Виплати, пенсії, субсидії: що змінилося за тиждень

7 вересня 2019 9:42

Як оформити пенсійні виплати онлайн і розпізнати фальшиві купюри

Що буде з цінами на овочі та фрукти цієї осені? Які гривневі банкноти підробляють найчастіше? Наскільки зросли виплати у зв'язку з вагітністю та пологами? Читайте ТОП-5 головних економічних новин тижня, що минає.

Від чого залежить розмір пенсії за віком, як отримати пенсію "в один клік" і скільки пенсіонерів отримали субсидії живими грошима

Реклама

Розмір пенсії за віком в Україні залежитьвід двох показників, на які людина може впливати, щоб отримувати гідну пенсію: тривалості страхового стажу та розміру офіційної заробітної плати, з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду України (ПФУ).

Про це повідомила заступник голови правління ПФУ Ірина Ковпашко в ефірі одного з українських телеканалів, інформує прес-служба відомства.

"Для розрахунку пенсії зараховуються певні періоди з 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку та до 2000 року за довідками підприємств або архівних установ", – повідомила вона.

За словами Ковпашко, підприємство не має права відмовляти у видачі таких довідок.

Реклама

"В той період підприємство по відношенню до цієї людини було страхувальником. І однією з його обов'язків є зберігання даних про заробітну плату своїх працівників не менше 75 років і відповідно видавати ці довідки за зверненням людини. Якщо зазначена в довідці заробітна плата зменшує суму пенсійної виплати людини , ми її не враховуємо, а беремо за основу дані персоніфікованого обліку", – пояснила вона.

Крім того, стало відомо, що послугою оформлення пенсії "в один клік" через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (ПФУ), запущеною в серпні, за місяць скористалися 510 осіб. Це зазначено на інфографіці, розміщеної на сторінці фонду в Facebook.

ПФУ зазначив, в яких регіонах надійшло найбільше звернень: Донецька область – 86 осіб, Дніпропетровська область – 73 людини, Київ – 44 людини і Харківська область – 39 осіб.

Чтобы увеличить изображение, нажмите на него

Фонд також опублікував докладну інструкцію, як скористатися новою послугою:

  • отримати електронний ключ;
  • зареєструватися на порталі електронних послуг;
  • вибрати пункт "Заява на призначення пенсії";
  • заповнити анкету, внести свої дані;
  • прикріпити скани необхідних документів;
  • сформувати заяву;
  • підписати заяву електронним підписом (заява автоматично передається в ПФУ, після чого протягом 10 днів прийде SMS про призначення пенсії, далі заявнику необхідно забрати пенсійне посвідчення в сервісному центрі).
Реклама

Чтобы увеличить изображение, нажмите на него

Нарешті, опубліковані підсумки серпня, скільки пенсіонерів отримали субсидії живими грошима. За даними Пенсійного Фонду України, загальна сума монетизованих субсидій за місяць склала 157,2 млн грн, а кількість одержувачів – 610,6 тис. осіб.

За даними ПФУ, загальна сума монетизованих субсидій за місяць склала 157,2 млн грн, а кількість одержувачів – 610,6 тис. осіб.

В Україні "епідемія" підроблених банкнот 500 гривень: як не попастися на фальшивку

Реклама

В Україні все частіше стали виявляти підроблені банкноти номіналом 500 грн. Про це повідомила прес-служба Національного банку України, уточнивши, що мова йде про гроші зразка 2006 року.

"У серпні нинішнього року зафіксовано збільшення кількості вилучених з обігу підроблених банкнот номіналом 500 гривень, виготовлених за допомогою струменевого  друку з імітацією ультрафіолетового захисту", – розповіли в прес-службі Нацбанку.

Але є і хороші новини: у цілому підроблених грошей за перше півріччя виявили менше на 20%, ніж за такий же період минулого року. При цьому найчастіше фальшивомонетники друкували п'ятисотки, сотки, двохсотки і купюри номіналом 50 грн.

"Інші вилучені з обігу підроблені банкноти, номіналами від 1 до 20 гривень, склали 1% від загальної кількості підробок", – розповіли в НБУ.

За даними Нацбанку, найчастіше підроблені гроші збувалися в касах фастфудів, дрібних торгових точок і на автозаправках. Підроблені банкноти номіналом 500 грн найчастіше збувалися ділками в касах АЗС Київської, Закарпатської, Волинської, Черкаси та Житомирської областей, а також у столиці.

Нацбанк розробив низку елементарних порад, як визначити фальшивку, не маючи під рукою спеціального обладнання: "Елементи захисту дозволяють перевірити справжність за допомогою тактильного контролю. На дотик перевіряється рельєфність окремих зображень на лицьовій стороні банкноти".

Справжність купюри номіналом 500 грн теж легко перевірити – під різними кутами потрапляння світла на банкноту число 500 на цій купюрі злегка змінює колір. Банкіри також радять касирам, які не мають на робочому місці детекторів для визначення автентичності, обзавестися хоча б збільшувальним склом. З його допомогою радять вишукувати на купюрах мікротексти. Якщо таких немає, то купюра підроблена.

Ціни на банани і апельсини знизяться, а от дешевих яблук не буде

Напередодні Єврокомісія скасувала для України своє рішення про заборону експорту в ЄС наших овочів і фруктів як небезпечних для здоров'я людей, повідомляє офіційний сайт Єврокомісії – ec.europa.eu. Експерти агроринку кажуть, що це врятувало від багатомільйонних втрат українських виробників яблук, томатів, перцю та ін., але позбавило наших покупців можливості запастися вітамінами задешево, оскільки ціни на внутрішньому ринку майже не знизяться. Якою буде вартість фруктів та овочів для консервації, з'ясовував сайт "Сьогодні" в спеціальному матеріалі "Через ЄС в Україні не буде дешевих яблук: на що вплине скасування заборони експорту наших овочів і фруктів".

Як роз'яснили в Українській плодоовочевій асоціації, ще 21 березня 2019 р ЄС прийняла директиву про додаткову перевірку агропродукції не з країн ЄС – України, Молдови, Туреччини, Сербії, США, Канади тощо - на відсутність в ній низки небезпечних мікроорганізмів. Оскільки в Україні їх ніколи не було, про це поінформували Єврокомісію з аграрних питань і запропонували дозволити ввезення, але рішення щодо нас було прийнято лише вчора.

""Ринок ЄС важливий для наших садівників, хоча він не найбільший, – каже економіст інвестдепартаменту Продсільгоспорганізації ООН (ФАО) Андрій Ярмак. – У сезоні 2018/19 рр. в ЄС було продано близько 6 тис. т. Якби поставки не розблокували, втрати садівників склали б до 5 млн доларів, або 15% всієї експортної виручки. До 4 млн доларів втратили б виробники томатів, перцю, баклажанів тощо, але це аж 50% їх експорту".

Також Ярмак зазначив, що посилення фітосанітарних норм – це дієвий спосіб підтримки своїх виробників, який ЄС застосовує регулярно. Але для України зробили виняток. Як роз'яснила вчора екс-міністр агрополітики Ольга Трофімцева, щоб експортувати яблука, груші, томати та інші овочі і фрукти, нашим виробникам треба отримати в Держпродпотребслужбі України документ, який підтверджує, що продукція поставляється з місць, вільних від карантинних організмів, визначених у директиві ЄС 2019/523.

Експерти продринку прогнозують сезонне зниження цін на фрукти та овочі в Україні, перш за все на яблука, але воно буде недовгим.

"У вересні варто очікувати здешевлення яблук в роздробі на 20-25%, або на 4-5 грн/кг, до 12-20 гр  кг за сортові, ще 1-2 грн/кг подешевшають сорти, які не можуть довго зберігатися, – розповів нам директор Асоціації постачальників торгмереж Олексій Дорошенко. – Груші і так не подешевшали б (зараз 35-50 грн/кг), оскільки і експорт їх малий, і врожай в цьому році невисокий".

А ось на ціну польових овочів, перш за все помідорів, заборона на експорт не впливала, роз'яснив експерт, оскільки вони йдуть лише на внутрішній ринок. 

Але є і хороші новини:українцям пророкують зниження цін на банани і апельсини. Як прогнозує директор Асоціації постачальників торгмереж Олексій Дорошенко, вже у вересні є потенціал для зниження цін на банани. Саме цей фрукт є основним конкурентом яблука в українських покупців.

"Банан завжди коштував 1 долар за кіло, тому вони зараз недорогі через міцнк гривню (близько 25 грн/кг. – Ред.). Але якщо ціна яблук впаде, то покупець переключиться на них, і в торгмережах почнуться акції на банани. Ближче до зими яблука подорожчають, а долар піде вгору, і заморські фрукти теж стануть дорожче. Але не апельсини: у цьому році в Португалії, звідки їх до нас завозять, очікується хороший врожай "помаранчевих", який перевищить торішній рекорд – понад 400 тис. т. Це може знизити ціни на них до "яблучних" – 20-25 грн/кг. Поки неясно, що буде з мандаринами: в деяких партіях з Туреччини і Єгипту при перевірці були виявлені личинки плодової мухи. Якщо виявиться, що весь урожай заражений, ціни на іспанські мандарини можуть злетіти на чверть – до 60 грн/кг", – аналізує Дорошенко.

Стало відомо, на скільки в Україні зросли виплати у зв'язку з вагітністю та пологами

Фонд соціального страхування України (ФССУ) в січні-липні 2019 року профінансував допомогу по вагітності та пологах більш ніж для 93 тисяч працюючих жінок. Про це у вівторок, 3 вересня, інформує прес-служба фонду, раніше відзвітувала про ліки для постраждалих на виробництві.

"На ці цілі фонд направив 2,63 млрд гривень, що на 14,1% більше, ніж за той же період минулого року", – йдеться у повідомленні ФССУ.

В цілому, за даними фонду, за сім місяців були профінансовані 108,1 тис. листків непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами.

У ФССУ додали, що ці документи видаються з 30-го тижня вагітності на 126 календарних днів, проте в разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді додатково до основного видається листок непрацездатності на 14 календарних днів.

ТОП-3 професій для додаткового заробітку в Україні

На українських підприємствах середня зарплата досягла 10 971 грн, проте на життя вистачає далеко не всім. Тому українці все частіше шукають, де можна додатково заробити. Які підробітки виявилися в тренді?

До 1,5 тис. гривень за тиждень додатково може заробити водій таксі. Зараз для цього потрібні лише смартфон і водійське посвідчення.

"Це варіант, коли можна офіційно працевлаштуватися в службу таксі за договором ЦПХ, тобто ви будете в таких нетрудових відносинах. Підключаєте відповідне програмне забезпечення і приймає замовлення вже, як то кажуть, "з котла", – пояснює експерт з працевлаштування Тетяна Пашкіна.

Ще більше можна заробити офісним водієм. Наприклад, розвозити працівників ресторану після нічної зміни. Це постійний і стабільний дохід, оскільки клієнти є завжди, відзначає експерт.

А якщо у вас немає посвідчення водія, можна стати кур'єром. Багато сервісів дозволяють самостійно вибрати зручний годинник для доставки. За одну посилку платять в середньому 70 гривень. Але такий співробітник часто стає соціально незахищеним, попереджає Пашкіна. Тому експерти радять оформляти договір, навіть якщо це підробіток. 

"Якщо з вашим мопедом, велосипедом або з вами трапиться, не дай Бог, якась біда, то це – ваша турбота. Тому що роботодавець ваш не є офіційно вашим роботодавцем", – говорить Пашкіна.

Ще один популярний вид неосновного заробітку – няня. Зазвичай потрібно забрати дитину зі школи, нагодувати, підготувати з нею уроки і прибрати в її кімнаті. За годину такої роботи можна отримати від ста до трьохсот гривень.

"Іноді намагаються поєднувати роботу няні і домробітниці. І це може бути на вихідні, до речі", – розповідає Пашкіна. 

До слова, в Україні майже 3 мільйони працюючих пенсіонерів. 

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти