ОПЕК втрачає вплив: чого чекати від глобальної угоди щодо нафти

1 липня 2019 12:58

Євгенія Давиденко

Рішення країн-експортерів виявляються менш значущими, ніж інформаційний галас навколо них

1-2 липня відбувається чергова зустріч країн ОПЕК+. Найбільші країни-експортери нафти і їх союзники, включаючи Росію, вирішують, чи продовжувати угоду про скорочення видобутку "чорного золота". При цьому президент РФ Володимир Путін вже заявив, що Росія і Саудівська Аравія домовилися продовжити угоду ОПЕК+ на 6-9 місяців. Міністр нафти ОАЕ Сухейль аль-Мазруї також прогнозує, що угода буде продовжена.

Реклама

На що вплине зустріч ОПЕК+, сайт "Сьогодні" розпитав у експертів.

На думку директора спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, здатність ОПЕК диктувати ціни останніми роками знизилася.

"Вплив ОПЕК на світовому ринку нафти зараз набагато менше, ніж було років 20 тому. Тому говорити про те, що ті угоди дійсно впливають на реальне співвідношення попиту і пропозиції на ринку нафти – перебільшення", – вважає Рябцев.

Чого не скажеш про інформаційний галас навколо гіпотетичних угод – він, навпаки, істотно змінює нафтові котирування.

"Чим більше розмов буде навколо того, що хтось збирається знизити обсяги видобутку нафти, тим вище будуть нафтові котирування. Чим частіше будуть розмови навколо того, що вони збираються скоротити, тим вище будуть нафтові котирування. Що вигідно всім, хто входить до цього клубу за інтересами", – пояснює експерт.

Втім, серйозно ставиться до рішень ОПЕК+ не варто, оскільки самі учасники картелю їх часто не виконують, впевнений президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

"Країни, які добувають нафту, стали дуже егоїстичні. Вони розуміють, якщо менше продаватимуть нафту, не матимуть грошей, щоб вижити. Вони суттєво залежні. Вони розуміють, що було б непогано знизити видобуток, але кожен хоче, щоб це зробив хтось інший", – пояснив Охріменко.

Реклама

Доказом цього, за словами аналітика, служать річні обсяги видобутку нафти.

"Досить подивитися обсяги експорту російської нафти, щоб побачити, що в річному вимірі ці обсяги зростають, незважаючи на те, що, згідно з угодою, Росія повинна скоротити обсяги видобутку на 300 тис. барелів на добу. Але якщо порівняти з жовтневими обсягами видобутку, вони якраз менше на 300 тис. барелів на добу. Тобто йде свідоме маніпулювання цифрами, щоб ввести в оману в тому числі і споживачів по всьому світу", – зазначив Рябцев.

Читайте також: У Росії заговорили про нафту по 30 доларів: названо умову обвалу цін

На зниження впливу ОПЕК в світі вплинули об'єктивні фактори, продовжує експерт. Якщо раніше було дуже складно знизити або збільшити обсяги видобутку нафти протягом невеликого проміжку часу, то тепер це зробити досить легко, використовуючи технологію видобутку сланцевої нафти в США.

"Скорочення видобутку країнами ОПЕК призводить до збільшення видобутку нафти, зокрема, в США, а також в інших країнах, які використовують нові технології. І це нівелює реальний ефект [від угод], якщо говорити про співвідношення попиту і пропозиції. Але інформаційний ефект заяв про можливе скорочення видобутку є – котирування підуть вгору", – пояснює Рябцев.

Загалом же, за прогнозами економістів, ситуація з цінами на нафту істотно не зміниться.

"Засідання призведе до того, що ціна на нафту зросте. Під час засідання знизиться, після засідання – знизиться, а потім знову зросте. Воно більше вплине емоційно... Але загалом є те, що маємо, – близько 60 доларів за барель і в цьому діапазоні і залишиться", – резюмує Охріменко.

Як ми повідомляли, ціни на нафту додають понад 2%на торгах 1 липня на тлі зростаючої впевненості трейдерів у тому, що країни ОПЕК+ продовжать угоду про обмеження видобутку.

Реклама

Підтримку ринку також надає той факт, що президент США Дональд Трамп і голова КНР Сі Цзіньпін змогли домовитися про перемир'я в торговій суперечці на зустрічі в Осаці – це підвищило оптимізм щодо попиту на нафту. Згідно з досягнутими домовленостями, Штати відмовляться на невизначений час від планів введення нових мит на товари китайського експорту обсягом близько 300 млрд доларів на рік, які ще не обкладені 25%-вим митом.

Нагадаємо, в грудні 2018 року члени ОПЕК і держави, які не входять до картелю, дійшли висновку про зниження обсягів видобутку нафти на 1,2 млн барелів на добу – 800 тис. припадає на країни ОПЕК і 400 на всі інші. Таким чином, кожна країна ОПЕК зобов'язалася зменшити нафтовидобуток на 3%. Угода покликана не допустити обвалу світових цін на нафту.

Раніше ми розповідали про те, як видобувають нафту в Україні:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти