Як зростання тарифів на транспортування електроенергії може обвалити економіку

7 жовтня 2020, 10:09

Юрій Божко Юрій Божко

Бізнес попереджає, що українська продукція стане неконкурентоспроможною, і просить впровадити мораторій на підвищення тарифів в період кризи

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), планує найближчим часом двічі підвищити тарифи на транспортування електроенергії. Перше подорожчання – на 30% – заплановане на 1 листопада, коли тариф на доставку може збільшитися з 240,23 до 313,07 грн/МВт (без ПДВ). А вже з 1 січня 2021 року можливе наступне подорожчання – до 501 грн/МВт-год. Тобто в цілому тариф на транспортування електроенергії може за короткий час вирости більше ніж вдвічі.

Реклама

Нагадаємо, що попереднє підвищення цього тарифу сталося в серпні цього року – з 155,4 до 240,23 грн/МВт. Мета такого рішення – зібрати кошти для погашення заборгованості перед виробниками електроенергії з поновлюваних джерел.

"Тарифи на транспортування електроенергії хочуть підвищити для того, щоб створити джерело, за рахунок якого сплатити заборгованість за "зеленими тарифами". Це питання зараз певною мірою врегульовано, але борги залишилися. І якщо їх не погасити, питання знову вважатиметься неврегульованим і інвестори можуть подавати в суди, в тому числі міжнародні. Тому проблему потрібно вирішувати. Питання тільки – за рахунок чого? Підвищити ціни для населення зараз не зважуються. Хоча у нас є диспропорції між тарифами для населення і для бізнесу. А хочуть підвищити тариф на транспортування, щоб це підвищення більше вплинуло на ціну для комерційних споживачів", – пояснює економічний експерт Борис Кушнірук.

Також за рахунок цього підвищення планується закрити й інші борги.

"Підвищення тарифу операторів системи передачі – вимушений захід, покликаний убезпечити НЕК "Укренерго" від накопичення боргів перед іншими суб'єктами ринку. У початковій моделі тариф ОСП був на рівні 400 грн за МВт-година, сьогодні він вдвічі менше. В цей тариф закладено всі компенсації, починаючи від "зелених", закінчуючи боргами в ринку, які повинен покривати НЕК "Укренерго", – розповідає СЕО незалежного енергетичного провайдера ETG.UA Володимир Шведкий.

На його думку, зростання цін на електроенергію ніхто не відчує:

"Середньозважена ціна електроенергії за останні 9 місяців на ринку "на добу вперед" порівняно з 2019 роком знизилася на понад 20%. Відповідно, навіть при зростанні тарифу ОСП вдвічі кінцевий споживач не відчує значного збільшення відпускної ціни. Це не повинно негативно вплинути на ціну виробництва або мати якісь інші негативні наслідки", – вважає Володимир Шведкий.

Однак більшість представників бізнесу та експертів іншої думки. Вони попереджають: таке істотне підвищення тарифу на транспортування електроенергії боляче вдарить і по бізнесу, який і без того зазнає збитків через коронавірус і локдаун.

"Тариф на передачу оплачують промислові споживачі електричної енергії. Розмір оплати кожної окремої компанії або підприємства залежить від фактичного обсягу переданої даному споживачеві електроенергії. Тому найбільше підвищення тарифу на передачу вплине на виробництва з високим споживанням електроенергії. Хоча деякі виробничі компанії отримали звільнення від оплати повного розміру тарифу на передачу – це металургійні компанії, які, відповідно до закону №810, належать до "зеленої електрометалургії", – говорить керівник напряму "Енергетика" юридичної фірми "Sayenko Kharenko" Марина Грицишина.

Реклама

Засновник ТМ "Saturn" Олександр Громико, член Наглядової ради Української ради бізнесу, попереджає: підвищення тарифів навіть на 10% вже може зробити українську продукцію неконкурентоспроможною.

"Підвищення тарифів на доставку підніме ціну на електроенергію в цілому для промисловості, для комерційних споживачів. У нас, наприклад, все працює на електриці: всі термопласт-автомати, штампи, пресформи, фарбувальне обладнання і тощо Тому частка електрики в собівартості виробів досить висока. А ціна на електроенергію і без того висока – така ж, як, наприклад, в Польщі та інших східноєвропейських країнах. І, якщо підвищити ціну навіть на 10%, це зробить нашу продукцію неконкурентоспроможною порівняно з європейською", – говорить Олександр Громико.

Постраждають і українські шахти.

"Як вугляр хочу сказати, що шахти і зараз не можуть заплатити за електроенергію. А завтра вони взагалі зупиняться. І тоді що, вугілля ми будемо купувати у Росії? Як ми забезпечимо енергетичну безпеку нашої держави?" – ставить риторичне питання народний депутат, член парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Михайло Волинець.

Найболючіше підвищення тарифів вдарить по малому бізнесу, вважає економічний експерт Борис Кушнірук.

"В першу чергу це відчують представники малого бізнесу, чия діяльність зав'язана на електроенергію, хто використовує багато електрики: пекарні, магазинчики, перукарні тощо Це також вплине і на великий бізнес, але в структурі їх витрат це буде не так помітно, хоча все одно призведе до погіршення економічних показників. Найбільше я тут бачу загрози для бізнесу, і насамперед для малого бізнесу. Він постраждає найбільше", – попереджає Борис Кушнірук.

Підвищення тарифів спровокує загальну інфляцію

Однак від підвищення цін постраждають не тільки промисловість і бізнес, а й всі українці.

"Для непобутових споживачів (промислових споживачів і бізнесу) ці зміни призведуть до збільшення витрат на електроенергію і вплинуть на собівартість продукції. Внаслідок можливе зростання цін на товари, роботи і послуги", – прогнозує Марина Грицишина.

Михайло Волинець дотримується такої ж думки:

"Ціна на електроенергію зросте, а отже, зростуть комунальні платежі для населення. Для промисловості тим більше зросте ціна, тому що у нас підприємства платять більшу ціну за електроенергію, ніж фізичні особи. І за це зрештою також заплатять громадяни. Тому що в результаті подорожчають не тільки комунальні платежі, але також товари і послуги", – говорить народний депутат.

Реклама

При цьому економісти нагадують: під час кризи платоспроможність населення і без того впала, отже подорожчання товарів і послуг призведе до того, що люди просто стануть менше купувати. Тобто, по суті, підвищення тарифів під час кризи може призвести до посилення кризових явищ і подальшого падіння економіки.

"Опосередковано це підвищення тарифів вдарить по населенню. Бізнес намагатиметься перекласти ці витрати на плечі населення, підвищуючи ціни, щоб хоча б вийти на самоокупність. Але це буде не так вже й просто: статки населення падають, і, якщо сильно виростуть ціни, люди просто перестануть їх купувати", – говорить Борис Кушнірук.

Не обов'язково знову перекладати борги на бізнес

Металургійна компанія "АрселорМіттал Кривий Ріг" звернулася до парламенту з проханням впровадити мораторій на підвищення тарифів "Укренерго" на диспетчеризацію та передачу електроенергії до кінця 2021 року.

Михайло Волинець каже, що парламент і Кабмін мають важелі для того, щоб не допустити зростання тарифів під час кризи.

"В умовах кризи та карантину запускати чергову спіраль підвищення цін – це було б неправильно і недолуго. Звичайно, ми як депутати вже звернули увагу на цю ситуацію і будемо готувати відповідні законодавчі акти, щоб припинити це безумство. Але це можна зробити не тільки через законодавчі ініціативи. На цю ситуацію також можуть звернути увагу в Кабінеті міністрів і врегулювати її підзаконними актами. Я також є членом Антикризового енергетичного штабу, і ми будемо діяти і через цей штаб в тому числі", – каже Михайло Волинець.

Економісти вважають, що є способи врегулювання проблеми боргів і без підвищення тарифів.

"В якості вирішення ситуації із заборгованостями я б запропонував випуск ОВДП. Наприклад, п'ятирічні, з ринковою ставкою. Наша країна робила так неодноразово протягом останніх 10-15 років – випускала ОВДП, якими погашалась заборгованість. Це дозволить уникнути удару по бізнесу, який істотно залежить від цін на електроенергію і який не може швидко перейти на менш енергозатратне обладнання", – говорить експерт.

Відповідний законопроєкт вже є, його в Раді зареєстрували депутати від Слуги народу. Він передбачає випуск ОВДП на 19,6 млрд грн – для погашення частини боргу та інших розрахунків з виробниками електроенергії з ВДЕ. Тепер справа за малим – щоб нардепи не відкладали законопроєкт, а проголосували його якомога швидше.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти