В Україні кардинально змінять правила виплати пенсій

Накопичувальна система, яка стане обов'язковою для всіх громадян віком до 35 років, почне працювати через два роки

Вже наступного тижня парламент збирається прийняти закон про накопичувальну пенсійну систему. Українцям фактично доведеться самим відкладати собі на старість.

Реклама

А що робити тим, кому до пенсії рік-два? А якщо накопичення пропадуть? У нашій країні і не таке може бути – побоюються і звичайні громадяни, і політики, і експерти.

Нова система повинна запрацювати через півтора року – з січня 2017-го. Спочатку – із зарплати забиратимуть 2%. Поступово відрахування будуть збільшуватися, і в 2022 році досягнуто 7%.

Андрію – до пенсії далеко. Та й думки поки що не про неї. Про те, як прожити зараз. Він – лікар у державній клініці. Зарплата – тисяча чотириста гривень.

Реклама

"Відрахування в якісь фонди, п'яти, семи і більше відсотків – мені це не підходить – тільки через те, що мізерна зарплата і вона йде на оплату комунальних платежів і все", – каже Андрій, лікар.

В уряді переконують: від впровадження реформи зарплати людей не зменшаться.

Пенсійна реформа торкнеться абсолютно всіх працівників молодше 35 років. У тих же, хто старше, гроші із зарплати на пенсійний рахунок переводити не будуть. Виключно за бажанням і відповідною заявою.

Реклама

Економіст Тарас Загородній – старше 35. У нього є вибір. Каже, ні за що не стане учасником пенсійного накопичувального фонду.

"Ніякої гарантії немає. Яка гарантія, що через 5 років мені не скажуть – вибачте, збанкрутував ще один фонд і ті гроші, які туди інвестувалися – вони зникли", – сказав Тарас Загородній.

Українці не довіряють фінансовій системі, пояснює економіст. Збанкрутували вже понад півсотні банків, люди не можуть повернути гроші. А особистий рахунок у накопичувальному пенсійному фонді – це фактично той же депозит, тільки на дуже тривалий термін.

"На якій підставі я буду інвестувати в державу, яка забрала мої гроші і нікого не покарала?", – спитав Тарас Загородній.

Крім того, заощадження може з'їсти інфляція, не виключає експерт. За прогнозами, в цьому році вона досягне 40%. А що буде через 20, 30 років – не знає ніхто. Абсолютних гарантій не існує.

Це визнають навіть у недержавних пенсійних фондах. Лише переконують – особистий рахунок у накопичувальному – це набагато надійніше, ніж звичайний депозит.

"Є така світова тенденція – якщо акції в ціні падають – золото зростає. Щоб, якщо будуть якісь коливання на одному з цих ринків – інший його компенсував – і так гроші збереглися тривалий час. Ось завдання Пенсійного фонду – це не казино – не є отримання супервисокого доходу", – говорить Тетяна Сальникова, голова ради Асоціації недержавних пенсійних фондів.

Ось тільки ще один ризик – гроші з накопичувальних пенсійних фондів у будь-який момент може забрати держава. Таке вже було в Росії рік тому. У Кремлі це пояснили просто, мовляв, в країні криза – батьківщина потребує заощаджень громадян.

"Тією масою грошей, яка накопичилася в цьому накопичувальному фонді, керує російський уряд. В тому числі і президент Росії. І за рахунок цього ресурсу, який там накопичувався, через складну систему вони залізли в кишеню населенню без попиту", – сказав експерт.

Гроші росіянам обіцяють повернути. Багато людей у це не вірять. І звично очікують, що уряд пробачить собі борги перед громадянами. Викладач Ілля намагається особливо не нервувати з цього приводу.

"Заморозили і заморозили. Все одно у мене цих грошей і не було. Я їх не відчув – їх же не можна взяти, не можна скористатися", – сказав Ілля.

Чи можуть так само заморозити рахунки накопичувального фонду в Україні? У Кабміні запевняють – робити цього не стануть. Хоча й визнають: країна критично потребує такого фонду, де були б десятки, а то й сотні мільярдів доларів.

"Ці кошти можуть інвестуватися в економіку під певні гарантії, механізми, щоб вони не зникли", – запевнив Віталій Мущини, заступник голови Мінсоцполітики.

За рахунок коштів накопичувального Пенсійного фонду економіка України повинна отримати величезний ресурс для розвитку. Гроші будуть працювати, адже їх вкладуть у будівництво, акції перспективних підприємств і дохід від цього також буде капати на особисті пенсійні рахунки людей, обіцяють в уряді. Але експерти не вірять, що держава зуміє зберегти, і тим більше примножити капітал.

"Як тільки ми державі говоримо – ми тобі віримо, накопичуй, будь ласка, наші гроші – то українець повинен розуміти, що за це треба платити державі – армії чиновників, по-друге – держава це робить неефективно", – сказала Тетяна Третьякова, експерт.

У Європі працюють в основному недержавні пенсійні фонди. Житель Латвії Олексій Осипов щомісяця відраховує в такий по 200 євро зі своєї зарплати. І вже чекає не дочекається виходу на заслужений відпочинок.

"Дивлячись на пенсіонерів, які виходять у нас на ризькому порту з круїзних лайнерів – я бачу, як вони відпочивають на пенсії – я також хотів би до цього прагнути", – зазначив Олексій.

Є недержавні пенсійні фонди в Україні – по всій країні їх близько 80-ти. Коли реформа запрацює – люди зможуть за бажанням перевести свої кровні з державного фонду до недержавного.

Андрій вирішив прийняття закону не чекати. Йому лише 25. Але вже зараз прийшов оформити пенсійний контракт.

"Бо хочу отримувати пенсію, яка прозора для мене, що я розумію, скільки я для себе накопичив", – зазначив Андрій.

Скільки вносити кожен місяць на свій рахунок – людина вирішує сама. Андрій планує почати з 300 гривень. А якщо зарплата зросте – буде відраховувати більше. Можна самому вибрати і вік виходу на пенсію, але не раніше 50 років. Хоча у бажаючих піти на заслужений відпочинок раніше і пенсія буде менша.

"Вам перерахують і скажуть – це буде ось така сума. Ви скажете – мало, ще накопичу туди. Чи скажете: досить – вже вийду на пенсію", – додала Тетяна, експерт.

Людина може сама вибирати, протягом якого періоду вона хоче отримувати пенсію – хоч 70 років – якщо впевнена, що буде довгожителем.

Тоді накопичене розділять на кількість місяців і отримають суму, що підлягає виплаті. Можна вибрати і мінімальний термін, приміром, отримувати пенсію всього 10 років. Тоді і регулярні виплати будуть більшими. Але коли пройде 10 років і виплати закінчаться, доведеться отримувати лише мінімальну пенсію від держави.

А що, якщо людині до пенсії далеко, а вона виїжджає за кордон на постійне місце проживання? Тоді всі зібрані заощадження їй віддають відразу. Це чітко прописано в договорі. Забрати гроші раніше терміну можна також у разі інвалідності або важкої хвороби.

"Якщо людині потрібна операція – їй потрібно 10 тисяч гривень – у неї накопичилося 30 – вона каже – ви мені 10, будь ласка, перерахуйте на операцію, а 20 нехай ще далі працюють", – уточнила Тетяна Сальникова, голова ради Асоціації недержавних пенсійних фондів.

Кошти на пенсійному рахунку – це власність вкладника. Навіть якщо він помре, не доживши до пенсії, їх успадкують його родичі. Недержавні пенсійні фонди працюють за цими правилами в Україні вже 10 років.

Такі ж можливості будуть і у клієнтів державного пенсійного фонду. В цьому і є суть пенсійної реформи. Її повинні були провести ще 10 років тому. Але вже кілька разів відкладали.

Зараз із кожної зарплати частина грошей – через Пенсійний фонд – відразу ж іде нинішнім пенсіонерам. Це називається солідарна система. Вона працює з радянських часів. Ось тільки в останні роки виявилася на межі краху. Через демографічну кризу на одного працюючого тепер припадає один пенсіонер.

Щоб платити пенсії, держава так або інакше забирає у кожного українця близько 40% від його доходу. І при цьому пенсії мізерні. Зараз мінімальна 949 гривень. Не важливо – хоч ви пропрацювали 40 років, і весь цей час утримували тодішніх пенсіонерів.

"За 40 років робочого стажу, я вважаю, що я заслужила значно більшу пенсію – не те, що копійки якісь рахувати", – говорить Тетяна Євгенівна, яка нещодавно вийшла на пенсію.

Але ситуація буде лише погіршуватися вже через кілька років – таких, як Тетяна Євгенівна, буде навіть більше, ніж працюючих.

Пенсійний фонд фактично банкрут вже зараз – про це прямо сказав міністр соцполітики. Пенсії навіть у нинішньому розмірі виплачують лише завдяки тому, що гроші у величезних розмірах додатково виділяють з держбюджету. І скоро латати цю дірку буде нічим. У тих, хто вийде на заслужений відпочинок у найближчі 10-15 років, перспектива невтішна.

Виплачувати пенсію від держави – близьку до прожиткового мінімуму. А до неї – додавати пенсію з накопичувального фонду – тобто те, що людина сама відкладала, поки працювала. Це практика більшості європейських країн. Чи бути такій системі в Україні – залежить від Верховної Ради.

Депутати мають розглянути законопроект на наступному тижні. Опозиція вже подала альтернативний документ. Наполягає на тому, щоб ввести державну гарантію виплати пенсійних накопичень.

"Управлятиме цим ресурсом тільки Пенсійний фонд. І наші вимоги – що тільки через рік стабілізації економічної ситуації в країні, після стабілізації бюджету Пенсійного фонду, можна вводити накопичувальну систему", – сказала Наталія Королевська, народний депутат України, фракція партії "Опозиційний блок".

В опозиції впевнені: якщо ефективний механізм контролю не розроблять – корупційні ризики будуть величезними.

Цю та інші новини ви можете подивитися у випуску інформаційної програми "События недели" на каналі "Україна".

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61225.41

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3370.65

Litecoin (LTC)

85.43

Ripple (XRP)

0.59

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти