Підсумки візиту місії МВФ: чутки і реальність

Експерти пояснили, чому Фонд поки не прийняв рішення про відкриття нової кредитної програми для України

У четвер, 26 вересня, місія Міжнародного валютного фонду завершила свою роботу і покинула Україну. Вона перебувала тут з 12 вересня, і її основним завданням було обговорення умов нової програми розширеного фінансування, про яку попросило керівництво України.

Думки про підсумки цього візиту – офіційні і неофіційні – виявилися діаметрально протилежними. Офіційний прес-реліз про завершення роботи місії було складено в офіційному нейтральному тоні (як, втім, і належить в подібних документах) і закінчувався обіцянками швидких зустрічей. Водночас низка експертів розцінили підсумки візиту як негативні для України. А точніше, для її перспектив отримати від МВФ наступного кредит під невеликі відсотки. Сайт "Сьогодні" спробував розібратися в ситуації.

Реклама

"Обсуждение новой программы продолжится в ближайшие недели"

В прес-релізі, який розповсюдила прес-служба представництва МВФ в Україні, відзначається, що Україні багато в чому вдалося подолати наслідки глибокої кризи 2014-2015 років, проте економічне зростання до сих пір дуже мале, а тому наша країна залишається однією з найбідніших країн Європи. ВВП на душу населення – всього 20% від середнього по Євросоюзу, продуктивність праці – менше 10% від середньоєвропейської, ділове середовище погане. Але з тону прес-релізу зовсім не випливає, що згадані проблеми можуть послужити перешкодою для співпраці з МВФ.

"Більш високе, стійке і всебічне зростання ... буде багато в чому залежати від реалізації амбітних реформ в підтримку переходу України до повноцінної ринкової економіки, – йдеться у повідомленні МВФ. – Після виборів цього року у влади з'явилася можливість просувати такі необхідні реформи. Вони поставили перед собою амбітне завдання з перетворення економіки і досягнення більш сильного зростання для підвищення рівня життя всіх українців, зберігаючи при цьому макроекономічну стабільність, і вони вже забезпечили прийняття різних частин законодавства про реформу".

У прес-релізі наголошується, що місія приступила до обговорення нової трирічної угоди, яка може бути підтримана в рамках розширеного фонду МВФ. Протягом двох тижнів проводилися "продуктивні дискусії про політику для нової програми, особливо про фіскальну і грошово-кредитну політику, а також про ключові реформи". Обговорення нової програми продовжиться в найближчі тижні, – йдеться в цьому офіційному повідомленні.

Реклама

Разом з тим в прес-релізі не згадується про те, що сторони погодили який-небудь документ, хоча б в чорновому варіанті.

Кредит не дадуть?

Водночас були і неофіційні коментарі. В яких, зокрема, говорилося про принципові розбіжності, які нібито не дозволили сторонам прийти до рішення про продовження співпраці. В якості одного з таких принципових питань називалася ситуація з ПриватБанком. А також висловлювання прем'єр-міністра України Олексія Гончарука в коментарі виданню Financial Times про можливий компроміс з колишнім власником "Привату" Ігорем Коломойським.

Сам Гончарук назвав трактування свого висловлювання маніпуляцією і заявив, що уряд уважно вивчає ситуацію навколо "ПриватБанку", в тому числі переговори з колишніми власниками, які проводив незалежний наглядовий радою банку, протезаявив, що ніяких переговорів уряд ні з ким не веде. "Я впевнений, що буде зроблено все, щоб захистити гроші українських платників податків і національні інтереси України. І зроблено це буде в тісних консультаціях з міжнародними партнерами", – йдеться в коментарі Гончарука, який розміщений на сайті Кабміну.

Реклама

Проте про безуспішність переговорів представників української влади та МВФ кажуть і українські, і міжнародні експерти. Зокрема, про це написала в Twitter редактор видання Ukraine Alert американського аналітичного центру Atlantic Counci Мелінда Харінг.

"Недобре: два тижні тому МВФ з великим оптимізмом дивився на Україну і її прихильність реформам. МВФ залишає Україну без нової угоди. Причин багато, але найбільша з них – Коломойський", – написала експерт.

"Місія Міжнародного валютного фонду поїхала, співпраця з Україною поки продовжено не буде", – написав у Facebook український політичний експерт Тарас Березовець.

Експерти: "Висновки робити рано"

Опитані нами експерти вважають, що тема ПриватБанку, безумовно, піднімалася в ході переговорів. Проте яким саме чином – трактують по-різному. А малоінформативний прес-реліз за підсумками візиту місії пов'язують в тому числі і з іншими обставинами.

"По-перше, і не слід було очікувати, що програма відразу буде відкрита. Бюджет буде переглядатися. Всім зрозуміло, що той документ, який був поданий, – це чернетка. А місія МВФ, коли приїжджає, дуже уважно дивиться на бюджет. Я не поділяю думку, пов'язану з тим, що МВФ поїхав через проблеми з "Приватом" або незалежністю НБУ. Це політизовані вимоги, і мені імпонує позиція української влади, яка вжила заходів для того, щоб знайти найменш болюче рішення з "Приватом". Як і стосовно політики, яку провід ло колишнє керівництво НБУ, в тому числі з невиправданими банкрутствами, незрозумілим збагаченням окремих банків тощо. Ці питання – і націоналізація "Привату", і скорочення кількості банків – все робилося в супроводі МВФ. Тому цілком можливо, що МВФ особливо наполягає на цих двох питаннях саме тому, що він був задіяний в них. Чи немає тут іншого чинника? Що МВФ, побачивши, що ці події можуть заподіяти йому репутаційну шкоду, вирішив поставити українську владу перед вибором: або ви погоджуєтеся на наші пропозиції або ми будемо і далі відкладати наше співробітництво", – припускає директор економічних і соціальних програм "Центру Разумкова" Василь Юрчишин.

Економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук також вважає, що тема "Привату" як принципова для МВФ не могла не підніматися під час переговорів.

"Навесні, в квітні, я був у Вашингтоні на запрошення МВФ і мав можливість спілкуватися з представниками фонду. Вже тоді було зрозуміло, що виграє вибори Зеленський, і в розмовах звучало, що у МВФ є певні "червоні лінії", при порушенні яких вони точно не будуть співпрацювати з Україною. Одна з таких "червоних ліній" була пов'язана зі спробами відновити регулювання тарифів на газ для населення і знизити їх. Ще одна "червона лінія" стосувалася спроб порушити незалежність Національного банку і будь-яких дій, пов'язаних з платежами або поверненням під контроль Коломойського ПриватБанку. Це було названо "червоними лініями", які Україна не може переступити, інакше буде припинення співпраці", – розповідає Борис Кушнірук.

Що ж стосується сьогоднішньої ситуації, експерт упевнений, що поки не можна говорити про припинення співпраці.

"Не можна було розраховувати, що вони приїжджають з намірами відкрити нову програму. Переговори триватимуть. І крім дотримання "червоних ліній" вони будуть вимагати, по-перше, нову програму уряду, яку вони готові будуть підтримати, а по-друге, затвердження бюджету на майбутній рік. До того моменту, поки не з'явиться державний бюджет на наступний рік, всі розмови щодо продовження співпраці з МВФ безглузді. Рішення Ради директорів про затвердження нової програми буде прийнято тільки після того, як буде схвалено програму уряду і прийнятий бюджет. Тому зараз нічого страшного не відбувається", – каже Борис Кушнірук.

Підтвердженням такої думки можна вважати і інформаційне повідомлення, що з'явилося після від'їзду місії на сайті Кабміну. У ньому також йдеться про те, що "порядком денним можливої ​​підтримки з боку МВФ може стати програма дій уряду, яка буде презентована Кабінетом міністрів 29 вересня".

Додамо також, що буквально за день до від'їзду делегація МВФ зустрічалася з представниками керівництва Нацбанку. "Представники Міжнародного валютного фонду проінформували членів Ради про роботу над новою програмою і висловили намір продовжувати конструктивний діалог в цьому напрямку", – йдеться у повідомленні НБУ за підсумками цієї зустрічі.

Навряд чи ситуація могла кардинально змінитися саме в останній день візиту. Так що чекаємо обіцяного наступного раунду переговорів України з МВФ, який повинен відбутися через кілька тижнів. Цього разу, ймовірно, вже представники України здійснять візит до Вашингтона, де розташована штаб-квартира Міжнародного валютного фонду.

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що МВФ знову очолить жінка.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
54,49
54,04
50,49
27,58
56,01
53,54
52,01
24,98
57,98
56,60
53,60
26,11
58,29
56,79
55,09
27,29
58,50
56,50
51,40
26,73
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
61,99
57,49
27,98
-
53,05
50,05
25,45
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

68768.35

Dogecoin (DOGE)

0.15

Ethereum (ETH)

3150.29

Litecoin (LTC)

84.14

Ripple (XRP)

0.52

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти