ЄС заборонив українські яблука, груші і помідори – експерти

4 вересня 2019, 14:17

Проблеми у експортерів виникли через нові правила Євросоюзу

З 1 вересня 2019 року імпортери фруктів в країнах ЄС відмовилися від закупівель яблук і груш з України та інших країн, що не входять до Євросоюзу. При цьому головними покупцями українських яблук залишаються країни СНД. Зміна політики ЄС щодо імпорту продукції пов'язана зі вступом в силу директиви (EU) 2019/523, повідомляють експерти EastFruit.

Реклама

Як пояснюють фахівці, ця директива була прийнята 21 березня 2019 року. Вона передбачає посилення заходів захисту ЄС від шкідливих карантинних організмів і стосується постачання яблук, груш, томатів, баклажанів, перцю і деяких інших видів продукції.

"В рамках директиви з 1 вересня 2019 року всі країни, що не входять до Євросоюзу, зобов'язані офіційно оголосити про відсутність у них випадків виявлення певних карантинних організмів. <...> З огляду на те, що Україна є країною, вільною від цих організмів, бо випадків їх виявлення не було, компетентний орган України (Держпродспоживслужба) вже офіційно запропонував Європейській комісії прийняти рішення про безперешкодний імпорт цих товарів. Однак на даний момент офіційної відповіді від Єврокомісії поки не надійшло, а значить, постачати ці товари не можна", – зазначають експерти.

За їхніми даними, підтвердження про те, що українські яблука і томати з 1 вересня не відправляються до ЄС, надійшло відразу від декількох експортерів і виробників, говорить Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Читайте також: В мире упали цены на украинскую кукурузу

Реклама

Скільки може бути процедура отримання дозволу на поставки продукції, поки невідомо. Українські виробники самостійно вирішують цю проблему. Так, експортери тепличних томатів і перцю за власні кошти намагаються юридично оформити ввезення в зони або регіони, вільні від шкідників, згідно з процедурами ЄС. Вони сподіваються, що це вийде зробити швидше, ніж отримати дозвіл Євросоюзу для всієї країни через державну систему.

В тренді
У яких банках дорожче здати долар: курс валют в ПриватБанку, Monobank та інших
Фото: PASCAL POCHARD-CASABIANCA/AFP via Getty Images

"Євросоюз є дуже важливим, хоч і не головним ринком збуту для українських виробників яблук преміальної якості. У сезоні 2018/19 років близько 6 тис. тонн яблука преміальної якості було відправлено на ринки країн ЄС. Також це важливий ринок збуту для промислового яблука з України, в тому числі і сертифікованого, як органічне – такого яблука було експортовано близько 5 тис. тонн за сезон. Тобто, якщо поставки не будуть розблоковані, то гіпотетичні втрати виробників яблука в новому сезоні становитимуть близько 4-5 млн доларів або близько 15% всієї експортної виручки. Для постачальників тепличних овочів з України ринок ЄС є ще більш важливим – на нього припадає більше половини всіх поставок і теж приблизно на 4 млн доларів на рік", – пояснює економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Зазначається, що заборона на експорт яблук з України в ЄС насамперед позначиться на тих постачальниках, які не вміють виростити і належним чином підготувати яблуко до довгої логістики.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що експорт кавунів з України впав до мінімуму за три роки. За перші два місяці літа за кордон було продано всього 6,4 тис. тонн українських кавунів. Для порівняння: за той же період 2018 року Україна експортувала понад 7 тис. тонн кавунів, а в 2017 році – понад 9,5 тис. тонн.

При цьому за кордоном набуває популярності українське пиво:

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти