Розмір абонплати за комуналку: як її порахувати, щоб вас не обдурили

9 вересня 2019 12:12

Три тижні тому українцям зменшили розмір абонплати за комуналку

Реклама

Три тижні тому українцям зменшили розмір абонплати за комуналку. Це фіксований платіж, який щомісяця потрібно віддавати за можливість користуватися водою, опаленням і вивезенням сміття. Всього, крім газу й електроенергії. Як її порахувати, щоб вас не обдурили?

Ось формула. Прожитковий мінімум множите на кількість людей у ​​родині, на середні витрати на комуналку і на спеціальний коефіцієнт для опалення, води і сміття. За воду і опалення вийде не більше 28 з половиною гривень на місяць, а за сміття – 13.40. Суму прив'язали до прожиткового мінімуму, тому збільшувати можуть двічі на рік.

Але найбільша сенсація – це звільнення взагалі від комунальних платежів. Цю ідею озвучив президент і стосується вона тих, кому за 70. Як отримати право не платити, і хто заплатить за цих щасливчиків?

За кермом електрокара – серед жвавого трафіку в центрі Києва. Володимир Зеленський – розповідає про свої плани.

"Ідея дуже креативна – зараз знаходять хлопці наші економічну модель, як людям старше 70 років, коли людина не тільки на пенсії, але він вже і фізично не може працювати, і він вже досить працював на країну – по 40-50 років – як цього людині не платити комуналку ", – розповів тоді президент.

Реклама

Зробити комунальні послуги безкоштовними для людей старше 70 років. Чи можливо втілити таку ініціативу? Скількох людей вона торкнеться? А кому на пільгу сподіватися не варто?

Розмір пенсії – ось від чого насамперед будуть відштовхуватися. Про це розповів радник президента. Від сплати комунальних платежів потрібно повністю звільнити саме тих людей, у яких пенсія або мінімальна, або близька до неї.

"Допомогти хотілося б усім, але є великий обмежувач – це фінанси", – зазначив Олег Устенко, радник президента України.

Адже сплатити винна держава – а це гроші з кишені кожного громадянина. Скільки ж в Україні людей старше 70 років? Їх понад чотири з половиною мільйонів. Але багатьох відсівають. Наприклад, у кого пенсія більша за мінімальну. І серед тих, хто отримує мінімалку, пощастить не всім.

"Якщо літня людина живе з багатими родичами – вона не належить до категорії малозабезпечених", – пояснює Ольга Піщуліна, експерт в галузі пенсійного законодавства.

Марія Леонідівна живе сама. І пенсія у неї – мінімальна. Має приватний будинок. У холодну пору року – коли треба включати котел – майже всі гроші йдуть на оплату газу.

Про новий одяг – і мріяти не може. Навіть на їжу не вистачає. Рятує тільки власний город.

Реклама

Каже – трудового стажу у неї багато. А пенсія мізерна, бо зарплата була маленькою. Працювала в колгоспах – за трудодні. Часто платили зерном. Схоже, саме для таких, як ця жінка, і повинна бути втілена ініціатива президента. А як щодо тих людей, які мають трохи більшу пенсію?

Катерина Ладика отримує дві тисячі гривень. Але це навряд чи робить її становище краще, ніж У Марії Леонідівни. Ця жінка навпаки ще більше потребує допомоги. Адже вона ледве ходить. І не може займатися городом.

В опалювальний період у Катерини Іванівни також вся пенсія йде на оплату газу – це навіть при тому, що субсидія. Їй дають 300 кубів. Але котел старий – не економний. І щоб не замерзнути, треба спалювати більше соціальної норми. За кожен зайвий кубометр – платити зі своєї кишені. Жінка і в нормативи не вкладається, і навіть при цьому в будинку взимку холодно.

Але оскільки пенсія цієї жінки на кілька сотень гривень вище мінімальної – чи означає це, що вона від сплати комунальних послуг звільнена не буде? Але тоді вона може виявитися в гіршому положенні – ніж люди, яким за сімдесят і які мають мінімальну пенсію. Як зробити так, щоб дотримати принцип справедливості? І чому вирішили звільнити від оплати комунальних саме людей старше сімдесяти років?

"Чому 70 років, а не наприклад, 65? Чим 65-річний від 70-річного відрізняється – вони і те і те вже люди на пенсії", – говорить Дмитро Марунич, експерт в галузі енергетики.

Однак із цим можна посперечатися.

"У 65 років, за медичними параметрами, людина ще вважається більш-менш працездатною. Вище 70 вже є серйозні проблеми зі здоров'ям і людина вже додатково в рідких випадках може працювати", – каже Ольга Піщуліна, експерт гендерних програм центру Разумкова.

Реклама

А чи не всі гроші у цих людей ідуть на ліки. Україна – соціальна держава – влада зобов'язана захищати найбільш вразливі верстви населення – тому президентська ініціатива має сенс. Ось тільки є ще одна небезпека – ризик, що цим будуть зловживати. Так само, як це вже давно роблять з субсидіями.

Ось таких оголошень в інтернеті – сотні. Здам квартиру в оренду. Оформлена субсидія. Тобто в ній зареєстрована людина, що має право на субсидію. По суті, вам пропонують – вибір саме це житло – і отримаєте бонус – левову частку комуналки вам компенсує держава. Так само може бути і з житлом, де зареєстровані люди старше 70 років. Уявіть ці оголошення – здам квартиру – усі комунальні за вас заплатить держава.

Є і ще один ризик, про який кажуть експерти, – якщо давати людям можливість користуватися комунальними послугами безкоштовно, це вбиває будь-яку мотивацію економити.

"Буде надмірно споживатися – це різко збільшить витрати на підтримку таких субсідіантов-пенсіонерів і призведе до збільшення витрат державного бюджету", – вважає Святослав Павлюк, експерт в галузі енергетики.

Тобто знову ж таки – вдарить по кишені всіх українців.

Експерти пропонують встановити в цьому випадку соціальні норми – так, як із субсидіями. Наприклад – на людину дається обмежена кількість кубів холодної і гарячої води, ліміт на спалювання газу, або на використання кількості кіловат електроенергії. Тоді сума, яку доведеться витратити на підтримку літніх людей, буде відносно невеликою. Радник президента впевнений – Україна може і повинна піти на такий крок. І сподівається на розуміння з боку МВФ.

"Міжнародний валютний фонд, який повинен приїхати до Києва, буде проінформований про цю ініціативу", – говорить Устенко.

Для фонду головне – щоб Україна не перевищила ліміт дефіциту бюджету на наступний рік. Це два з половиною відсотка від ВВП.

"Якщо ми вписуємося в цю норму – немає ніяких проблем робити додаткові виплати", – зазначає радник.

Але, в будь-якому випадку, ініціативу президента можна буде втілити тільки наступного року. Гроші на це треба передбачити в державному бюджеті. Проект цього документа уряд має подати на розгляд Верховної Ради вже цього тижня. Так чи буде безкоштовною комуналка для літніх людей – будемо знати вже дуже скоро.

Тим же законом в Україні введена пеня за несвоєчасну оплату комунальних послуг:

Нагадаємо, через набуття чинності з 1 травня Закону "Про житлово-комунальні послуги" із загальних тарифів повинна бути виділена "плата за абонентське обслуговування" на різні послуги, яку доведеться платити кожен місяць. Абонплату повинні вносити в квитанції окремою графою.

Тем же законом в Украине введена пеня за несвоевременную оплату коммунальных услуг:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти