьзвернутиувагу,щозабудовниквжепобудувавінадякимиоб'єктамизбираєтьсяпрацюватинайближчим часом.Зрозуміло,що"планівгромаддя"можебутиіутих,хтовженишкомпакуєвалізи.Протеті,хтоінвестуєвмайбутніоб'єктиіведеякісьроботипоним,викликаютьбільшедовіри,ніжті,укоговашбудинокпершийіостаннійвсписку.

САЙТИ.Незайвимбудедодатковоперевіритиітіпапери,яківампред'явивзабудовник."БажановідвідатисайтМіністерствабудівництваірегіональногорозвитку.Тамвиобов'язковознайдете(абоне знайдете)номерліцензіїбудкомпанії.Не завадитьтакожвідшукатинасайтіДержкомісіїз регулюванняфінансовихпослугдозвілнафінансову діяльністькомпанії-продавцяжитла",-радитьЄмельяненко.

РЕЄСТРИ.Перевірте навіть саму базову інформацію про забудовника. "Для цього потрібно прийти з паспортом до держреєстратора будь-якої держадміністрації. У нього попросіть і так зване повне вилучення про компанію-забудовника з Єдиного держреєстру підприємств і організацій України за його кодом", – пропонує Ємельяненко. Вас цікавить дата реєстрації компанії і інформація про його керівника. Дізнатися, чи немає на забудовника будь-яких арештів або ж заборон на відчуження майна, можна в Держреєстрі обтяжень. Чи не знаходиться будь-яке майно забудовника в заставі (іпотеці), можна дізнатися через Держреєстр іпотек. Інформацією з цих двох реєстрів з вами поділиться держпідприємство "Інформцентр Мін'юсту України" (www.informjust.ua) за письмовим запитом. "Не зайвим буде перевірити, чи немає судових тяжб за участю компанії-забудовника, – це можна зробити через відкритий всім Єдиний реєстр судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua)", – радить Юрій Андрощук.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти