Незаконне збагачення: економіст пояснив, як ефективно боротися з корупцією

18 липня 2019 14:43

Експерт розповів про логіку, яка повинна бути в основі покарань за хабарництво

Президент України робить другу спробу повернути кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, внісши на розгляд парламенту законопроект № 10461. Однак за незаконне збагачення щоб уникнути законодавчих колізій, краще передбачати адміністративну відповідальність. Таку думку в коментарі сайту "Сьогодні" висловив економіст Борис Кушнірук.

"На Заході це питання врегульовується через механізм адміністративної відповідальності, не кримінальної. Тому що якщо стосовно кримінальної діє ця концепція (ніхто не зобов'язаний доводити свою невинність – Ред.), то у випадку адміністративної – такого немає. Тому включаються інші норми: якщо у людини є доходи, активи, походження яких вона не може довести, ці активи повинні бути конфісковані. Логіка наступна: "Вибач, у тебе є активи, походження яких ти не можеш пояснити, значить, це не твоє", – пояснив експерт.

Реклама

Концепція, згідно з якою доводити незаконність походження активів повинні правоохоронці, неефективна, вважає Кушнірук, оскільки хабар – один з видів злочинів, які найважче довести.

Також можна ввести і іншу норму, яка стосується адміністративних обмежень – заборона займати невиборні посади. Ці заходи задовольнять головного партнера країни – Міжнародний валютний фонд, переконаний економіст.

"МВФ не вимагає повернути кримінальну відповідальність, а врегулювати питання. До того ж, це задовольнить суспільство. Якщо будуть конфісковані активи та введена заборона займати держпосади, наприклад, протягом 10 років, повірте, для суспільства цього буде більш ніж достатньо", – сказав Кушнірук.

Як повідомляли новини "Сьогодні", 4 червня Зеленський вже вносив до Ради законопроект № 10358 про покарання за незаконне збагачення з механізмом конфіскації незаконно потрапив посадових осіб і введенням кримінальної відповідальності.

Проте 6 червня Комітет Ради схвалив законопроект про покарання за незаконне збагачення, але не документ Зеленського, а раніше внесений законопроект №10110 п'ятим президентом України (2014-2019 рр.) Петром Порошенком.

Реклама

Нагадаємо, Конституційний суд ухвалив рішення скасувати статтю 368-2 в Кримінальному кодексі. На думку суду, підозрювані в корупції не зобов'язані доводити законність походження своїх статків – Конституція дає право підозрюваним в незаконному збагаченні не звітувати перед слідством про джерело своїх доходів. Генеральний прокурор Юрій Луценко назвав зазначену статтю неефективною, оскільки її не можна застосувати на практиці.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти