Допомога не для гривні: як транш МВФ вплине на курс долара

19 грудня 2018, 13:17

Ксенія Капустинська , Дмитро Дубенський

Експерти застерегли українців від занадто оптимістичних очікувань

Нова програма stand-by Міжнародного валютного фонду (МВФ) і перший транш за нею в обсязі 1,4 млрд доларів загалом позитивно вплинуть на ситуацію на валютному ринку України, але різкого падіння курсу долара очікувати не слід. Про це сайту "Сегодня" розповіли експерти.

"Рішення щодо траншу МВФ не надасть короткострокового впливу на курс гривні, оскільки подія була вже закладена в котирування ринку", – вважає старший аналітик ГК ForexClub Андрій Шевчишин.

Реклама

При цьому, за словами фахівця, на курс тисне також зростаючий дефіцит зовнішньоторговельного балансу, який досяг 7,95 млрд доларів за 10 місяців 2018 року.

Не чекати обвалу долара радить українцям і президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

"І стабілізацію, і певне зміцнення курсу гривні ми спостерігаємо вже останні кілька тижнів. Тому говорити, що зараз нацвалюта ще більше стабілізується саме через транш МВФ, я б не став. Прямої залежності курсу від траншів немає – курс формується за рахунок попиту і пропозиції на валютному ринку. ...Можливо, деякі очікування зможуть поліпшитися в результаті отримання траншу, але після коливання курсу в листопаді в контексті воєнного стану відбулася стабілізація на валютному ринку. І негативні очікування вже погашені. Мені здається, що транш МВФ поліпшить очікування не суттєво, тому що вони і так непогані. Прямо поліпшення не буде – на ринку зараз склалася і так хороша ситуація", – пояснив Жаліло.

Як відомо, долар в Україні злетів вище 28 гривень після введення воєнного стану в 10 областях. Однак пізніше курс відкотився, і, незважаючи на традиційне передноворічне зростання, тримається нижче цієї психологічної позначки. Динаміка щодо євро була майже аналогічною.

Реклама

У свою чергу, аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко спрогнозував, що у гривні ще є шанс зміцнитися до 26 грн/дол. Щоправда, статися це може не дуже скоро – спочатку країні потрібно пережити пікові виплати за держборгом 2019 року. Саме з цим, на думку фахівця, і допоможуть гроші МВФ.

"Курс [після виділення траншу МВФ] залишатиметься в рамках 27,5 грн/дол. Але при повному виконанні програми він може знизитися до позначок в 26 гривень за долар", – вважає Пархоменко.

Оптимістичний прогноз на 2019 рік озвучив і Жаліло. За його словами, на валютний ринок зможуть позитивно вплинути наступні за траншем МВФ макрофінансові надходження від інших міжнародних фінансових інституцій та Євросоюзу.

"Для наступного року такі надходження є важливим моментом, тому що у нас будуть значні обсяги виплат за зовнішнім боргом. Чим більше у нас надходжень, тим простіше буде забезпечити обслуговування цих боргових виплат. Для України такі надходження будуть важливими, тому що, по-перше, транш МВФ дійсно відкриває двері для фінансування з боку інших фондів і інвестиційних кредиторів. По-друге, вони активізують приплив іноземних інвестицій в Україну – це позитивний сигнал інвесторам. S по-третє, вони знижують ризики на ринку запозичень, і, отже, зменшують вартість ОВДП. Це буде позитивним трендом. Але знову ж таки, вплив валютних надходжень носить непрямий характер. Для розрахунків Кабміну на рівні міжурядових виплат і заборгованостей – це явно позитив. Але стосовно очікувань конкретних людей, які формуються дещо іншими причинами, валютні надходження до країни не є визначальним фактором", – пояснив Жаліло.

Як повідомлялося, 18 грудня Рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила нову програму співпраці з Україною – stand-by (SBA). Термін програми – 14 місяців, обсяг – близько 3,9 млрд доларів. Крім того, МВФ схвалив виділення Україні першого траншу в рамках нової програми – 1,4 млрд доларів.

Крім того, Рада директорів Світового банку ухвалила рішення про надання Україні фінансової гарантії на суму 750 млн доларів. Гарантії надаються як стимул реалізації реформ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти